Jakie owoce są najlepsze na kompot?

Letnie kompoty można zrobić ze wszystkich owoców: pyszny jest kompot z wiśni, kompot z czereśni, kompot z rabarbaru, kompot ze śliwek, kompot z truskawek czy owoców leśnych. Wybornie smakuje też kompot z gruszek z kilkoma goździkami w środku.

Z dzieciństwa doskonale pamiętam smak kompotu z mirabelek lub renklod. Naprawdę nie ma znaczenia, jakie owoce dodamy do kompotu – ważne, żeby nie były zepsute.

Kompot to dobry sposób na użycie owoców, które nie zachęcają swoim wyglądem, nieco rachitycznych, troszeczkę nadgryzionych zębem czasu, nierównych. Możemy również zrobić kompot z mrożonych owoców.

 

Dzbanek Andrea z pokrywką, 1,2 l

 

Jak zrobić kompot?

Każdy kompot przygotowuje się bardzo podobne: owoce należy starannie umyć, niektóre pokroić (np. rabarbar), warto pozbyć się pestek (jeśli lubimy kompot z owocami pływającymi w szklance) i koniecznie wyszypułkować truskawki.

Do garnka wkładamy ulubione owoce, zalewamy wodą (najlepiej, kiedy wody jest dwa razy więcej niż owoców) i zagotowujemy. Gotujemy całość pod przykryciem około 5 minut, słodzimy cukrem, ksylitolem lub brązowym cukrem. Często kompoty nie wymagają żadnego dosładzania – warto zatem spróbować mikstury i wtedy zdecydować, czy potrzebuje nieco słodyczy, czy nie. Jeśli kompot chcemy posłodzić miodem, trzeba to zrobić po ostygnięciu wywaru – w przeciwnym razie miód straci wszystkie właściwości zdrowotne.

Do kompotu warto też dodać jakiegoś aromatycznego elementu. Gruszki i śliwki wspaniale dogadują się z goździkami, kardamonem i cynamonem. Truskawki i wiśnie lubią się z wanilią – laskę wanilii przekrawamy na pół i wrzucamy do garnka. Wspaniale smakują też kompoty z dodatkiem kwaśnego soku z cytryny czy z kawałkami owocu pigwy.

 

Garnek z pokrywką TEFAL Duetto+ G7194355

 

Jak podawać kompot?

Latem zimny kompot świetnie gasi pragnienie. Warto więc trzymać go w lodówce. Możemy go podawać po prostu w dzbanku lub butelce.

Niektórzy lubią kompot z kawałkami owoców (te muszą być pozbawione pestek), inni wolą kompoty czyste bez dodatków.

Zimny kompot jest też podstawą zupy owocowej – wystarczy dodać do niego ugotowany makaron. Jeśli chcecie nieco zagęścić potrawę, możecie zrobić to za pomocą śmietany lub jogurtu naturalnego.

 

Kompot

 

Co zrobić z owoców po kompocie?

Jeśli lubimy kompot czysty, to zostają nam po jego przygotowaniu owoce. Co można z ich zrobić? Koktajl! Owoce wystarczy zblendować z maślanką lub kefirem. Dla słodyczy i gęstości można do nich dodać banana.

Jeśli unikamy nabiału, możemy przyrządzić też „koktajl zdrowia”: owoce miksujemy na jednolitą masę z dodatkiem wody lub soku jabłkowego i 1 łyżeczką siemienia lnianego.

Z owoców z kompotu lub samego kompotu możemy też zrobić domową galaretkę owocową. Wystarczy zastosować się do instrukcji na opakowaniu żelatyny lub agaru, by wyczarować deser o idealnej konsystencji.

 

Blender ręczny BOSCH ErgoMixx MSM67170

 

Jak zrobić kisiel z kompotu?

Kisiel to nic innego niż zagęszczony kompot. Z każdego kompotu możemy zrobić kisiel i zajmie nam to około 30 sekund. Wystarczy w kubeczku rozpuścić mąkę ziemniaczaną z wodą i dodać ją do gotujących się owoców. Doprowadzamy wszystko do wrzenia i wyłączamy ogień po garnkiem.

Jakie są proporcje kisielu idealnego? Na 3 szklanki płynu dodajemy 3 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej wymieszanej z 1/4 szklanki wody. Kisiel będzie gęsty i idealny do podania w pucharku z jogurtem, słodką śmietanką lub bitą śmietaną.

Są takie owoce, które dużo bardziej nadają się na kisiel, niż na kompot: wśród nich są na przykład rabarbar i jagody.

 

Kisiel

 

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock