Czemu dokładniej służy kabel antenowy?

Najważniejszym zadaniem kabla antenowego jest bezawaryjne przesyłanie sygnału telewizyjnego z nadajnika, w tym wypadku anteny, do odbiornika – czyli telewizora. Dobry kabel zapewni wyświetlanie wysokiej jakości obrazu, a więc wpłynie realnie na odbiór i przyjemność z oglądania telewizji.

Najczęściej wykorzystywanym w tym celu rodzajem kabla jest kabel satelitarny o częstotliwości 2,5 GHz. Dzieli się on z kolei na wersję cienką i grubą, różniącą się wielkością impedancji falowej, czyli rodzajem oporu elektrycznego. Wpływa to także na zastosowanie kabla – wersje o wartości 50 ohm stosowane są w sieciach komputerowych i technice radiokomunikacyjnej, natomiast 75 ohm – jako klasyczne łącza telewizyjne.

kabel antenowy kątowy

Czy kabel koncentryczny antenowy jest potrzebny?

Tak, kabel antenowy pozwala bowiem na bezproblemowy i sprawny odbiór sygnału z nadajnika. Wpływa on nie tylko na jakość obrazu, ale w ogóle na funkcjonowanie całej instalacji RTV/SAT. Warto więc zapoznać się z elementami wpływającymi na jego jakość i przeznaczenie, by móc zakupić opcję dostosowaną do własnych potrzeb. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się nienaganną jakością obrazu i świetnym zasięgiem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kabla?

Podczas wyboru odpowiedniego kabla antenowego, należy zwrócić uwagę na następujące jego cechy:

  • długość kabla – dostosuj go do odległości anteny od telewizora, pamiętaj o dodaniu kilku istotnych centymetrów potrzebnych przy montażu. Nie kupuj jednak zbyt długiego kabla „na wszelki wypadek” – zwiększa to ryzyko uszkodzeń, wygląda nieestetycznie i może wpływać na jakość przekazywanego sygnału;
  • materiał, z jakiego zbudowana jest osłona – kabel koncentryczny znajdujący się na zewnątrz musi mieć odpowiednio grubą osłonę, wykonaną z wytrzymałego materiału. Model przeznaczony do wnętrza powinien być elastyczny, by móc poprowadzić go w sposób niewidoczny, np. pod listwą osłonową;
  • tłumienność, szczególnie ważna w przypadku długich kabli antenowych – wpływa ona na osłabienie jakości sygnału wraz z odległością odbiornika. Dobrze, by wartość ta była jak najniższa.
  • skuteczność ekranowa – jak dobrze ekran wewnątrz kabla chroni przed zakłóceniami w przypadku montażu kilku rodzajów kabli obok siebie
  • rodzaj oplotu – gruby i gęsty oplot pomaga skuteczniej ochronić przewodzony sygnał;
  • rodzaj rdzenia – gruby rdzeń wykonany z dobrze przewodzącego materiału gwarantuje utrzymanie jak najniższej tłumienności i zachowanie dobrej jakości sygnału.

przewód antenowy

Jak zbudowany jest przewód antenowy?

Przewód tego typu zbudowany jest z kilku warstw, z czego każda ma inne przeznaczenie. Oto, jakie elementy budowy kabla koncentrycznego wyróżniamy:

  • żyła wewnętrzna – centralna część, umieszczona najgłębiej. Jest to przewód elektryczny, wykonany z miedzi lub stali miedziowanej, zapewniającej dobrą przewodność;
  • wewnętrzna warstwa izolacyjna – tzw. dielektryk, wytworzony z nieprzewodzącego tworzywa sztucznego; stanowi ochronę i izolację rdzenia;
  • ekran – wykonany z aluminium lub miedzianej folii;
  • oplot – siatka składająca się z miedzianych bądź aluminiowych drucików;
  • płaszcz zewnętrzny – warstwa wykonana z polietylenu lub polichlorku winylu, służąca ochronie kabla przed warunkami zewnętrznymi. Istnieją jeszcze wersje LSFH oraz osłony teflonowe.

Materiał kabla – co wybrać?

Materiał izolujący, użyty do budowy warstwy ochronnej, ma wpływ na trwałość oraz zastosowanie kabla koncentrycznego. Dla przykładu: modele wykonane z PE, czyli wspomnianego wcześniej polietylenu, doskonale sprawdzają się do montażu na zewnątrz, ponieważ są odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV. Wersje z PVC, czyli polichlorku winylu, są niezwykle elastyczne i giętkie, jednak niezbyt odporne na uszkodzenia. Nadają się do montażu wewnątrz pomieszczeń.

LSFH – czyli Low Smoke Zero Halogen, to materiał cechujący się niską emisją szkodliwych gazów podczas ewentualnego pożaru. Stosowany do ochrony kabli montowanych na zewnątrz. Nieco droższe, ale odznaczające się niezwykłą odpornością na zmiany temperatury (co w przypadku naszego klimatu jest niezwykle ważne) są osłonki wykonane z teflonu.

Wybór kabla i rodzaju jego osłony uzależniony będzie od miejsca montażu i warunków, na jakie będzie on narażony.

wodoszczelny kabel antenowy

Koncentryk – jakie jeszcze ma zastosowanie?

Kabel antenowy, czyli tzw. koncentryk, umożliwia łączność odbiornika z telewizją naziemną, satelitarną, kablową oraz monitoringiem CCTV. Może także służyć jako kabel do połączeń audio-wideo.

Jak zamontować kabel do anteny – dodatkowe elementy ułatwiające montaż

Jeżeli obawiasz się wiercenia dziury w ścianie w celu przepuszczenia kabla na zewnątrz, możesz skorzystać z wodoszczelnych przepustów okiennych, które doskonale radzą sobie z łączeniem kabli zewnętrznych z wewnętrznymi. Nie utrudniają one zamykania okien lub drzwi, nie rzucają się w oczy, a mogą zaoszczędzić mnóstwo pracy.

Jaki kabel antenowy wybrać – podsumowanie

Wiesz już, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup kabla antenowego. Ważna jest m.in. jego długość, materiał i grubość osłony, niski stopień tłumienności i skuteczność ekranowa. Dobrze dobrany kabel antenowy do telewizora pozwala uzyskać satysfakcjonujący i pozbawiony zakłóceń sygnał połączenia. Warto także poprosić specjalistę o profesjonalny montaż kabli w domu, w celu uniknięcia ewentualnych uszkodzeń.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com