Podstawowym zadaniem monitora oddechu dla niemowląt jest wychwytywanie nieprawidłowego rytmu oddychania i zaalarmowanie opiekunów o wystąpieniu bezdechu. To przekonuje wielu rodziców do zakupu urządzenia, które ma pomóc im zareagować w odpowiednim momencie, a tym samym zyskać upragnione poczucie bezpieczeństwa. I choć urządzenie nie zapobiega powstawaniu bezdechów, to może skutecznie uchronić maluszka przed ich groźnymi konsekwencjami, w tym przed nagłą śmiercią łóżeczkową.

Jak działa monitor oddechu?

Monitory oddechu wykrywają ruchy podczas snu, również te najdrobniejsze jak oddychanie. W chwili, gdy urządzenie nie rozpoznaje oddechu dziecka, włącza się alarm. Zasada działania wszystkich urządzeń tego typu jest taka sama i opiera się na czujnikach (zewnętrznych lub wewnętrznych). To one wykrywają ruchy lub ich brak.


Monitory oddechu przeznaczone są dla zdrowych dzieci od pierwszego dnia życia do 12 miesiąca.


Gdy przez 15 sekund monitor oddechu nie wykrywa ruchu, załącza dźwiękowy sygnał ostrzegawczy lub wibruje. Właściwy głośny alarm włącza się po 20 sekundach. Dlaczego właśnie po takim czasie? Z medycznego punktu widzenia jest to granica, powyżej której bezdech jest niebezpieczny dla niemowlaka.

Rodzaje monitorów oddechu

              Stacjonarny monitor oddechu

To tradycyjne urządzenie, które składa się z dwóch podstawowych elementów: płytki sensorycznej umieszczanej pod materacykiem oraz odbiornika, który jest zamontowany zazwyczaj na ramie łóżeczka.

              Przenośny monitor oddechu

Przenośne monitory oddechu są dużo mniejsze niż stacjonarne, ponieważ przypina się je do pieluszki. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy dziecko nie śpi w swoim łóżeczku. To niewielkie urządzenie można ze sobą zabrać i używać dosłownie wszędzie – na wyjazdach, u dziadków czy podczas drzemki w wózku w ogrodzie. Można też spotkać przenośne monitory oddechu w formie mat/materacyków, na których dziecko śpi bezpośrednio.

Monitor oddechu – ranking

  1. Babysense 7 – stacjonarny monitor oddechu (wyrób medyczny)

Ranking monitorów oddechu dla niemowląt otwiera Babysense 7, który jest numerem jeden na całym świecie – polecanym przez lekarzy i rodziców. Przede wszystkim to wyrób medyczny z Pozytywną Opinią Instytutu Matki i Dziecka. To typowy stacjonarny monitor oddechu, co oznacza, że pod materacem w łóżeczku umieszcza się płytki sensoryczne, które wykrywają ruchy dziecka podczas snu. Alarm załącza się po 20 sekundach niewykrytego oddechu lub gdy dziecko łapie mniej niż 10 oddechów na minutę.

 

monitor oddechu (Wyrób medyczny), testowany klinicznie

 

  1. Snuza Hero MD – przenośny monitor oddechu (wyrób medyczny)

Drugie urządzenie, które znajduje się w ścisłej czołówce to przenośny monitor oddechu Snuza Hero MD. To również wyrób medyczny testowany klinicznie. Jego skuteczność potwierdzają liczne nagrody. Malutkie urządzenie przypina się do pieluszki, dlatego można używać go w dowolnym miejscu poza dziecięcym łóżeczkiem. Ruchy oddechowe są monitorowane bezpośrednio z brzuszka, co pozwala niezwykle szybko i precyzyjnie je wychwytywać. Monitor oddechu Snuza wyróżnia się unikalnym systemem pobudzania wibracjami – gdy dziecko nie oddycha przez 15 sekund lub ruchy oddechów są bardzo słabo wyczuwalne, urządzenie delikatnie wybudza maluszka wibracjami. Dopiero gdy to nie przynosi efektu, załącza się głośny alarm.

 

Monitor oddechu SNUZA HERO MD (Wyrób medyczny) do pieluszki z unikalnym systemem pobudzania wibracjami

 

  1. Nanny BM-02 – stacjonarny monitor oddechu

Monitor oddechu dla niemowląt Nanny MB-02 marki Jablotron ma postać maty sensorycznej, którą umieszcza się pod materacem. Dołączony jest do niej sygnalizator wizualno-akustyczny. Głośny alarm załącza się, gdy dziecko nie oddycha przez 20 sekund lub gdy liczba oddechów spada poniżej 8 na minutę.

 

Jablotron, Nanny BM-02, Monitor oddechu

 

  1. Baby O2 S2 – monitor snu z pulsoksymetrem

Ciekawym urządzeniem jest monitor snu Baby O2 S2 marki Wellue z funkcją pulsoksymetru. Niewielka opaska, zakładana na nóżkę dziecka, mierzy puls oraz saturację (poziom natlenienia organizmu). Odbywa się to w nieinwazyjny sposób, a samo urządzenie jest malutkie i wygodne. Alarm załącza się, gdy saturacja krwi lub puls spadają poniżej określonej granicy – to może być oznaka problemów z oddychaniem. Z urządzenia można korzystać poprzez aplikację, a wbudowany akumulator pozwala na 16 godzin ciągłej pracy. Monitor snu z pulsoksymetrem jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci w wieku 0-3 lata.

 

Monitor snu. Baby O2 S2 Marka:Wellue

 

  1. Motorola Comfort Cloud – przenośny materac z monitorem oddechu

Na koniec naszego rankingu monitorów oddechu przedstawiamy Comfort Cloud marki Motorola. Urządzenie na pierwszy rzut oka faktycznie przypomina wygodną chmurkę – to przenośny materacyk z miękkimi zaokrąglonymi bokami. Jest zaprojektowany na wzór popularnych niemowlęcych gniazdek do spania, nazywanych również kokonami. To pozwala przenosić monitor w różne miejsca i korzystać z niego poza łóżeczkiem. Głośny alarm załącza się w przypadku braku wykrycia oddechu. Specjalna aplikacja pozwala na jeszcze bardziej szczegółową kontrolę snu dziecka.

 

Monitor oddechu Motorola Comfort Cloud baby monitor

 

Mamy nadzieję, że nasz ranking monitorów oddechu dla niemowląt ułatwi ci wybór tego niezwykle przydatnego urządzenia. A gdy już zaczniesz z niego korzystać, wierzymy, że nigdy nie usłyszysz alarmu, który nie będzie musiał się załączyć.  

Więcej przydatnych artykułów znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock