Spis treści:
  1. „Jeżycjada” – co to jest?
  2. Małgorzata Musierowicz „Jeżycjada” – kolejność książek
  3. „Jeżycjada” – kiedy kolejny tom?

„Jeżycjada” – co to jest?

Pierwsza „Jeżycjada” to powieść „Szósta klepka” z 1977 roku (chociaż część miłośników Musierowicz zalicza na poczet serii także wcześniejszą książkę „Małomówny i rodzina” z 1975 roku). Ostatni dotąd tom to z kolei „Ciotka Zgryzotka”, którą pisarka wydała w 2018 roku. Oznacza to, że ponad dwadzieścia książek powstawało przez przeszło cztery dekady. Można więc śmiało założyć, że po „Jeżycjadę” sięgali zarówno rodzice, jak i ich dzieci, a kto wie, może nawet wnuki!

Co takiego kryje w sobie „Jeżycjada”, że przez tak długi czas cieszy się niesłabnącą popularnością, a w związku z książkami powstają fankluby czy murale? Przede wszystkim w okresie wydania pierwszych tomów, „Jeżycjada” była czymś świeżym i odmiennym w stosunku do wielu wiodących tytułów dla młodszych czytelników. Bohaterowie u Borejków mogli być stawiani za wzór – dzieci były blisko rodziny, miały szerokie zainteresowania i chętnie poszerzały swoje horyzonty. Jednocześnie jednak Musierowicz skupiała się na osobistych problemach młodych bohaterów, które z jednej strony były indywidualne i przypisane do konkretnych postaci, ale również uniwersalne. W ten sposób łatwo było utożsamić się z perypetiami Gabrysi Borejko, Cesi Żak czy Anieli Kowalik.

Kolejnym aspektem, który przysporzył popularności książkom Małgorzaty Musierowicz, było osadzenie fabuły „Jeżycjady” na jak najbardziej realnym poznańskim osiedlu. Autorka wykorzystywała faktyczne miejsca, co jeszcze bardziej pozwalało czytelnikom utożsamić się z perypetiami Borejków. Wraz z kolejnymi tomami Jeżyce stały się jedną z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Poznania.

Niezwykle realistyczne tło stało się atutem wyróżniającym powieści Musierowicz. Warto zauważyć, że pisarka osadzała fabułę książek nie tylko w miejscu, ale i czasie. Bohaterowie kolejnych książek byli świadkami ważnych wydarzeń historycznych, przez co ukazujące się tomy były także dyskretnym komentarzem dla rzeczywistości. Nie zawsze przychodziło to autorce łatwo. Jak mówi z wywiadzie dla Polskiego Radia:

„Dużą sztuką jest przełożenie na język literatury tego, co się dzieje. Tak było na przykład ze stanem wojennym w „Opium w rosole”. Zajęło mi prawie pięć lat dokonanie takiej syntezy.”

Małgorzata Musierowicz „Jeżycjada” – kolejność książek

22 tomy to niemały zbiór, a jako że zdecydowana większość z nich orbituje wokół rodziny Borejków, warto zadbać o to, żeby nie pogubić się wśród licznych części cyklu. Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia.

Cykl „Jeżycjada” rozpoczyna się oficjalnie tomem „Szósta klepka” z 1977 roku. Niemniej Musierowicz wydała dwa lata wcześniej powieść „Małomówny i rodzina”, która przez wielu czytelników traktowana jest tzw. tom zerowy, gdyż klimatem wpisuje się doskonale w późniejsze dzieła pisarki. Kolejne tomy należy czytać chronologicznie, zgodnie z datami wydania. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z „Jeżycjadą” i słyszeliście już co nieco o rodzinie Borejków, lektura dwóch pierwszych tomów może wywołać zamieszanie, gdyż głównymi bohaterkami są Cesia Żak, a w książce „Kłamczucha” Aniela Kowalik. Spokojnie, Borejkowie pojawią się w trzeciej części, zatytułowanej „Kwiat kalafiora”. Akcja zdecydowanej większości tomów rozgrywa się na poznańskich Jeżycach, chociaż np. ostatnia część, czyli „Ciotka Zgryzotka” rozgrywa się głównie pod Kostrzynem, co miało miejsce już w „Febliku”.

„Jeżycjada” po kolei – wszystkie tomy:

  1. „Szósta klepka”
  2. „Kłamczucha”
  3. „Kwiat kalafiora”
  4. „Ida sierpniowa”
  5. „Opium w rosole”
  6. „Brulion Bebe B.”
  7. „Noelka”
  8. „Pulpecja”
  9. „Dziecko piątku”
  10. „Nutria i Nerwus”
  11. „Córka Robrojka”
  12. „Imieniny”
  13. „Tygrys i Róża”
  14. „Kalamburka”
  15. „Język Trolli”
  16. „Żaba”
  17. „Czarna polewka”
  18. „Sprężyna”
  19. „McDusia”
  20. „Wnuczka do orzechów”
  21. „Feblik”
  22. „Ciotka Zgryzotka”

„Jeżycjada” – kiedy kolejny tom?

Na koniec ważne pytanie. Czy „Ciotka Zgryzotka” jest najnowszym, czy może ostatnim tomem serii? W 2019 roku Musierowicz zapowiedziała koniec cyklu, a przynajmniej spore zmiany w kolejnych książkach. Potem media obiegła informacja o tym, że w 2020 roku ma ukazać się 23. tom „Jeżycjady” zatytułowany „Chucherko”. Pandemia pokrzyżowała jednak plany autorki, która na swojej stronie internetowej poinformowała, że część akcji książki miała rozgrywać się w 2020 roku, zatem pandemia sprawiła, że wydarzenia „Chucherka” stały się nieaktualne i wymagają przepisania. Co dalej? Czas pokaże!

Czekamy więc na najnowszą odsłonę „Jeżycjady”, a w międzyczasie zachęcamy do odwiedzenia sekcji Czytam, gdzie znajdziecie książkowe nowości i polecenia.