Telewizor OLED – co to jest?

OLED to jeden z najbardziej nowoczesnych rodzajów wyświetlaczy montowanych w telewizorach. Jego nazwa stanowi skrót od angielskiego Organic Light Emitting Diode, czyli organicznej diody elektroluminescencyjnej, tj. zdolnej do świecenia na skutek dostarczenia jej prądu. Wyświetlacze składają się z kilkudziesięciu niezwykle cienkich warstw materiału, na który składają się organiczne diody. W tym przypadku słowo „dioda”, nie dotyczy zatem małych lampek montowanych za wyświetlaczem celem jego podświetlenia, co jest rozwiązaniem znanym z klasycznych telewizorów LCD wyposażonych w podświetlenie LED.

 

TV Set, LG, 77", OLED/4K/Smart, 3840x2160, Wireless LAN, webOS, OLED77CX3LA

 

OLED a LED – czym się różnią?

Ujmując najprościej: telewizor OLED charakteryzuje samodzielne emitowanie światła przez wyświetlacz. W związku z tym całkowicie znika ryzyko nierównego poziomu jasności ekranu, które będzie znało wiele osób posiadających niegdyś telewizor LCD z podświetleniem krawędziowym (Edge LED). „Krawędziowym”, czyli emitowanym wyłącznie przez diody LED umieszczone pod krawędziami wyświetlacza: tylko na dole, wyłącznie od góry, po bokach lub z każdej strony.

W przypadku tego rozwiązania brakowało naświetlenia środka ekranu, co bardzo często sprawiało, że w miejscu montażu diod ekran był wyraźnie jaśniejszy. Z czasem producenci rozwiązali ten kłopot, oferując system Full LED, czyli z diodami rozłożonymi równomiernie pod całym wyświetlaczem, co z kolei ujęło telewizorom ich wcześniejszej smukłości.

 Jakie są zalety tego rodzaju wyświetlaczy?

 

TV Set, LG, 65", OLED/4K/Smart, 3840x2160, Wireless LAN, webOS, OLED65GX3LA

 

Zalety telewizorów OLED

W przypadku OLED-ów nie występuje ani problem nierównomiernego naświetlenia wyświetlacza, ani zbyt grubego telewizora. Brak diod podświetlających ekran ma jeszcze jedną ogromną zaletę: kolory zyskują na głębi, w szczególności czerń. Najłatwiej można zrozumieć tę zależność, wyobrażając sobie kartkę papieru zadrukowaną w całości czarnym tuszem. Jeśli podłożysz pod nią włączoną latarkę, to czerń od razu stanie się szara, „sprana”.

Co więcej, kontrast pozostaje równie doskonały nawet przy oglądaniu telewizji pod kątem; jeśli więc w trakcie emocjonującego meczu będziesz musiał sięgnąć po coś do szafki pod telewizorem i spojrzysz na piłkarzy od dołu ekranu, nie stracisz niczego z rozgrywki. Ostatnią sporą zaletą jest niezwykle trwałe zespolenie poszczególnych elementów wyświetlacza, dzięki któremu ryzyko dostania się do jego wnętrza jest równe zeru. Warto przypomnieć, że w przypadku telewizorów LCD takie sytuacje miały miejsce, co dodatkowo obniżało jakość obrazu.

 

Telewizor, LG OLED55BX3LB 55" (4K HDR SmartTV), Czarny

 

Jaki OLED kupić – na co zwracać uwagę przy wyborze telewizora OLED?

Sam fakt obecności wyświetlacza OLED sprawia, że takie telewizory mogą poszczycić się doskonałą jakością. To jednak niejedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki OLED kupić; weryfikacji powinny podlegać również:

  • Przekątna ekranu – im wyższa jej wartość, tym większy będzie wyświetlacz, a więc i sam telewizor. Technologia OLED wykorzystywana jest w urządzeniach o minimalnym rozmiarze 55 cali, mogąc sięgać nawet niemal 80’’. Przy wyborze bardzo wysokiej przekątnej zwróć oczywiście uwagę na to czy telewizor zmieści się tam, gdzie planujesz go postawić lub zawiesić, zweryfikuj więc dodatkowo jego wymiary.
  • Rozdzielczość ekranu – wyświetlacze OLED mogą oferować rozdzielczość Full HD oraz 4K Ultra HD. Ta druga zapewnia niezwykle realistyczną jakość obrazu, oferując jego ogromną szczegółowość i jest jedną z łatwiej dostępnych w tej technologii.
  • Technologia HDR – w przypadku tak nowoczesnych wyświetlaczy jak OLED, HDR jest już w zasadzie standardem. Rozwinięcie tego skrótu to High Dynamic Range, co z angielskiego oznacza szeroki zakres dynamiki; w odniesieniu do kolorów. Znacznie zyskują one na kontraście, czyli czerń staje się głębsza, a biel – bielsza. 
  • Rodzaj procesora – im lepszy procesor, tym wydajniejsza będzie praca całego telewizora, stanowi on bowiem jego „mózg”. Każdy producent może oferować swoją linię tego podzespołu, zwracaj więc przede wszystkim uwagę na jego generację; im wyższa, tym bardziej nowoczesny będzie dany procesor. W przypadku telewizorów LG godny uwagi jest Alfa9 Gen 3 Al., czyli trzeciej generacji.
  • Opcje Smart TV – dostępność systemu Smart TV jest dziś takim samym standardem, jak kilkadziesiąt lat temu telegazety. Weryfikacji podlegać będzie nie to, czy Smart TV jest w ogóle dostępne, tylko jakie funkcje oferuje. Wśród ciekawszych opcji można wyróżnić zarządzanie telewizorem przy pomocy asystenta głosowego (np. Asystenta Google), którego uświadczysz np. w telewizorze LG OLED55BX3LB.
  • Kanały łączności – telewizor OLED może być wyposażony w wiele przeróżnych złącz, w tym USB, HDMI, CI+ oraz miniJack, a także opcję komunikacji bezprzewodowej poprzez Wi-Fi lub Bluetooth.

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock