Aromat tradycyjnej, włoskiej kawy emitowany przez standardowe, gazowe kawiarki jest zapewne sekretem ich niesłabnącej popularności na całym świecie. Kawiarka w powszechnie znanej dzisiaj formie została wynaleziona w latach 30. XX wieku, a jej pierwszym wariantem konstrukcyjnym była właśnie ta, którą umieszcza się na kuchence gazowej. Choć na początku urządzenia te były produkowane przede wszystkim przez włoską firmę Bialetti, dzisiaj dołączyło do niej bardzo szerokie grono producentów ze wszystkich zakątków globu. Jaką kawiarkę na gaz wybrać, by móc codziennie cieszyć się wspaniałym, kawowym aromatem?

 

Kawiarki w Empiku

 

Rodzaje dostępnych na rynku kawiarek

Ponieważ kawiarki są produktami o wieloletniej tradycji i swoistej kulturze produkcji (nie wspominając już o popularności kawy samej w sobie) mają wiele różnych form i odmian. Podstawowy podział tych urządzeń przebiega następująco:

  • Rodzaj elektryczny – posiada wbudowaną na dole grzałkę, zasilaną energią elektryczną,
  • Rodzaj tradycyjny – tzw. naczynie dolne kawiarki nagrzewane jest w nich przy pomocy kuchenki gazowej, elektrycznej bądź indukcyjnej.

Przyjrzyjmy się rodzajom zaparzaczy do kawy na gaz. Ich budulec ma wpływ zarówno na smak przygotowywanego napoju, jak i sposób czyszczenia oraz konserwacji urządzenia. Kawiarki na gaz mogą występować w dwóch następujących odmianach:

  • Metalowej – przynależą do niej urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej, a także z aluminium. Te dwa typy budulców różnią się od siebie pod względem wpływu na smak parzonej kawy, sposobu konserwacji urządzenia, a nierzadko także wizualnym designem.
  • Ceramicznej – jak sama nazwa wskazuje, głównym budulcem tego rodzaju kawiarki są tworzywa ceramiczne. Nie oznacza to jednak, że całe urządzenie musi być wykonane w ten sposób. Modele ceramiczne często posiadają naczynie dolne wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Głównym tworzywem wciąż jednak pozostaje ceramika.

Czy budulec kawiarki do kawy na gaz ma wpływ na smak napoju?

Wśród baristów i wielbicieli tego uniwersalnego napoju wciąż trwa ożywiona dyskusja na ten temat. Popularna opinia głosi, że ceramiczny zaparzacz do kawy na gaz posiada najmniejszy wpływ na ostateczny smak przygotowanej kawy. Z kolei, różnice pomiędzy smakiem kawy zrobionej w urządzeniu aluminiowym są właściwie niezauważalne w porównaniu z tym, który można uzyskać szykując napój w kawiarce ze stali. Jednak rozsmakowani w kawie znawcy specyfiki tego naparu, z pewnością je dostrzegą.

 

Kawiarka Klausberg

 

Trzeba jednakże mieć na uwadze, że warunkiem zachowania oryginalnych nut smakowych zmielonych ziaren kawy przy korzystaniu z aluminiowej kawiarki na gaz jest odpowiednia konserwacja urządzenia. Aluminium źle znosi kontakt z detergentami. Z tego powodu najczęściej czyści się go z wykorzystaniem bieżącej wody bez dodatkowych środków chemicznych.

Kawiarka na gaz – jak używać takiego urządzenia?

Cały proces, chociaż niezautomatyzowany, jest bardzo prosty. Na początku trzeba przygotować poszczególne części kawiarki – naczynie dolne, sitko oraz naczynie górne. Po rozmontowaniu kawiarki w ten sposób, trzeba wykonać następujące kroki:

  1. Nalej odpowiednią ilość wody do naczynia dolnego. Jej poziom nie powinien przekraczać zaworu bezpieczeństwa, którego zadaniem jest regulowanie odpowiedniego poziomu ciśnienia w naczyniu.
  2. Umieść zmieloną kawę w sitku. Ważne jest odpowiednie wyczucie jej ilości – by przygotować łagodny w smaku napój, nie musisz wypełniać całego pojemnika. Istotne jest jednak to, aby kawa zajmowała więcej niż połowę pojemnika. Jeśli zamierzasz zaparzyć mocniejszą kawę, pod żadnym pozorem jej nie ubijaj! Gdy to zrobisz, zaparzona kawa będzie cierpka i bardzo nieprzyjemna w smaku.
  3. Skręć kawiarkę w całość i umieść ją na kuchence gazowej.
  4. Ustaw płomień w taki sposób, aby nie ogarniał bocznych ścian naczynia dolnego.
  5. Zdejmij kawę z kuchenki, gdy gotowy napój wypełni mniej więcej połowę górnego naczynia. Ważne w tym kontekście jest to, aby nie doprowadzić do tzw. przeparzenia kawy i nie trzymać jej za długo po tym, jak zacznie wylewać się z lejka.

Gotowe! Teraz możesz cieszyć się aromatycznym zapachem i smakiem tradycyjnie przygotowanej kawy. Może ona posłużyć jako gotowy do spożycia napój lub baza pod americano czy cappuccino – w takim przypadku konieczne będzie dodanie wody, albo ciekłego lub spienionego mleka w odpowiednich proporcjach.

 

Kawiarka Musa

 

Komu przyda się kawiarka do kawy na gaz?

Warto pamiętać, że sprzęt tego rodzaju to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów na przygotowywanie kawy, który jednocześnie, przy odpowiedniej ilości zmielonych ziaren oraz starannej konserwacji urządzenia, umożliwia robienie naparu o najwyższych walorach smakowych.

Przekonaj się, jak smakuje dobrze zaparzona kawa prosto z tradycyjnej, gazowej kawiarki!

Więcej kulinarno-technicznych porad dla kawoszy i nie tylko znajdziesz w pasji Gotuję.