Co to jest klimator?

Wiele osób wciąż myli klimatory z klimatyzatorami, choć to zupełnie różne urządzenia. Czym więc jest klimator?

Klimator, zwany też klimatyzerem lub chłodnicą powietrza to urządzenie służące do regulacji temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Jego wyróżnikiem jest sposób chłodzenia powietrza. Dochodzi do tego za pomocą wody (klimator wodny), a nie czynnika chłodniczego (np. freonu), jak to ma miejsce w klimatyzatorach.

Dlatego też klimatory pojawiły się na rynku jako tania, łatwa w użyciu i przenośna alternatywa dla tradycyjnych klimatyzatorów. 

 

Klimatory

 

Jak działa klimator?

Najprościej mówiąc, działanie klimatora opiera się na cyrkulacji powietrza i regulacji jego temperatury oraz wilgotności.

Jak to się dzieje, że klimator chłodzi powietrze? Proces działania urządzenia przebiega następująco: wentylator zasysa do środka ciepłe powietrze z otoczenia. Zostaje ono poprowadzone do nasiąkniętej wodą podkładki albo filtra o strukturze plastra miodu (może to być też wkładka chłodząca czy pojemnik z lodem lub wodą). Kiedy powietrze przechodzi przez filtr, staje się chłodniejsze, czyli jest w ten sposób skutecznie przekształcane w powietrze wilgotne i chłodne. Następnie zostaje przez wentylator ponownie wypchnięte na zewnątrz.

W zależności od rodzaju sprzętu sposób funkcjonowania klimatora może się różnić jak np. w przypadku klimatora wodnego, wykorzystującego różne pojemniki z wodą. Niezmienna jest jednak zasada wykorzystania wody do chłodzenia powietrza.

Chłodnice powietrza nie są wyposażone w skomplikowane podzespoły ani gaz, dzięki czemu są mniejsze i tańsze od klimatyzatorów. Niektóre klimatory posiadają funkcję filtracji powietrza, aby usuwać z niego zanieczyszczenia, takie jak pyłki, kurz, dym czy bakterie.

Klimatory są często stosowane w pomieszczeniach, w których trudno utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność, takich jak biura, hotele, centra handlowe, a także w prywatnych domach i mieszkaniach.

 

Klimator SENCOR SFN 5011WH

 

Zalety i wady klimatora

Jeśli zastanawiasz się, czy klimator to urządzenie, którego potrzebujesz i czy spełni twoje oczekiwania, poznaj wszystkie „za” i „przeciw”. Poniżej zebraliśmy najważniejsze zalety i wady tego sprzętu.

Plusy klimatora:

  • energooszczędność – klimatory zużywają mniej energii do chłodzenia pomieszczenia (niż typowe klimatyzatory), ze względu na swoją wagę, zakres funkcji czy wydajność, więc nie musisz martwić się rachunkami za prąd. Należy jednak pamiętać, że ma to swoje konsekwencje w skuteczności chłodzenia, która jest mniejsza w porównaniu z klimatyzatorami. Jest to urządzenie bardziej energooszczędne i opłacalne, które pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z użytkowaniem;
  • przyjazny dla środowiska – system klimatora pozostawia niski ślad węglowy i niemal nie emituje zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do innych tradycyjnych systemów chłodzenia, chłodnica powietrza nie zawiera czynnika chłodniczego w postaci gazu czy sprężarki. Ponadto nie uwalnia toksycznych chemikaliów do powietrza;
  • czyste powietrze – wiele klimatorów jest wyposażonych w filtry powietrza, które usuwają zanieczyszczenia i alergeny występujące w powietrzu, co wpływa korzystnie na jakość powietrza w pomieszczeniu, gdzie użytkowany jest klimator;
  • większa wilgotność powietrza – ponieważ klimatory działają z wykorzystaniem wody, skutecznie zwiększają poziom wilgoci w pomieszczeniu, a to m.in. ułatwia oddychanie. Zwiększanie wilgotności to duża przewaga tego sprzętu nad typowym klimatyzatorem, który jest znany z wysuszania powietrza; 

 

Klimator ADLER AD 7921

 

  • działa przy otwartych oknach – klimator, w odróżnieniu od klimatyzatora, może być używany przy otwartym oknie lub drzwiach. Nie musisz się martwić o wpuszczanie ciepłego powietrza do pomieszczenia, ponieważ chłodnica może je z łatwością ochłodzić. Urządzenia te działają również skutecznie, gdy są ustawione przy oknie. Klimator można również używać na zewnątrz, niezależnie od tego, czy masz ochotę zrelaksować się na balkonie po południu, czy też obserwować bawiące się dzieci na zewnątrz;
  • mobilność – to duży atut tego urządzenia, ponieważ z łatwością przeniesiesz go do dowolnego pomieszczenia. Ze względu na niewielki rozmiar i wagę można korzystać z jednego sprzętu np. w domu i biurze;
  • dostępność – chłodnice powietrza są rozwiązaniem o wiele tańszym od klimatyzacji, są dostępne w różnych przedziałach kwotowych, więc możesz wybrać urządzenie dostosowane do twojego budżetu;
  • nie wymaga specjalnej instalacji – klimator nie wymaga profesjonalnej pomocy przy montażu. Wystarczy po prostu podłączyć je do gniazdka elektrycznego, wlać wodę do zbiornika i skierować chłodnicę powietrza w pożądanym kierunku. Dodatkowo klimatory zwykle zajmują mniej miejsca niż rozbudowane systemy klimatyzacji i doskonale sprawdzają się nawet w mniejszych pomieszczeniach;
  • koszty utrzymania – wymagane są minimalne koszty związane z konserwacją. Po upływie określonego czasu zaleca się wyczyszczenie zbiornika na wodę, silnika i elementów filtra. Większość tych prac możesz wykonać samodzielnie. 

 

Klimator CONCEPT OV5210

 

Minusy klimatora:

  • konieczność częstej konserwacji – urządzenie wymaga uzupełniania wody co 2-3 dni. W przeciwnym razie nie będzie dostarczać chłodnego powietrza, a żywotność silnika się zmniejszy;
  • głośność – niektóre klimatory mogą być dość głośne, co może przeszkadzać szczególnie w nocy lub podczas pracy; 
  • brak zaawansowanych funkcji – to urządzenia zdecydowanie tańsze niż klimatyzatory, w związku z tym nie są projektowane przy użyciu zaawansowanej technologii. Chociaż mają pewne funkcje, nie mogą dorównać pod tym względem klimatyzatorom;
  • skuteczność i poziom komfortu – klimatory nie radzą sobie w miejscach, gdzie występują wilgotne warunki lub na obszarach w pobliżu zbiorników wodnych. Do tego potrzeba więcej czasu, by poczuć efekt z chłodzenia (w porównaniu z klimatyzatorem, który potrafi schłodzić pomieszczenie w ciągu kilku minut);
  • koszty eksploatacyjne – użytkowanie klimatora wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak np. wymiana filtrów. 

Podsumowując, klimator może być bardzo przydatnym urządzeniem, szczególnie w czasie upałów. Jednak przed jego zakupem warto dokładnie przemyśleć, czy spełni on twoje potrzeby i wymagania. W podjęciu decyzji pomoże ci kilka dodatkowych wskazówek.

 

Klimator MESKO MS 7918

 

Jak wybrać klimator? – czyli wszystko, co trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem

Gdy wiesz już niemal wszystko o klimatorach, pozostaje tylko zdecydować, jakie urządzenie kupić. Wybór klimatora zależy od wielu czynników, takich jak: wielkość pomieszczenia, wilgotność powietrza, preferencje dotyczące temperatury, a także budżet, jakim dysponujesz na zakup.

Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak wybrać klimator i na co zwrócić uwagę podczas szukania konkretnego modelu.

 

Klimator KANLUX Klimer ACL-B

 

Określ wielkość pomieszczenia

Przed zakupem klimatora należy określić wielkość pomieszczenia, w którym ma on pracować. Klimator powinien być wystarczająco mocny, aby chłodzić cały pokój. Zwykle producenci podają informacje na temat powierzchni, którą urządzenie jest w stanie obsłużyć.

Rozważ, czy klimator będzie skuteczny w twojej okolicy

Chociaż chłodnica powietrza to urządzenie opłacalne i łatwe w użyciu, nie zawsze jest to najbardziej efektywne rozwiązanie. Jeśli mieszkasz w wyjątkowo gorącym lub wilgotnym klimacie, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator. Chłodnice powietrza działają najlepiej na obszarach o gorącym, suchym klimacie.

Sprawdź efektywność energetyczną

Klimator z klasą efektywności energetycznej może być tańszy w użytkowaniu. Warto wybierać urządzenia, które mają efektywność energetyczną klasy A lub wyższej.

Rozważ funkcje dodatkowe

Niektóre klimatory posiadają dodatkowe funkcje, takie jak tryb nocny, zdalne sterowanie, automatyczna regulacja temperatury, filtr powietrza lub funkcję osuszania powietrza. Przed zakupem warto rozważyć, które funkcje są dla ciebie najważniejsze.

Ustal budżet

Ceny klimatorów mogą się znacznie różnić. Przed zakupem warto ustalić swoje wymagania oraz budżet, który jesteś w stanie przeznaczyć na zakup klimatora.

Wybierz odpowiedni design

Obecnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów urządzeń, które możesz dopasować do wystroju swojego pomieszczenia. Obecnie modne są kolumnowe chłodnice powietrza i stały się nowym trendem projektowym.

 

Klimatory

 

Najpopularniejsze dodatkowe funkcje klimatorów:  

  • Taca na kostki lodu

Kostki lodu można przechowywać w górnej części chłodnicy, na specjalnej tacy. Kiedy lód topnieje, woda w zbiorniku jest stopniowo uzupełniana.

  • Funkcja zdalnego sterowania

Dostępna w bardziej zaawansowanych modelach, pozwala zmieniać parametry działania klimatora za pomocą pilota (jak w przypadku klimatyzacji) lub aplikacji.

  • Pokrętło regulacji prędkości

Umożliwia zmianę prędkości wentylatora z niskiej na wysoką za pomocą przycisku.

  • Wskaźnik poziomu wody

Wskazuje, czy zbiornik na wodę jest napełniony, czy trzeba go uzupełnić. Wskaźnik zapobiega przelaniu urządzenia.

  • Alarm pustego zbiornika

Przydatna funkcja, która poinformuje cię, gdy należy uzupełnić poziom wody w urządzeniu.

 

Klimator Vaco VC62

 

Więcej przydatnych porad znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock