Kosiarka akumulatorowa – czyli jaka?         

Jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów kosiarek są warianty spalinowe, elektryczne (podłączane kablem do gniazdka sieciowego) oraz bezprzewodowe, wymagające uzupełniania poziomu paliwa. Tym, czym jednak wyróżniają się na ich tle kosiarki na akumulator, jest m.in. metoda zasilania. Nie wymaga ani ciągnięcia za sobą przewodu podczas pracy, ani tankowania paliwa.

Jak sugeruje sama jej nazwa, kosiarka ta jest elektryczna, z tym że działa na baterię litowo-jonową. To typ akumulatora, który charakteryzuje lekkość, szybkie ładowanie oraz wysoka żywotność. Do jej działania nie potrzeba więc kabla podłączonego do gniazdka – wystarczy zadbać o to, by urządzenie zostało naładowanie przed przystąpieniem do pracy, aby cieszyć się bezprzewodowym koszeniem pozbawionym dodatkowej emisji spalin.

kosiarka stiga

Jakie zalety mają kosiarki akumulatorowe?

Są lekkie, nie ograniczają ruchów i dobrze radzą sobie z koszeniem trawy na pochyłym terenie. Są również bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem niż kosiarki spalinowe, ponieważ nie emitują szkodliwych gazów oraz nie generują specyficznego zapachu paliwa w trakcie pracy. Szczególnie warto wybierać kosiarki akumulatorowe z akumulatorami opartymi na technologii li-ion, ponieważ pracują produktywnie  i potrafią skosić na jednym ładowaniu akumulatora nawet 650 mkw trawy.

Wspomniana niska waga pozytywnie wpływa także na komfort pracy. Mięśnie zdecydowanie mniej się męczą podczas pchania po trawniku – czy to po równej powierzchni, czy pod górkę – lżejszego urządzenia.

Kolejną zaletą zastosowania akumulatora w kosiarkach elektrycznych jest brak ryzyka najechania na przewód i ograniczenia zasięgu urządzenia związanego z jego długością. Nie można jednak ominąć także faktu, że w przypadku kosiarki akumulatorowej znika kłopot związany z bliskim dostępem do gniazdka elektrycznego i koniecznością organizowania odpowiednio długich przedłużaczy.

Czy kosiarki akumulatorowe mają jakieś wady?

Jednoczesnym plusem i minusem tego typu rozwiązania jest konieczność ładowania akumulatora, co mniej więcej 16 godzin. Jeśli więc zapomni się o naładowaniu baterii po skończonej pracy, to podczas kolejnego koszenia trawy kosiarka może się szybko rozładować. To oczywiście będzie wiązało się z koniecznością zawieszenia pracy na czas ładowania. By jednak uniknąć takich sytuacji, warto wyposażyć się w zapasowy akumulator. Wówczas, w razie rozładowania, wystarczy ją wymienić. Można także wybrać kosiarkę akumulatorową ze wskaźnikiem naładowania baterii, który będzie na bieżąco informował o stanie baterii.

kosiarka gardena

Czy kosiarka akumulatorowa sprawdzi się też w dużych ogrodach?

Kosiarki akumulatorowe polecane są szczególnie do małych ogrodów, ze względu na mniejszą moc silnika spowodowaną pracą akumulatora, który trzeba co jakiś czas ładować. Nie jest to jednak do końca prawda. Niektóre modele bowiem mogą wykorzystywać do pracy dwie baterie jednocześnie, co zwiększa moc urządzenia. Warianty z dwoma akumulatorami mogą także wydłużyć czas koszenia trawnika – jeśli jeden z nich się rozładuje, automatycznie kosiarka korzysta z drugiego. Ponadto wskaźnik poziomu naładowania baterii, który dostępny jest w przypadku niektórych kosiarek, pozwala oszacować, na ile czasu wystarczy jedno naładowanie.

Jeśli planuje się używać kosiarki akumulatorowej na dużej powierzchni, to warto wybrać model o większym napięciu. W dużych ogrodach szczególnie sprawdzą się modele co najmniej 36 V (dwie baterie po 18 V).

nac

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki akumulatorowej?

W pierwszej kolejności zazwyczaj zwraca się uwagę na cenę – rozpiętość jest tutaj całkiem spora. Najtańszy model można kupić za kilkaset złotych, a najdroższy nawet za kilka tysięcy. Nie jest to jednak jedyna cecha, którą należy zweryfikować. Wobec tego – na co zwrócić uwagę podczas przeglądania poszczególnych modeli? Jaka kosiarka akumulatorowa będzie naprawdę dobra?

Warto sprawdzić także:

  • Pojemność kosza na ściętą trawę – im większy, tym rzadziej będzie wymagał opróżnienia. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku całkowitego zapełnienia bardzo duże kosze będą też dodawać kosiarce kilogramów. Bez problemu można znaleźć jednak modele oferujące nawet 50 l pojemności.
  • Pojemność akumulatora – to od niej zależy, jak długiej pracy kosiarki można się spodziewać. Wyrażona jest w amperogodzinach (Ah), choć producenci często wskazują także średnią powierzchnię kwadratową trawnika, którą skosi na jednym ładowaniu. Oczywiście im większym terenem się dysponuje, tym większa powinna być liczba Ah. Dla przykładu, w kosiarce WORX WG779E można użyć jednej z dwóch baterii: 2,5 Ah, która wystarczy na skoszenie trawnika o powierzchni 230 m2 i 4 Ah, wystarczająca na 460 m2.
  • Dostępność akumulatora w zestawie – nie każdy model sprzedawany jest w pakiecie z baterią. Przed zakupem warto więc upewnić się, czy do danego modelu jest dołączona. Wymieniona wyżej kosiarka WORX sprzedawana jest na przykład ze wspomnianymi oboma akumulatorami i ładowarką, która daje możliwość ładowania obu naraz.
  • Szerokość cięcia – im większa, tym sprawniej przebiegnie praca. Kosiarka będzie bowiem przycinać trawę na większej powierzchni jednocześnie (szerszym pasem). Może wynosić ona zaledwie 16 cm, a może przekraczać 50.
  • Wysokość cięcia – parametr, który określa, ile cm wysokości będzie miał trawnik po jego skoszeniu. W większości modeli możliwa jest jego regulacja. Zakres może wynosić nawet od zaledwie 20 do aż 100 mm.
  • Moc – wyrażona w watach, kilowatach lub woltach (W, kW, V). Im wyższa moc silnika, tym większą powierzchnię będzie można skosić. 

kosiarka makita DLM462PT4

  • Prędkość obrotowa silnika – wyrażona w licznie obrotów na minutę. Im ich więcej, tym szybciej będą obracać się noże, a tym samym sprawniej i skuteczniej ciąć trawę, bez jej szarpania czy wyrywania.
  • Możliwość regulacji wysokości i składania rękojeści – ta pierwsza będzie szczególnie istotna w przypadku osób wyjątkowo niskich lub bardzo wysokich. Z kolei opcja składania rękojeści pozwoli zaoszczędzić miejsce w garażu.
  • Wskaźnik poziomu naładowania akumulatora – dodatkowa funkcja, która wskazuje poziom naładowania baterii.
  • Wskaźnik poziomu napełnienia kosza – informuje, kiedy warto go opróżnić, tym samym podnosząc efektywność pracy: znika konieczność zaglądania do pojemnika, by sprawdzić jego stan.
  • Poziom generowanego hałasu – kosiarki akumulatorowe są polecane między innymi ze względu na cichszą pracę w porównaniu z modelami spalinowymi, czy przewodowymi. Pomimo tej teoretycznej reguły warto zwrócić uwagę na liczbę decybeli (dB.). Im mniej, tym niższy poziom generowanego hałasu. Naprawdę ciche kosiarki nie będą przekraczały 60 dB.
  • Waga z baterią – im lżejsza kosiarka, tym łatwiejsza w przenoszeniu i popychaniu. Waga modeli akumulatorowych to zwykle między 10 a 15 kg, choć może sięgać ponad 20.

Najlepsze kosiarki akumulatorowe – jaką kupić?

W ofertach producentów kosiarek, takich jak Stiga, Karcher, WORX czy Makita, można znaleźć przykłady wydajnych i funkcjonalnych urządzeń na baterie litowo-jonowe. Przedstawiamy zestawienie jednych z najpopularniejszych kosiarek akumulatorowych:

  • Kosiarka Karcher LMO 18-30 Battery

Kosiarka akumulatorowa KARCHER

Ta lekka i zwrotna kosiarka akumulatorowa waży zaledwie 11,3 kg (waga bez baterii), przy czym oferuje szerokość koszenia sięgającą 33 cm. Posiada także 4 stopnie regulacji wysokości cięcia, materiałowy pojemnik na trawę z funkcją mulczowania (rozrzucania skoszonej trawy jako nawozu) oraz uchwyt prowadzący, który można dopasować do preferowanej wysokości. Ponadto wyposażony jest on w miękką piankę, która ochroni dłonie przed pojawianiem się odcisków. Kosiarka posiada także dodatkowy uchwyt do przenoszenia, dzięki któremu można nosić urządzenie jedną ręką. Co więcej, urządzenie ma wskaźnik stanu baterii, pozostałego czasu ładowania, pojemności baterii oraz napełnienia.

  • MAKITA DLM460Pt2

kosiarka makita Dlm460Pt2

Zasilana dwoma akumulatorami po 18 V każdy. Jej prędkość obrotowa to aż 3300 obr./min, co przekłada się na sprawną i skuteczną pracę. To model odpowiedni dla osób z dużym trawnikiem, ponieważ szerokość cięcia wynosi 46 cm, natomiast kosz daje możliwość zapełnienia aż do 50 l. Co więcej, kosiarka została wyposażona we wskaźnik poziomu naładowania baterii oraz funkcję soft no load, która w celu zmniejszenia poziomu hałasu, automatycznie redukuje prędkość silnika przy dużym obciążeniu. Ponadto urządzenie posiada pięciostopniową regulację wysokości cięcia, a także trzy funkcje koszenia.

  • WORX WG779E

kosiarka worx

W zestawie znajdują się dwa akumulatory po 2,5 Ah (na 230 m2) każdy oraz ładowarkę do ładowania obu jednocześnie. Ciekawą propozycją jest zastosowanie w tym modelu funkcji koszenia obrzeży, dzięki któremu nie trzeba używać dodatkowo podkaszarki. Urządzenie oferuje także technologię IntelliCut, która zapewnia stałą moc cięcia również na wysokiej trawie, dzięki czemu kosiarka nie zwalnia nagle obrotów. Pojemność materiałowego, składanego kosza na trawę wynosi 30 l, a szerokość cięcia to w tym przypadku 34 cm. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w uchwyt do wygodnego przenoszenia oraz składaną rękojeść.

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele wartych uwagi modeli. Zanim zdecydujesz, jaką kosiarkę akumulatorową kupić, koniecznie zapoznaj się ze specyfikacjami co najmniej kilku propozycji – by wybrać najlepszą!

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock