Jaki monitor 4K wybrać? Najważniejsze parametry i funkcje

Jeśli chcesz znaleźć najlepszy monitor 4K dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na ich podstawowe dane techniczne oraz funkcje. Jeżeli potrzebny jest ci dobry monitor 4K do gier lub oglądania filmów czy seriali, to istotne będą bardziej zaawansowane funkcje. Jeśli raczej do pracy, ich spora część może być przez ciebie zwyczajnie nieużywana. Poznaj poniżej najbardziej istotne parametry i opcje, by określić, czego potrzebujesz!

monitor HP

Monitor 4K: jakie dane techniczne brać pod uwagę?

Pierwszą decyzję już masz za sobą, czyli tę dotyczącą interesującej cię rozdzielczości. Pamiętaj jednak, że pod tą nazwą będą kryć się minimum dwie wartości. Według standardów DCI (Digital Cinema Initiatives) 4K to 4096 x 2160 px, natomiast na rynku dostępne są monitory 4K Ultra HD, czyli 3840 x 2160 px. Różnica jest niewielka, to bowiem zaledwie 256 pikseli w poziomie. Na co jeszcze zwracać uwagę?

  • Przekątna obrazu – zakres wyboru jest ogromny, dlatego warto skupić się na konkretach. Do pracy czy „zwykłego” przeglądania sieci wystarczy ci nawet model 15’’, to bowiem głównie kwestia wygody. Kinoman, zwłaszcza ten oglądający z łóżka, może oczekiwać więcej: od 25’’ wzwyż powinien być zadowolony. Z kolei gracze chętnie sięgają po zdecydowanie większe wyświetlacze, nawet powyżej 40’’.
  • Częstotliwość odświeżania obrazu – istotna przede wszystkim w przypadku gamerów. Im wyższa, tym częściej wyświetlacz odnowi obraz: 45 herców to 45 klatek w ciągu sekundy. Aby cieszyć się zadowalająco płynną grą, wybierz minimum 60 Hz, a oczekując naprawdę doskonałej reakcji monitora: najlepiej 100 lub 120 Hz.
  • Czas reakcji matrycy – wyrażony w milisekundach i określający, jak szybko matryca reaguje na sygnał, między innymi zmianą koloru pikseli. Czas reakcji jest ściśle powiązany z częstotliwością odświeżania, 1 sekunda wynosi bowiem 1000 ms. Skoro w ciągu 1 sek. matryca wyświetla 120 klatek, to reaguje na zmianę w trakcie (w przybliżeniu w dół) 8 ms (1000 ms : 120 kl/s ≈ 8 ms). Bez kłopotu trafisz nawet na model reagujący w ciągu 4 ms!
  • Rodzaj matrycy – IPS, TN lub VA. Ta pierwsza charakteryzuje się doskonałym odwzorowaniem barw, szerokimi kątami widzenia oraz krótkim czasem reakcji. Dzięki tym cechom jest wyjątkowo polecana graczom. TN to rozwiązanie niskobudżetowe, również o krótkim czasie reakcji, a także brakiem efektu smużenia się, jednak z niską częstotliwością odświeżania i słabym odwzorowaniem kolorów. Z kolei VA  zapewnia świetny kontrast i wysoką szczegółowość obrazu, ale dłuższy czas reakcji od IPS. Może też występować efekt smużenia się. Dla gamerów zalecane są więc matryce IPS, pracowników biurowych: TN, a miłośników kina: VA.
  • Dostępne złącza – w przypadku monitorów 4K będziesz mieć do wyboru złącze HDMI oraz DisplayPort. To drugie oferuje wyższą przepustowość oraz częstotliwość odświeżania obrazu, ale w jego przypadku trudniej o zachowanie wszystkich najwyższych wyników w przypadku bardzo długiego kabla. HDMI działa wydajnie nawet przy 10 metrach. Pamiętaj jednak, że dokładne wyniki jakościowe obu interfejsów uzależnione są od wersji złącz oraz przewodów i nowsze HDMI (np. 2.1) będzie osiągał lepsze od „starego” DisplayPort (np. 1.0).
  • HDR – technologia zwiększająca zakres dynamiki barw. W praktyce oznacza to, że różnica między czernią a bielą jest jeszcze lepiej zauważalna, a kolory zyskują na intensywności. Pokochają ją zarówno kinomani, jak i gracze.
  • Jasność – im wyższy jej poziom, tym lepsza widoczność w bardzo wysokich pomieszczeniach. Jasność wyrażana jest w cd (jednostce SI światłości w danym kierunku) na metr kwadratowy. Bardzo dobre modele oferują około 300 cd/m2.
  • Klasa energetyczna – im bliższa literze A, tym bardziej energooszczędny będzie monitor, ale już klasa C to dobry wynik.

Monitor 4K: jakie może mieć funkcje?

  • Zakres regulacji ekranu – czyli zmiany jego wysokości, kierunku ustawienia czy kąta nachylenia. Im większe możliwości regulacji ekranu, tym łatwiej będzie ci dopasować położenie monitora do osobistych oczekiwań.
  • Filtr niebieskiego światła – funkcja nazywana także ochroną wzroku lub trybem nocnym. Jest odpowiedzialna za zmianę temperatury barw z chłodnej na ciepłą, co pozytywnie wpływa na kondycję oczu – będą cię mniej bolały, zwłaszcza podczas długich nocnych rozgrywek gamingowych.
  • Redukcja migotania – występująca pod nazwą Flicker Free. To technologia, która dostosowuje jasność wyświetlacza poprzez natężenie prądu, umożliwiając przyciemnienie paru diod LED bez efektu migotania obrazu. Tym samym sprawia, że oczy mniej się męczą ze względu na niższe naświetlenie, co odczują przede wszystkim osoby spędzające przed monitorem wiele godzin dziennie.
  • Wbudowana kamera internetowa – w przypadku monitora wyposażonego w kamerkę internetową nie musisz dokupywać jej osobno, miej jednak na uwadze, że parametry takiego obiektywu są najczęściej dużo niższe od samodzielnej kamerki. Sprawdzi się więc bardziej w przypadku rozmów na Skype niż do profesjonalnego streamingu.  
  • Wbudowane głośniki – jak w przypadku kamery: będą mieć gorsze parametry od osobnych głośników, ale do bardzo podstawowego użytkowania w pełni wystarczą.

Monitor 4K 27 cali: iiyama ProLite XU2792UHSU

Matryca typu IPS, przekątna 27 cali, jasność na poziomie 300 cd/m2 czy 4-milisekundowy czas reakcji to dopiero początek doskonałych parametrów tego monitora. Jest świetnym wyborem do użytku biurowego i domowego, a ze względu na wysoką szczegółowość obrazu oraz fantastyczne odwzorowanie barw (został wyposażony między innymi w technologię HDR) sprawdzi się nawet w przypadku profesjonalnych grafików komputerowych. Producent pomyślał o osobach, które spędzają przed ekranem dużo czasu, stosując w tym modelu zarówno filtr światła niebieskiego, jak i Flicker Free. Dodatkowo monitor ten ma wbudowane głośniki, pozwala na zarządzanie jego ustawieniem oraz cieszy energooszczędnością (klasa energetyczna B).

monitor iiyama

Monitor 4K 32 cale: BENQ EW3270UE

Częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz w zestawieniu z czasem reakcji na poziomie 4ms, gniazdem DisplayPort oraz jasnością 300 cd/m2 sprawiają, że ten model Benq zdecydowanie jest dobrym wyborem dla graczy. Matowa matryca i HDR pozwalają cieszyć się doskonałą widocznością głębokich barw, przy czym użytkownik może wygodnie, przy użyciu klawisza skrótu, przełączać się między czterema trybami kolorystycznymi, dopasowując je do aktualnych potrzeb. Dodatkową zaletą jest spora przekątna wyświetlacza: ponad 30 cali to wynik, który z całą pewnością docenią gamerzy.

BENQ

Monitor 4K 43 cale: Asus ROG Strix XG438QR

Oczekujesz jeszcze większej powierzchni wyświetlacza? Ten monitor 4K HDR zapewnia ci dostęp do aż 43 cali z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz oraz wyposażeniem w technologię AMD FreeSync Premium Pro. To funkcja, która w znacznej mierze poprawia synchronizację obrazu, co przekłada się na zniwelowanie częstego problemu jego „rozrywania” czy tearingowania. Krótko mówiąc: gra działa zdecydowanie płynniej, a ty nie musisz zaciskać zębów na widok poprzesuwanych elementów klatek, przez które twoja rozgrywka się opóźnia. Dodatkową zaletą jest jasność na poziomie aż 450 cd/m2 oraz zaledwie 4 ms czasu reakcji matrycy. Nic dziwnego, że Asus przedstawia ten model jako monitor gamingowy!

asus rog

Jak widzisz, współczesne monitory mogą oferować naprawdę wiele doskonałych parametrów, dlatego podstawą wyboru modelu idealnego jest dokładne zweryfikowanie danych technicznych i dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com