Jeszcze do niedawna klimatyzacja nie kojarzyła się zbyt pozytywnie. Najczęściej spotykana w sklepach czy biurowcach, była hałaśliwa, niezbyt oszczędna i nie wzbudzała zaufania, szczególnie w kwestii zdrowia. Podejrzewana o wysuszanie śluzówki oka i skóry oraz zwiększanie ryzyka infekcji, nie była chętnie instalowana w domach, czy mieszkaniach. Ponadto koszty zakupu oraz montażu skutecznie odstraszały potencjalnych kupców. Sytuacja obecnie zmieniła się niemalże o 180 stopni. Upalne lata spowodowały, że pojawiło się duże zapotrzebowanie na obniżenie temperatury w pomieszczeniach, szczególnie w mieszkaniach ustawionych wysoko, z dużą ekspozycją na słońce.

klimatyzatory przenośne

Budowa i działanie klimatyzacji – jak odprowadzane jest ciepło? 

Klimatyzacja w domu składa się zazwyczaj z dwóch podzespołów – parownika montowanego wewnątrz pomieszczenia i skraplacza, który znajduje się na zewnątrz budynku. Ciepłe powietrze pobierane jest do parownika przez wentylatory, a następnie odpowiednio dobrany gaz, najczęściej freon, „zabiera” temperaturę i przenosi ją do skraplacza, gdzie wydzielana jest na zewnątrz.

 

Klimatyzator przenośny KANLUX Klimer ACL-B

 

Najgłośniej działa sprężarka i wentylator znajdujące się w zewnętrznym parowniku. Generują one hałas, który może być niekorzystny dla sąsiadów, jeżeli mieszka się w budynku wielorodzinnym. Dostępne są jednak modele wydajniejsze i cichsze niż standardowe, aczkolwiek nie są one całkowicie bezgłośne.

Rodzaje sprzętów chłodzących 

Obecnie na rynku dostępność różnych rodzajów klimatyzatorów jest większa, niż kilkanaście lat temu. Można wybrać m.in.:

  • klimatyzatory stacjonarne – bardzo wydajne i zwykle mniej hałaśliwe (jeżeli chodzi o wnętrze domu) opcje. Dzielą się one na wersję monoblokową, split i multisplit. Ta pierwsza składa się tylko z jednej części, która musi być zamontowana w odpowiednim otworze ściennym lub oknie. Ciężko więc wprowadzić tego typu rozwiązanie już po wybudowaniu domu lub po wyremontowaniu mieszkania i najlepiej myśleć o tym już na etapie projektowania, by uniknąć zbędnego kucia ścian. Klimatyzator typu split to najchętniej wybierana, standardowa opcja do małych metrażowo mieszkań i dedykowanych pomieszczeń w domu. Zazwyczaj występuje w wersji wydajnej energetycznie, o zmniejszonej głośności pracy, dzięki czemu gwarantuje najwyższy komfort użytkowania. Ta sama wersja, lecz umożliwiająca odbiór ciepła z wielu pomieszczeń, zwana jest funkcją multisplit. To najnowocześniejszy model, który sprawdzi się również jako źródło dodatkowego ogrzewania w zimę, jeżeli pojawi się taka konieczność.

 

Klimatyzator SAMSUNG FAR12ART biały

 

  • przenośny klimatyzator do domu lub mieszkania – zwykle kusząca jest tutaj cena i brak konieczności zlecania montażu. Najlepsze produkty z rankingu klimatyzatorów przenośnych to dobra opcja szczególnie w przypadku bloków mieszkaniowych, w których ciężko o pozwolenie na naruszenie elewacji, czy ze względu na sąsiadów, którym mógłby przeszkadzać ciągły, głośny szum generowany przez skraplarkę. Minusem jest jednak konieczność ustawiania sprzętu tuż pod oknem i wystawiania przez nie rury odprowadzającej. Stale otwarte okno zmniejsza też wydajność klimatyzatora, ponieważ dostarczane jest ciągle nowe, gorące powietrze z zewnątrz.

Klimatyzator do mieszkania – jakie formalności trzeba spełnić? 

By móc zamontować klimatyzację stacjonarną w swoim mieszkaniu znajdującym się w bloku, musisz ubiegać się o zgodę wydaną przez zarząd spółdzielni czy wspólnotę mieszkaniową. Warto swoją decyzję przedyskutować również z sąsiadującymi rodzinami, bowiem nie każdy będzie sobie życzył dodatkowego źródła hałasu za oknem.

 

Klimatyzator przenośny STORM

 

Przy wypisywaniu wniosku należy zastanowić się także nad wyborem odpowiedniego miejsca montażu skraplacza. Najlepsze będzie takie, które nie jest bezpośrednio wyeksponowane na słońce oraz znajduje się z dala od okien innych mieszkań. Szczególnie więc sprawdzają się wnęki balkonowe czy fragment ściany tuż pod dachem.

Jaką dopuszczalną głośność może mieć klimatyzator do mieszkania w bloku? 

Poziom generowanego hałasu to niezwykle istotny parametr, gdy szuka się klimatyzatora do mieszkania w budynku wielorodzinnym. Na szczęście coraz więcej producentów modyfikuje budowę i działanie sprzętu tak, by ograniczyć jego głośność do minimum. Dzięki temu na rynku dostępne są modele pracujące wydajnie już od 16 dB – to nawet mniej, niż szept z bliska.

Na jakie cechy należy jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do mieszkania? 

Bardzo ważnym parametrem jest moc chłodnicza i zużycie energetyczne. W przypadku domów jednorodzinnych przyjęło się mówić, że na każdy metr kwadratowy pokoju wymagany jest 0,1 KW mocy. Czyli w pokoju mającym około 20 metrów kwadratowych wymagany będzie sprzęt o mocy mniej więcej 2 KW.

Dobre urządzenie to takie, które przy swojej wydajnej pracy nie zużywa zbyt wiele energii elektrycznej. Nowoczesne modele działają cały czas, nie tylko do uzyskania wymaganej temperatury, dzięki dostosowaniu pracy wentylatorów i silników, mogą więc łatwiej ją utrzymywać, zużywając przy tym mniej prądu, niż sprzęty wyłączające się automatycznie.

 

Przenośny klimatyzator VIDAXL 8870 BTU

 

Bardzo często droższe modele, czyli zwykle takie, które są również bardziej wydajne i energooszczędne, zwracają się szybko przy codziennej eksploatacji – koszty miesięczne użytkowania są niższe niż klimatyzatorów tańszych. Inwestycja w lepszy sprzęt jest więc swego rodzaju oszczędnością na przyszłość.

Klimatyzator do domu – jakie cechy powinien posiadać? 

Najlepiej sprawdzi się tu model multisplit, który zapewni odpowiednią temperaturę w wielu pomieszczeniach naraz. To istotne szczególnie przy dużym metrażu i wielu oddzielnych pomieszczeniach. Najważniejsze jest chłodzenie salonu, w którym zwykle przebywa się najczęściej oraz sypialni, z tego względu, że spanie podczas upałów to ogromny dyskomfort. Dzięki multisplitowi można zapewnić odpowiednią temperaturę w obu pomieszczeniach jednocześnie.

Koszt zakupu i montażu klimatyzacji naściennej 

Ceny w zależności od modelu wahają się od 100 do 4000 zł. Do sprzętów, których zainstalowanie wymaga fachowej ręki, czyli m.in. split czy multisplit, trzeba doliczyć dodatkowy koszt profesjonalnego montażu. To kolejne 1000 do 1500 zł.

Użytkowanie klimatyzatora nie ogranicza się jedynie do jego zakupu. Również eksploatacja związana jest z wydatkiem pieniężnym – mniejszym przy energooszczędnych i wydajnych modelach.

 

Klimatyzator FUJITSU ASY50UIKL Split Inverter biały

 

Zakup i montaż klimatyzatora do domu lub mieszkania to przedsięwzięcie, które wymaga wcześniejszego zapoznania się z tematem i przemyślanej decyzji. Odpowiednio dobrany sprzęt sprawdzi się doskonale i będzie służył ci przez wiele lat. Sprawdź nasz asortyment i wybierz urządzenie do swojego domu lub mieszkania.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock