Mikrofala pod zabudowę – czy sprawdzi się w małej kuchni?

Osoby będące na etapie urządzania wnętrz mogą pokusić się o zakup sprzętu w wersji możliwej do wkomponowania w kuchenną przestrzeń. Mikrofala pod zabudowę może być nawet niewidoczna - wystarczy schować ją za frontem meblowym. Co więcej, rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku takiej aranżacji kuchni, która nie umożliwia organizacji dużej przestrzeni blatowej. Pozwoli zaoszczędzić i tak już ograniczone miejsce do krojenia składników potraw i przechowywania podręcznych przedmiotów – wystarczy wykorzystanie miejsca na jedną z szafek.

Mikrofala do zabudowy wymaga jednak specjalnych warunków montowania. Mowa tu przede wszystkim o pozostawieniu wystarczającej ilości miejsca na wentylację. W związku z tym, w przypadku bardzo małych kuchni, należy zwrócić jeszcze większą uwagę na odpowiednie rozplanowanie ułożenia zabudowy meblowej i wybranie jak najbardziej funkcjonalnych szuflad czy szafek. Odpowiednio zorganizowane bez kłopotu pozwolą na zagospodarowanie części „ich” miejsca właśnie na kuchenkę mikrofalową!

mikrofalówka amica

Najważniejsze funkcje mikrofali

Obecnie oferowane modele mikrofalówek zazwyczaj są wyposażone w szereg dodatkowych innowacyjnych funkcji. Opcje, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • Grill – funkcja umożliwiająca przygotowywanie potraw bardziej wyszukiwanych od zwykłego przygrzania obiadu. Grillowanie może nadać mięsom, rybom, warzywom, panierkom czy tostom wyjątkowej chrupkości; i to bez konieczności użycia oleju.
  • Szybkie rozmrażanie – opcja, dzięki której trzeba się więcej martwić o to, że zapomnieliśmy rozmrozić mięso przed obiadem albo pieczywo na kolejny dzień. Poszukując mikrofali pod zabudowę, która umożliwi rozmrażanie produktów, warto zwrócić uwagę na model FW 87 SUST marki Samsung w eleganckim kolorze inox.
  • Gotowanie na parze – kolejna obok grilla metoda na to, by zacząć jeść zdrowiej. W przypadku kuchenek mikrofalowych funkcja ta działa dzięki wyposażeniu w dedykowane naczynie do gotowania na parze. Możliwość tę daje np. doskonale wyposażony model kuchenki mikrofalowej do zabudowy Samsung FW87SUB.
  • Dual Crisp – funkcja, która dba o zachowanie chrupiącej formy przygotowywanych potraw. Sprawdza się przy szybkim przygotowywaniu takich dań, jak np. frytki, burgery czy tortille. Opcję tę znajdziesz między innymi w kuchence mikrofalowej Whirpool AMW 730/NB.
  • Termoobieg – swobodny obieg gorącego powietrza sprawia, że danie zostaje przygotowane znacznie szybciej, a podgrzanie odbywa się równomiernie. Co więcej, maksymalne skrócenie czasu oddziaływania wysokiej temperatury sprawia, że potrawa nie będzie przesuszona. Tę opcję znajdziemy między innymi w mikrofali pod zabudowę Beko MCB25433X.

Mikrofalówka BEKO

Inne ważne parametry kuchenki mikrofalowej

Przed dokonaniem zakupu konieczne jest zapoznanie się z walorami każdego urządzenia. W tym względzie najlepiej odnosić się do porównywania parametrów. Wśród kluczowych kwestii technicznych największe znaczenie ma oczywiście moc – najlepiej, by przekraczała ona 700 W. Im będzie ona większa, tym szybciej mikrofala poradzi sobie z podgrzaniem jedzenia. Wybór naprawdę mocnego sprzętu nie jest jednak trudny. Na rynku dostępnych jest tak wiele bardzo dobrych modeli, że za nieco ponad 500 złotych można bez problemu kupić kuchenkę o mocy 1200 W – jak w przypadku wspomnianego modelu Amica Fusion AMGB20E1GB.

Bardzo ważnym aspektem jest także pojemność i gabaryty. W tej dziedzinie kuchenki mikrofalowe potrafią być naprawdę różnorodne! Oba te parametry należy dostosować do możliwości własnej przestrzeni oraz indywidualnego zapotrzebowania.

Będąc w temacie pojemności, warto poruszyć także kwestię średnicy talerza obrotowego. To właśnie od niego zależy w dużej mierze wielkość mikrofalówki. Bezsprzecznie jest jednak związany także z jej ergonomią – na większym talerzu można jednorazowo podgrzać więcej jedzenia, co tym samym przyczynia się do mniejszego zużycia prądu. Zakupując sprzęt, koniecznie należy przyjrzeć się też jego obsłudze. Obecnie dostępne urządzenia mogą być bowiem obsługiwane mechanicznie (za pomocą przycisków i pokręteł), jak i elektronicznie (przy użyciu wmontowanego panelu).

Mikrofalówka bosch

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie mikrofali?

  • Liczba stopni mocy – im większa, tym więcej powinno być dostępnych. Pozwolą na swobodne dopasowywanie mocy do przygotowywanego posiłku czy podgrzewanego dania gotowego. Bardzo dobrym przykładem jest mikrofalówka do zabudowy Siemens BE634RGS1, która przy mocy 900 W umożliwia aż 5-stopniową jej regulację.
  • Liczba programów – oczywiście im więcej, tym bardziej zaawansowana praca kuchenki mikrofalowej. Teoretycznie duża liczba programów jest zaletą, w praktyce warto jednak zastanowić się: ilu rzeczywiście planuję używać? Czy zrezygnować z kilku programów, których prawdopodobnie nigdy nie przetestuję, na rzecz większej mocy? Wybór ich liczby jest kwestią w pełni indywidualną.
  • Kierunek otwierania drzwi – uzależniony oczywiście od komfortu użytkowania i miejsca, w którym mikrofala będzie miała zostać zabudowana. Jeżeli po jej prawej stronie będzie od razu ściana, a po lewej inne meble, to dobrym rozwiązaniem może być otwieranie w kierunku ściany – by nie zakrywała pozostałych szafek. Alternatywą jest otwieranie góra-dół, które z kolei gwarantuje brak obijania się drzwiczek o ścianę czy drzwi sąsiadującej szafki.

Mikrofalówka whirpool

Polecane modele mikrofalówek

Na rynku znajdziesz naprawdę szeroki wybór bardzo dobrych modeli mikrofali w doskonałych cenach. Bez względu na to, czy twój założony budżet sięga raczej 500, 1000 czy 2000 złotych, bez wątpienia znajdziesz sprzęt idealny na ciebie! Możesz przebierać w funkcjach dodatkowych i parametrach, rozmiarach oraz kolorach. Znajdziesz eleganckie czarne mikrofale do zabudowy, tradycyjne białe mikrofalówki czy inox – na olśniewający wysoki połysk. Sprawdź sam i – przy pomocy opcji filtrowania dostępnych na naszej stronie - znajdź sprzęt AGD odpowiedni do twojej kuchni.

Mikrofalówka siemens

Więcej sprzętowych polecajek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com