Atrapa kamery zewnętrznej – co mówią przepisy?

Montaż atrapy kamer zewnętrznych rozumiany jest pod względem prawnym w taki sam sposób, jak mocowanie monitoringu rejestrującego otoczenie. Gadżet ma „udawać” prawdziwą kamerę, powinien więc być w taki sam sposób traktowany. Z całą pewnością nie jest zabroniony do użytku – jeżeli chcesz odstraszyć potencjalnego przestępcę, to możesz zamontować takie urządzenie. Używa się  określenia „urządzenie”, ponieważ mimo, że kamera-atrapa nie nagrywa otoczenia, świetnie imituje sposób jej działania – śledzi ruch, a więc obraca się i zapala diodę LED.

atrapa kamery przemysłowej

Oto zasady montowania takiej atrapy:

  • Nie może „nagrywać” miejsc publicznych, a więc być na nie skierowana, co w przypadku posiadłości prywatnej oznacza teren przed domem: chodnik, trawnik, ulicę.
  • Nie może „nagrywać” posiadłości sąsiadów; ani tych mieszkających obok, ani naprzeciwko, ani z tyłu.
  • Kamery-atrapy powinny zatem być skierowane wyłącznie na własny teren: schody przed drzwiami wejściowymi, chodnik należący do posiadłości, ogródek, wjazd do garażu etc. Granicę „rejestrowania” okolicy wyznacza zatem ogrodzenie otaczające nieruchomość, a w przypadku jego braku – miejsce, gdzie kończy się własność ziemi.
  • Atrapa musi być widoczna – inaczej nie spełni swojego zadania, tj. odstraszenia potencjalnego przestępcy. Co więcej, „nagrywanie” lub „obserwowanie” z ukrycia nie jest zgodne z prawem.

atrapa kamery LED

Jaką atrapę kamery wybrać – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kamera-atrapa występuje na rynku w dziesiątkach, a nawet setkach różnych modeli. Te dzieli nie tylko cena, ale przede wszystkim rodzaj oraz funkcjonalność.

· Atrapy kamer: rodzaje

Atrapy kamer dzielone są na trzy podstawowe rodzaje wyróżniane ze względu na ich kształt. W naszej ofercie dostępna będzie:

  • Ścienna kopułkowa atrapa kamery – rodzaj kamery, która wizualnie przypomina niewielki kinkiet oświetleniowy. Jest półokrągła i osadzona w obudowie zwisającej z krótkiego ramienia montowanego do ściany. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że szkło kamery zostaje przyciemnione, dzięki czemu niemalże nie sposób dojrzeć, czy jest prawdziwa, czy nie. Przykładowy model takiej atrapy to Zewn, marki Volt.
  • Sufitowa kopułkowa kamera-atrapa – niewielka kamerka montowana przy suficie, idealna do montażu w daszku nad schodami. Ma półokrągły kształt i może mieć przezroczystą szybkę, w większości przypadków szkiełko jest jednak przyciemniane, co (tak jak w ściennym modelu kopułkowym), sprawia, że bardzo trudno odróżnić ją od prawdziwego monitoringu (sprawdź np. model DK-2 marki Cebletech).
  • Obrotowa atrapa kamery zewnętrznej na ramieniu – „kamerka” zamknięta w obudowie, w kształcie tuby przymocowanej do ramienia, montowanego przy ścianie. To jeden z najbardziej klasycznych modeli kamer. Dzięki temu, że wiele produktów (np. Iso Trade IR Led) zostaje wyposażonych w czujnik ruchu i jest obrotowych, takie atrapy kamer zewnętrznych bardzo dobrze imitują prawdziwe przemysłowe.

atrapa kamery solarna

· Wybór kamery-atrapy: dostępne funkcje

Rodzaj atrapy to zaledwie podstawowa kwestia dotycząca tego, jaką najlepiej wybrać. Jeszcze istotniejsze będą funkcje, w które został wyposażony dany model, bo w ogromnej mierze to właśnie one odpowiadają za realistyczny wygląd całej instalacji. Jakie powinny być dostępne, by skutecznie odstraszyć ewentualnego włamywacza?

  • Czujnik ruchu oraz śledzenie – sensor zwiększa wiarygodność kamery o opcję śledzenia osoby, która znalazła się w jego zasięgu, tj. na terenie „obserwowanej” posiadłości. Wówczas kamerka podąża za ruchem, co widać po jej „oku” w przypadku modeli kopułkowych lub porusza całą tubą, a nawet ramieniem (jak np. atrapa solarna marki Volt); ku górze, dołowi i na boki.
  • Migająca czerwona dioda LED – dioda, która zapala się po zmierzchu. Oznacza, że kamera przeszła w stan nagrywania noktowizyjnego. Tym samym to drobne światełko sprawia, że atrapa zdaje się być prawdziwa.
  • Wodoodporność, materiał wykonania – atrapa kamery zewnętrznej musi dobrze znosić trudne warunki atmosferyczne, w tym opady deszczu czy śniegu osiadającego na jej obudowie. Jeśli wilgoć doprowadzi do uszkodzenia elektroniki odpowiedzialnej za ruch lub miganie diody, to gadżet szybko straci na wiarygodności.
  • Zasilanie – najwygodniejsza będzie kamera-atrapa na baterie, nie wymaga bowiem podłączania do instalacji elektrycznej. W jej przypadku trzeba jednak pamiętać o regularnej wymianie baterii. Godne uwagi są też modele solarne, czyli wykorzystujące do swojego działania panele słoneczne.

atrapa kamery kopułkowej

Pod względem finansowym kamery-atrapy kosztują nawet mniej niż 10 złotych, a najwięcej nieco ponad 100 zł, wybór jest zatem naprawdę spory. Porównaj ze sobą kilka modeli i wybierz ten, który najlepiej odpowiada na twoje indywidualne potrzeby!

Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com