Czy koty mogą pić mleko?

Mleko to produkt, który w przypadku każdego gatunku ssaka, zarezerwowany jest dla młodych osobników we wczesnych etapach życia. Żaden ssak, poza człowiekiem, nie spożywa mleka w wieku dorosłym. Jak ogólnie wiadomo, mleko to produkt, który kojarzony jest z kotami – obraz słodkiego mruczka raczącego się mlekiem trwale zapisał się w różnych filmach, bajkach i książkach dla dzieci. Z tego powodu koty chętnie są nim częstowane. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że takie działanie mogą nieść negatywne konsekwencje zdrowotne.

Dlaczego koty nie powinny pić mleka?

Jednym ze składników kociego mleka jest cukier zwany laktozą. Może być ona wykorzystana przez organizm kocięcia dzięki enzymowi, który ją rozkłada – laktazie. Kocięta wraz z wiekiem i odsadzeniem od karmienia mlekiem matki tracą zdolność do rozkładu laktozy, ze względu na obniżenie się poziomu laktazy. U kociąt w wieku 6-12 tygodni, spadek ten sięga już 90%. To sprawia, że koci przewód pokarmowy nie jest w stanie efektywnie wykorzystać tego składnika. W efekcie możemy zaobserwować niepokojące objawy z przewodu pokarmowego jak biegunki, gazy, przelewanie się. Odnotowano przypadki kotów dorosłych, u których aktywność laktazy się obniżyła, ale wciąż utrzymywała wysoko.

Skutki picia mleka przez kota

Brak zdolności do trawienia laktozy określany jest jako nietolerancja pokarmowa. To  zaburzenie metaboliczne, które uniemożliwia strawienie składnika pokarmowego. Objawy nietolerancji pokarmowej obejmują biegunki, bóle brzucha, wzdęcia i gazy, a także nudności czy zmiany nastroju. Leczeniem jest unikanie szkodliwych dla danego osobnika składników. Ciągłe narażanie kota na kontakt z nietolerowanym składnikiem pokarmowym i może sprzyjać narastaniu problemów zdrowotnych i pogarszaniu pracy przewodu pokarmowego. Gorsze samopoczucie może wywoływać spadek apetytu, a dłuższe przerwy od jedzenia u kotów są niebezpieczne.

Specjalne mleko dla kociąt

Mleko różnych gatunków charakteryzuje się wieloma różnicami w składzie.  Dotyczy to także różnic między składem kociego i krowiego mleka. Co więcej, skład mleka wytwarzanego przez karmiąca kotkę zmienia się też w czasie. Jeśli znajdziemy się w sytuacji wymagającej odkarmienia bardzo młodych kociąt mlekiem, konieczne musimy zastosować dedykowany preparat mlekozastępczy dla kociąt. Krowie mleko nie będzie tutaj wystarczające. Innym rozwiązaniem jest też próba znalezienia zastępczej kociej mamy, która jest w trakcie laktacji i może wykarmić dodatkowe kocięta. Warto też zaznaczyć, że z uwagi na wczesny okres, gdzie aktywność laktazy zaczyna spadać, po odkarmieniu kocięta nie powinny być już karmione żadnym mlekiem. Okres po urodzeniu i sposób, w jaki kocięta zostaną odchowane, może mieć kluczowy wpływ na ich zdrowie w późniejszym czasie. Nie wolno zatem lekceważyć pierwszych tygodni życia i wyboru pierwszego pokarmu dla kociego malucha.

Jeśli chcemy umilić naszemu pupilowi życie i zaserwować coś dobrego, zrezygnujmy z mleka i sięgnijmy po inny produkt jak np. liofilizowane mięso. Zdecydowanie może być to zdrowszy i bardziej wartościowy przysmak dla kota.

Więcej eksperckich porad znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock