Rękawice narciarskie – dostępne rodzaje

Rękawiczki narciarskie dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszym są modele jednopalczaste, z odrębną przestrzenią na kciuk i większą komorą na pozostałą część dłoni. Drugim są natomiast rękawiczki pięciopalczaste. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Ciepłe jednopalczaste rękawice narciarskie

Narciarskie rękawiczki jednopalczaste wyróżniają się wysokim poziom trzymania ciepła. Ma to związek z tym, że większa część dłoni schowana jest w jednej komorze, a palce grzeją siebie nawzajem. Modele tego typu mają jednak sporą wadę: cztery palce zostają niemal zablokowane, mogąc zaciskać się tylko równocześnie. Nie da się zatem operować tylko kciukiem i palcem wskazującym, by złapać jakiś drobny element i np. szybko rozpiąć paski obuwia narciarskiego.

rękawice viking

W związku z tym takie rękawice narciarskie sprawdzają się przede wszystkim do spokojnej jazdy, podczas której nie będzie konieczne poprawianie obuwia w razie jego przypadkowego obruszenia przy upadku. Będą też dobrym wyborem do skitouringu, podczas którego tempo jest dość wolne, ciało zatem słabo ogrzewa się samo, aktywność jest bowiem niewielka. W związku z tym potrzebuje dobrego dogrzania, a takie zapewnią właśnie jednopalcowe rękawiczki narciarskie.

Pięciopalczaste rękawiczki narciarskie

Jakie rękawiczki na narty będą idealne do zjazdów ze stoku? Świetnym wyborem będą modele pięciopalczaste – to dobre rozwiązanie zwłaszcza do szybkiej jazdy. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie stosunkowo często trzeba coś odpinać, przepinać, poprawiać i wyjmować. Rękawice z pięcioma „palcami” zapewniają swobodę ruchów, a ograniczenia dotyczą tylko grubości materiału.

Modele pięciopalczaste również mają jednak swoje wady. Nie są to niestety ciepłe rękawice narciarskie - ze względu na to, że palce są od siebie oddzielone, modele te nieco słabiej grzeją. Brakuje tutaj wspomnianego wcześniej efektu samodzielnego grzania się przez ciało za sprawą oddawania jego ciepła do wnętrza rękawiczki. Jednakże są one również dobrze ocieplane, dzięki czemu często spełniają wszystkie oczekiwania.

viking kuruk

Jak wybrać rękawice na narty – na co jeszcze zwracać uwagę?

Aby cieszyć się naprawdę wytrzymałą, dobrze izolującą wilgoć i mróz parą, należy zwrócić również uwagę na jakość materiału, z którego są wykonane oraz ich funkcjonalność.

Jakość materiału rękawiczek narciarskich

Nietrudno zauważyć sporą rozbieżność cenową między poszczególnymi modelami narciarskich rękawiczek. Jedne kosztują kilkadziesiąt złotych, podczas gdy ceny innych sięgają nawet kilkuset złotych. Koszt ma spore znaczenie, gdy bowiem wczytasz się w parametry takich par, to możesz zauważyć, że najprawdopodobniej występuje między nimi spora różnica w zastosowanym materiale.

rękawice reusch

Na cenę wpływa m.in. zastosowana ocieplina (np. TecFill czy Primaloft) czy membrana zatrzymująca wodę i wiatr, ale pozwalająca dłoni oddychać, odprowadzając nadmiar wilgoci. Na rynku dostępne są rozmaite rękawice narciarskie z membranami takimi jak np. Aqua Thermo Tex, R-Tex czy Gore-Tex. Produkty zwykle wykonane są z poliestru, poliuretanu (PU) lub neoprenu (przy czym materiały te mogą być łączone) i wykazują wysoką trwałość na przetarcia i rozdarcia.

Funkcjonalność rękawiczek narciarskich

Zarówno męskie, jak i dziecięce czy damskie rękawice narciarskie powinny być nie tylko wytrzymałe, ciepłe i nieprzemakalne, ale też maksymalnie funkcjonalne. Poszczególne pary wyposażone w niewielkie kieszonki na zamek na wierzchu dłoni. To dobre miejsce, żeby schować np. karnet na zjazdy ze stoku czy gotówkę (warto zabezpieczyć je dodatkowo folią).

viking torin rękawice

Najlepsze modele będą wyposażone w praktyczne ściągacze lub rzepy w okolicy nadgarstka, które blokują uciekanie ciepła z ich wnętrza, a także przedostawanie się do środka wilgoci; dobrze, by poziom regulacji był szeroki. Niektóre pary, jak np. Viking Torin, bywają wyposażone w specjalne systemy wentylacji (w przypadku tego modelu: Air Venting System), który chroni dłoń przed przegrzaniem, a przy tym nie doprowadza do jej wychłodzenia.

W przypadku modeli dziecięcych warto z kolei sprawdzić, czy mają praktyczny sznurek łączący obie rękawiczki, który można przełożyć przez rękawy kurtki. Dorośli również mogą zdecydować się na model z klipsami pozwalającymi na przypięcie rękawiczek np. do plecaka.

Komponujesz właśnie pełne wyposażenie narciarskie przed kolejnym wyjazdem na stok? Przeczytaj zatem również nasz poradnik „Jak dobrać gogle narciarskie?”!

Więcej porad znajdziesz w dziale Sporty zimowe.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.