Książka o motoryzacji to zawsze dobry pomysł na prezent dla każdego kierowcy, który widzi w samochodach coś więcej, niż tylko wygodny sposób przemieszczania się. Zwłaszcza, że wybór książek o samochodach jest obecnie bardzo bogaty – od typowo technicznych publikacji poświęconych konkretnym markom czy modelom, aż po tytuły stworzone typowo z myślą o rozrywce.

W naszym zestawieniu książek motoryzacyjnych postawiliśmy przede wszystkim na różnorodność. Niezależnie, czy przyszły czytelnik jest doświadczonym petrolheadem, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze światem aut – na pewno znajdzie coś dla siebie.

Książki o motoryzacji – proponowane tytuły

  • „O autach”, Adam Kornacki, Marcin Klimkowski

Listę zaczynamy od tytułu-pewniaka, który spodoba się każdemu, kto czuje szybsze bicie serca na myśl o pięknych samochodach. Rozmowa Adama Kornackiego i Marcina Klimowskiego – dwóch popularnych dziennikarzy – to prawdziwy list miłosny do motoryzacji jako takiej. Autorzy dzielą się swoimi odczuciami związanymi z konkretnymi modelami (od Fiata Cinquecento po Rolls Royce’a), wspominają dawne czasy, a wszystko to podlane szczerymi, „kumpelskimi” emocjami, które coraz mocniej się udzielają ze strony na stronę. Fantastyczna książka motoryzacyjna – zostaje w pamięci na długo. Dla wieloletnich pasjonatów – pozycja absolutnie obowiązkowa.
 

Kornacki książka o samochodach
 

  • „Miłośnicy czterech kółek. Zrób to sam. Jak mądrze kupić, właściwie serwisować i tanio naprawić swoje auto”

Jeżeli mamy problem z samochodem i szukamy odpowiedzi na kluczowe pytania w internecie, prędzej czy później na pewno trafimy na kanał YT Michała Jesionowskiego. I bardzo dobrze – „Michu” ma gigantyczną wiedzę na temat motoryzacji, a jego rady i inspiracje przydadzą się absolutnie każdemu kierowcy. „Miłośnicy czterech kółek” w wersji papierowej balansują pomiędzy praktycznymi poradami (w rodzaju doboru opon czy bezpiecznego modyfikowania zawieszenia) a motoryzacyjnymi mitami, z którymi autor rozprawia się w kolejnych rozdziałach (np. „Czy auta z przebiegiem większym niż 200 tys. kilometrów to wraki?”). Ta książka o samochodach imponuje pod względem merytorycznym, a jednocześnie po prostu świetnie się ją czyta. Kolejny must have dla każdego samochodziarza.
 

Miłośnicy czterech kółek książka
 

  • „Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello”, Piero Ferrari, Leo Turrini

Widok czerwonego, sportowego klasyka z charakterystycznym logiem wywołuje mocniejsze bicie serca u każdego fana samochodów – nawet jeżeli na co dzień jeździ zwykłym, miejskim daily. I trudno się temu dziwić, Ferrari to dzisiaj marka-legenda, jeden z najważniejszych symboli włoskiej motoryzacji najwyższej próby. „Wizjoner z Maranello” pozwala czytelnikom lepiej poznać człowieka, od którego to wszystko się zaczęło. Autorzy dokumentują jego biznesowe wzloty i upadki, trudny charakter oraz gigantyczną pasję do samochodów i sportów motorowych. A wszystko to pisane z perspektywy syna, który musiał zmierzyć się z legendą ojca.
 

Ferrari biografia
 

  • „Auta dla nas, auta dla mas. Motoryzacja w PRL”, Piotr Ambroziewicz

Ze świata włoskich supersamochodów przenosimy się w nieco bardziej swojskie rejony – co nie oznacza, że mniej ekscytujące. Piotr Ambroziewicz stworzył książkę o samochodach PRL-u, które wszyscy dobrze kojarzymy z ulic czy wspomnień. Od Syren i Warszaw, przez poczciwego Polskiego Fiata, aż po kultowego już Poloneza – autor spogląda na polskie samochody z szerszej perspektywy, dużo mówi o procesie ich powstawania, a wszystko to ubiera w kontekst historyczny i społeczny. Imponuje dziennikarska praca wykonana przez Ambroziewicza – bogaty materiał źródłowy sprawia, że nawet najwięksi znawcy dowiedzą się czegoś nowego. Wiele już powstało książek o motoryzacji w wydaniu rodzimym, a „Auta dla nas, auta dla mas” z pewnością należy do najlepszych.
 

książka samochodach PRL
 

  • „Świat według Clarksona. Czy da się to przyspieszyć?”, Jeremy Clarkson

Wszyscy fani motoryzacji dobrze znają Jeremiego Clarksona – dziennikarza, prowadzającego „Top Gear” i „Grand Tour”, a nawet okazjonalnego farmera na spokojnej brytyjskiej wsi. Seria „Świat według Clarksona” to wyjątkowe książki o samochodach i wszystkim innym, co akurat autorowi zaszło za skórę. Czego możemy się po nich spodziewać? Przede wszystkim charakterystycznego, zjadliwego humoru, mnóstwa barwnych anegdot oraz sporej dawki absurdu, a wszystko z autami w tle. Jedna z najlepszych książek motoryzacyjnych dla osób, które przede wszystkim szukają czegoś lekkiego i maksymalnie rozrywkowego. Z Jeremim nie może być nudno.
 

Świat według Clarksona empik
 

  • „Złoty wiek samochodów klasycznych. Od początku XX wieku do końca lat 60.”, Sebastiano Salvetti

Czasy największego rozkwitu motoryzacji często są wspominane przez fanów z ogromnym rozrzewnieniem. Wtedy wszystkie samochochody wyglądały jak dzieło sztuki, a klasyczny, harmonijny design i niezwykłe wyrafinowanie techniczne robią wrażenie nawet dzisiaj, niemal sto lat (!) od czasu ich powstawania. Sebastiano Salvetti zabiera nas do czasów pionierskich, gdy inżynierowie testowali nowe możliwości, a fabryki opuszczały jedne z najważniejszych aut w historii, które dzisiaj zajmują istotne miejsca wśród motoryzacyjnych klasyków. Wspaniała, otwierająca oczy książka o motoryzacji, która już dawno minęła, ale na którą wciąż patrzymy z nostalgią w sercu.
 

Książka o zabytkowych samochodach
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


  • „Najsłynniejsze marki samochodów”, Zdzisław Podbielski

Konkretne marki samochodów to temat, który zawsze wzbudza ogromną dyskusję wśród fanów motoryzacji. W końcu większość zapalonych kierowców ma swojego ulubionego producenta, o którego jest w stanie walczyć z innymi samochodziarzami. Wystarczy iskra, żeby rozpocząć burzliwą dyskusję, czy lepsze jest Audi czy BMW, a może w ogóle motoryzacja japońska lub francuska. Wszystkim, którzy odczuwają podobnie silne emocje, na pewno spodoba się książka „Najsłynniejsze marki samochodów” Zdzisława Podbielskiego. Autor – który słynie z całej masy książek o motoryzacji – pokazuje tam na przestrzeni lat charakter różnych firm, ich innowacje i wpływ na rynek. Całość naprawdę otwiera oczy na osiągnięcia konkretnych producentów, świetna pigułka wiedzy.
 

Książka o samochodach marki
 

  • „Mechanik. Kulisy padoku Formuły 1 i tajemnice rywalizacji”, Marc „Elvis” Priestley

Marc „Elvis” Priestley przez ponad dziesięć lat pracował jako mechanik McLarena – zna więc świat Formuły 1 od podszewki i zaprasza czytelnika w wyjątkową podróż po krainie najnowocześniejszych technologii, gigantycznych prędkości oraz emocji, które trudno porównać z czymkolwiek innym. Szczególnie, gdy o być albo nie być kierowcy decydują już nawet nie sekundy, ale ułamki sekund. Największą zaletą „Mechanika” jest szczerość i bezpośredniość autora – nie zrobił laurki, ale raczej pamiętnik pełen autentycznych, żywych wspomnień, nieraz nieprzyjemnych, a jeszcze w innych miejscach – kompletnie zaskakujących. Miłośnicy F1 będą zachwyceni.
 

Ksiązka o samochodach formuły 1
 

  • „Szybko, szybciej, najszybciej. Formuła 1 Sokolim Okiem”, Mikołaj Sokół

Pozostajemy w tematach Formuły 1, ale tym razem z nieco innej perspektywy. Mikołaj Sokół – dziennikarz i komentator sportowy specjalizujący się w F1 – stworzył prawdziwe kompendium wiedzy dotyczące jednego z najsłynniejszej motosportów świata. Razem z autorem wędrujemy przez świat Formuły 1, widzimy zachodzące w niej zmiany, poznajemy ciekawostki dotyczące konkretnych Grand Prix, a wszystko to wzbogacone fenomenalnymi, autorskimi zdjęciami. To jedna z tych książek motoryzacyjnych, która jednocześnie daje solidną dawkę wiedzy, ale jednocześnie też wzbudza ogromne emocje podczas czytania.
 

Książka o Formule 1
 

  • „Królowa Bugatti”, Miranda Seymour

Książka o motoryzacji przedwojennej, gdy wyścigi dopiero raczkowały, ale już zaczynały rozpalać emocje wśród fanów spragnionych adrenaliny. „Królowa Bugatti” przedstawia historię Helle Nice, jednej z pionierek wyścigów samochodowych. To wyjątkowy portret jednej z najciekawszych postaci tamtego okresu, a jednocześnie intrygujące spojrzenie na początki sportów motorowych jako takich – ich rodowodu, zmian oraz podwalin, które wniosły pod współczesne wyścigi. Intrygująca pozycja, pełna niepublikowanych nigdy wcześniej materiałów. Na pewno spodoba się osobom szczególnie mocno zainteresowanym bardziej historyczną stroną motoryzacji.
 

Książka o wyścigach samochodowych
 

Książki o samochodach? A może podcast motoryzacyjny do tego!

Na koniec jeszcze jedna, nieoczywista propozycja. Jeżeli chcecie wiedzieć jeszcze więcej o samochodach, nie musicie ograniczać się tylko do książek. Tylko na Empik Go znajdziecie podcast Tymona Grabowskiego, autora kanału na YT „Złomnik”. Autor w każdym z krótkich odcinków porusza jeden krótki temat: od historii FSM Beskid i jego rzekomego podobieństwa do Renault Twingo, przez motoryzację w Korei Północnej, aż po motoryzacyjne skandale i rekordy prędkości. A wszystko to z typowym dla siebie luzem i lekkim humorem, poparte solidną dawką dziennikarskiego doświadczenia i gigantycznej motoryzacyjnej wiedzy. Warto się przekonać!
 

Podcast złomnik
 

A jakie książki motoryzacyjne na was zrobiły szczególne wrażenie? Dajcie znać w komentarzach. Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam. Po tematy samochodowe zapraszamy do działu Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com