Spis treści:
  1. Zakrzewski i Mieczysław Gorzka - kolejność serii 
  2. Mieczysław Gorzka – seria z Zakrzewskim. Kolejność czytania
  3. Mieczysław Gorzka – kolejność czytania pojedynczych książek

Mimo że z wykształcenia jest ekonomistą, fascynują go m.in. astronomia i średniowieczna historia Wrocławia, co tylko wzbogaca jego dzieła. Fani kryminału dzisiaj dobrze znają nazwisko Mieczysław Gorzka. Kolejność czytania jego książek jest dość ważna, ponieważ seria o komisarzu Marcinie Zakrzewskim nie ukazywała się linearnie i warto wiedzieć, czy mamy już za sobą najnowszy tom tego cyklu.

Zakrzewski i Mieczysław Gorzka - kolejność serii

W swojej dotychczasowej twórczości najważniejszym bohaterem Mieczysława Gorzki jest komisarz Marcin Zakrzewski, który gra pierwsze skrzypce w zdecydowanej większości powieści wrocławskiego autora. Gorzka w wywiadach nie ukrywa, że inspiracje do pisania czerpie w głównej mierze z literatury skandynawskiej i słynnych kryminałów nordic noir. Pisarze z północy również często na dłużej przywiązują się do swoich postaci, jak chociażby idol Gorzki Jo Nesbø i jego słynna seria z Harrym Hole czy Camilla Läckberg i jej duet Erika Falck oraz Patrik Hedström.

W przypadku Gorzki od początku jego literackiej kariery towarzyszy mu komisarz Marcin Zakrzewski, który pojawia się zarówno w debiutanckiej powieści „Martwy sad”, jak i najnowszym tytule „Ostatni świt”. Warto jednak od razu zauważyć, że o ile autor pozostaje wierny głównemu bohaterowi, tak zamyka pewne cykle historii z Zakrzewskim w roli głównej. Jak zatem czytać powieści Mieczysława Gorzki?

Mieczysław Gorzka – seria z Zakrzewskim. Kolejność czytania

Nie zdradzamy jednak zbyt wiele z fabuły kryminałów, a skupiamy się przede wszystkim na tym, jak zabrać się za czytanie książek Mirosława Gorzki. Kolejność bowiem może być w tym przypadku różna. Pod względem daty wydawania kolejnych tytułów, moglibyśmy ustalić następującą kolejność książek o Zakrzewskim:

  1. „Martwy sad”
  2. „Iluzja”
  3. „Totentanz”
  4. „Polowanie na psy”
  5. „Dziewięć”
  6. „Lilie”
  7. „Ostatni świt”

Warto jednak zaznaczyć, że seria o Zakrzewskim dzieli się na dwa cykle: „Cienie przeszłości” (4 tomy) oraz „Wściekłe psy” (3 tomy). Można zabrać się za czytanie powieści Gorzki albo chronologicznie, albo w następujący sposób: najpierw cztery książki z cyklu „Cienie przeszłości” a następnie trylogię „Wściekłe psy”.

„Cienie przeszłości” – kolejność czytania

„Martwy sad” otwiera serię poświęconą Zakrzewskiemu, a także po części samemu autorowi. „Cienie przeszłości” rozpoczyna bowiem historia z rodzinnej miejscowości bohatera, ale też w dużej mierze pisarza, ponieważ podwrocławski Szczepanów to rodzinne strony jego dziadka. To właśnie tam znajduje się tytułowy sad. Gorzka wykorzystuje zatem zabieg znany chociażby z książek Katarzyny Puzyńskiej, która również na miejsce akcji wybrała okolice, które bardzo dobrze zna. O ile jednak pisarka jedynie inspirowała się tworząc „Lipowo”, tak Gorzka sprawnie porusza się po Wrocławiu i okolicach. Z pewnością można docenić to, w jaki sposób autor opisuje otoczenie śledztwa.

Na „Cienie przeszłości” składają się cztery tomy, i chociaż Gorzka w międzyczasie wydaje już kolejne śledztwa ulubionego bohatera, serię można czytać właśnie jako czteroczęściowe dzieło. Kolejność będzie zatem następująco:

  1. „Martwy sad”
  2. „Iluzja”
  3. „Totentanz”
  4. „Lilie”

„Wściekłe psy” – kolejność czytania

Kolejność książek w trylogii „Wściekłe psy” ma również związek z wydarzeniami z przeszłości, co szczególnie widać  w powieści „Polowanie na psy”, gdzie akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach – współcześnie i w PRL-u.

  1. „Polowanie na psy”
  2. „Dziewięć”
  3. „Ostatni świt”

Mieczysław Gorzka – kolejność czytania pojedynczych książek

Jeśli spotkanie z książkami Mieczysława Gorzki macie dopiero przed sobą, być może na początek warto sięgnąć po którąś z zamkniętych historii, które również znajdziemy w dorobku pisarza. Dotąd Gorzka wydał trzy takie tytuły:

  • „Krwawnica”
  • „Burza”
  • „Poszukiwacz zwłok”

Każda z nich wyróżnia się ciekawym konceptem zbrodni oraz intrygą, a jednocześnie trzyma się klasycznych reguł kryminału, czyli śledczego w roli głównego bohatera. W „Poszukiwaczu zwłok” jest to komisarz Laura Wilk, która dowodzi grupą śledczą, zajmującą się poszukiwaniem brutalnego zabójcy nastolatek. W „Burzy” również spotykamy bohaterkę kobiecą, komisarz Justynę Lewicką, która staje przed zadaniem rozwiązania bardzo nietypowej sprawy. Wreszcie w „Krwawnicy” spotykamy policjanta Rafała Dzikowskiego, który musi rozwikłać zagadkę związaną bezpośrednio z nim i jego żoną.

Mamy więc w czym wybierać, a samą twórczość Mieczysława Gorzki z pewnością warto polecić, gdyż znakomicie potrafi on połączyć klasyczne cechy gatunkowe ze świeżym i nietuzinkowym podejściem do zbrodni. A po więcej podobnych wskazówek na temat kolejności czytania poszczególnych autorów zapraszamy do sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: fot. Albert Zawada / materiały promocyjne wydawnictwa Czarna Owca