Który odkurzacz samosprzątający będzie odpowiedni do dywanów?

O tym, że roboty sprzątające skutecznie wciągają kurz, sierść, okruchy, piach i wiele innych zanieczyszczeń z paneli czy kafelków, nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Nie zaskakuje już nawet fakt, że spora część tych urządzeń dodatkowo myje podłogi. Kłopot stanowi jednak określenie, jaki robot sprzątający będzie równie dobrze pracował na wykładzinach oraz dywanach, szczególnie tych wysokich, o gęstym włosiu. Czy poradzi sobie z samodzielnym wjechaniem na materiał? Jakie jest ryzyko jego uszkodzenia?

Robot sprzątający do dywanów nie stanowi osobnego rodzaju odkurzaczy automatycznych. Oznacza to, że każdy odkurzacz samosprzątający będzie odpowiedni dla dywanów, choć należy zwrócić uwagę na długość włosia, o czym więcej poniżej. Wszystkie tego typu automaty mogą być „puszczane” na dokładnie te same materiały, które były dotychczas odkurzane standardowym urządzeniem obsługiwanym manualnie, jak te wykonane z tekstyliów sztucznych: poliestru, poliamidu oraz polipropylenu.

Co istotne, podobnie jak w przypadku zwykłego odkurzacza, robot raczej nie poradzi sobie z dywanami o długim włosiu. Wciągnięte do wnętrza, może zostać wyrywane pod wpływem siły ssania i zapychać urządzenie. Dodatkowym utrudnieniem w przypadku automatów jest także poruszanie się po wysokim dywanie (o wysokości powyżej 1 cm) – jego możliwości są tutaj ograniczone, wobec czego albo nie będzie mógł na niego najechać, albo przejechać przez włosie, pokrywające powierzchnię dywanu.

Co zaś z dywanami utkanymi z materiałów naturalnych, jak np. jedwab? W tym przypadku odpowiedź jest identyczna, co przy tradycyjnym odkurzaczu: lepiej oddać je do profesjonalnego czyszczenia. Ma to związek z faktem, że tkaniny te nie wykazują odpowiedniego poziomu odporności na uszkodzenia mechaniczne, w tym przesuwanie po nich końcówką ssącą, jeżdżenie robota czy nawet samo ssanie. Mogą uleć przetarciu lub innego rodzaju uszkodzeniu.

Jaki robot sprzątający do dywanów wybrać – na co zwrócić uwagę?

Skoro każdy odkurzacz samosprzątający nadaje się do odkurzania dywanów oraz wykładzin, wybór dostępnych modeli jest całkiem spory. Rosnące zainteresowanie tym wygodnym sprzętem wpłynęło na fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej modeli z tej kategorii. Jak wybrać najlepszy robot sprzątający do dywanów? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, sprawdź przed zakupem wszystkie poniższe parametry oraz funkcje interesujących cię urządzeń:

  • Pojemność baterii – im większa, tym dłuższy czas pracy odkurzacza. Większość producentów podaje te informacje osobno, dzięki czemu łatwiej określić czy dany model spełni twoje oczekiwania i sprawdzi się na metrażu, którym dysponujesz. Bardzo dobre odkurzacze mogą pracować nawet 3-4 godziny, jak np. model Roborock S5 Max.

 

Odkurzacz automatyczny ROBOROCK S5 Max

 

  • Siła ssania – jak sugeruje sama nazwa, wartość ta (wyrażona w PA, czyli paskalach) wskazuje na efektywność pracy odkurzacza. Modele silniej ssące będą dokładniej wyciągać zabrudzenia z dywanu, co jest szczególnie istotne w przypadku materiałowych wycieraczek do butów oraz stale deptanych wykładzin. Miej jednak na uwadze, że bardzo wysoka siła ssania w zestawieniu z małym dywanikiem może sprawić, że odkurzacz będzie go zasysał, a w rezultacie urządzenie zatrzyma się.

 

Odkurzacz automatyczny VIOMI V3

 

  • Regulacja siły ssania – opcja, która rozwiązuje powyższy problem związany z możliwym zasysaniem dywaników. Odkurzacze wyposażone w regulację siły ssania umożliwiają jej zmniejszanie lub zwiększanie w określonych zakresach, zgodnie z aktualnymi oczekiwaniami.

 

Odkurzacz automatyczny ROBOROCK S7 biały

 

  • Dostępność szczotek – część odkurzaczy pracuje wyłącznie na turbinach. W tej sytuacji nadają się tylko do wciągania zanieczyszczeń z podłoży takich jak panele czy kafelki. Do kontaktu z dywanami konieczne będzie wyposażenie w tak zwane turboszczotki, które wyczeszą brud z materiału. Z kolei model bez nich będzie idealny do usuwania sierści zwierząt, nie będzie się bowiem wplątywać we włosie.
  • Średnica kółek – szczególnie istotna w przypadku posiadania grubych, a więc także wysokich, dywanów oraz progów rozdzielających pomieszczenia. Im większa średnica kół, tym wyżej wjedzie odkurzacz: niektóre, jak np. Cobbo Pro 27, pokonają 2 cm wysokości, inne zatrzymają się przed dywanem o grubości niecałego centymetra.

 

Odkurzacz automatyczny COBBO Pro 27

 

  • Usuwanie sierści zwierząt – jeżeli masz w domu zwierzaki gubiące sierść, zwłaszcza długą, wybierz robota sprzątającego do dywanów pozbawionego turboszczotek.
  • Funkcja określenia stref wyłączonych ze sprzątania – opcja dodatkowa, dzięki której możesz zaprogramować w odkurzaczu strefy (pomieszczenia lub konkretną ich część), jakie automatyczny robot sprzątający ma omijać. Wyposażony jest w nią np. wspomniany Cobbo Pro 27, w którym włączysz np. omijanie dywanów podczas mopowania podłóg.
  • Funkcja rozpoznawania barier – odkurzacz za sprawą specjalnych czujników wykryje zbliżającą się przeszkodę, np. schody lub nogi od stołu i ją ominie, zamiast w nią uderzać. 

 

Odkurzacz automatyczny BLAUPUNKT RVC201

 

  • Funkcja planowania sprzątania – czyli programator, dzięki któremu zlecisz robotowi sprzatającemu do dywanów harmonogram prac: na jeden dzień, cały tydzień, miesiąc lub stały. 

Wybór właściwego robota sprzatającego dywany z pewnością wymaga dokładnego wczytania się w specyfikacje oraz opis funkcji, w które został wyposażony interesujący cię model. Bez wątpienia warto tej czynności poświęcić chwilę czasu, by cieszyć się satysfakcjonującym zakupem!

Więcej podpowiedzi jak wybrać sprzęt do domu znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock