Spis treści:

  1. Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?
  2. Jaki rozmiar zmywarki?
  3. Najważniejsze parametry zmywarek
  4. Jakie programy powinna mieć zmywarka?
  5. Dodatkowe funkcje zmywarek

Wiele osób zastanawia się, po co w ogóle im zmywarka? Tymczasem te urządzenia pozwalają zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Przede wszystkim sprzęt do zmywania naczyń zużywa przeszło połowę mniej wody niż człowiek w trakcie zmywania. Oszczędzimy także na detergentach czy prądzie, jeżeli dotychczas naczynia musieliśmy myć przy zapalonym świetle. W końcu automatyczne zmywanie to gigantyczna oszczędność czasu. Nie możemy też zapomnieć o higienie wyparzonych naczyń, co nie jest możliwe do osiągnięcia przy ręcznym myciu. Skoro już wiemy, ile zalet mają takie sprzęty, to odpowiedzmy sobie na pytanie, na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę?

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Zmywarki dzielimy na dwie kategorie: wolnostojące i do zabudowy. Wybór pomiędzy nimi jest przede wszystkim podyktowany tym, jakie posiadamy meble w kuchni i gdzie chcemy postawić urządzenie. W przypadku braku miejsca na montaż nowego sprzętu pozostaje opcja zmywarki wolnostojącej. Takie urządzenia posiadają obudowy drzwi i boków oraz często zdejmowaną górną osłonę mogącą pełnić funkcję blatu. Zmywarkę można postawić obok mebli.

Zmywarki do zabudowy są bardziej popularne ze względu na możliwość ich ukrycia w meblach. Tego typu sprzęt umieszcza się w komorze meblowej i na drzwi montuje pasującą płytę. Dzięki temu zmywarka jest ukryta i komponuje się z zabudową w kuchni. W takim wypadku mamy do wyboru dwie opcje, jakimi są panel widoczny oraz zintegrowany. Zmywarki z panelem widocznym są tylko częściowo zamaskowane, przez rzadziej pada na nie wybór.

Producenci stosują ciekawe rozwiązania mające pomagać w obsłudze zmywarek do zabudowy. Przykładowo o zakończeniu pracy mogą nas informować odpowiednie dźwięki lub sygnały świetlne pod urządzeniem. Można trafić także na urządzenia z małymi projektorami wyświetlającymi parametry pracy na podłodze. Zmywarka do zabudowy z wyświetlaczem na podłodze wydaje się najbardziej praktycznym rozwiązaniem, choć nie jest ono niezbędnym elementem wyposażenia.

 

zmywarka amica

 

Jaki rozmiar zmywarki?

Producenci zmywarek wypracowali przez lata dwa główne standardy urządzeń tego typu. Na rynku znajdziemy modele 45 cm i 60 cm. Wyjątkiem są bardzo rzadkie urządzenia 90 cm. Standardowe wymiary zmywarki pozwalają dobrać sprzęt do konkretnych potrzeb. Węższe urządzenie spisze się np. w przypadku dwuosobowej rodziny i codziennego mycia garnków. Szersza zmywarka pozwoli zmieścić więcej, a to oznacza doskonałe narzędzie do domu, w którym mieszka wiele osób. Duża przestrzeń pozwoli także pozbierać naczynia trochę dłużej i zmniejszyć częstotliwość mycia.

Warto nadmienić, że pozostałe wymiary także ustandaryzowano i wysokość zmywarek wynosi z regulacją 82-87 cm. Głębokość zazwyczaj mieści się w 58,5 cm, choć zdarzają się przypadki ponad 61 cm. Tak czy inaczej, większość producentów trzyma się podanych wymiarów w celu ułatwienia dopasowania ich AGD do standardów mebli kuchennych. Oczywiście przed zakupem zmywarki należy dokładnie zmierzyć przewidziane na nią miejsce. Podobnie projektując meble do kuchni dobrze wziąć pod uwagę konkretny model lub rozmiar zmywarki.

Na rynku znajdziemy także mniejsze zmywarki posiadające jeden kosz. Wysokość takich modeli oscyluje w granicach 45-50 cm i choć mogą kusić swoją kompaktowością, to jednak mieszczą mało naczyń. W efekcie oszczędność płynąca z ich używania nie będzie tak duża.

 

Zmywarka samsung

 

Najważniejsze parametry zmywarek

Skoro już wiemy, gdzie ma stać zmywarka, a co za tym idzie, jaką powinna mieć konstrukcję i wymiary, to przyszła pora na poznanie najważniejszych cech. Producenci AGD zasypali rynek najróżniejszymi modelami, które, choć pozornie bardzo podobne, często różnią się istotnymi parametrami. Na jakie cechy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do zmywania naczyń?

  • Klasa energetyczna i zużycie prądu – pierwszym parametrem wartym uwagi jest zużycie prądu       przez urządzenie podawane w kW/h (kilowatach na godzinę). Producenci zazwyczaj podają je w odniesieniu do jednego cyklu mycia oraz szacowanego zużycia rocznego. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną sprzętu, która określa            energooszczędność. Etykieta klas zmieniła się w 2020 roku i obecnie jest pozbawiona oznaczeń z „+”. Litera A oznacza najoszczędniejsze urządzenia, co symbolizuje także zielony kolor.     
               
  • Zużycie wody – drugim kluczowym parametrem zmywarek jest zużycie wody. Średnio zmywarki zużywają w zależności od konstrukcji i programu od 8 do 14 l wody na jeden cykl. Topowe modele mogą zejść do nawet ok. 6 l na cykl.    Producenci zazwyczaj podają wartości dla jednego zmywania oraz szacowaną ilość w skali roku.
               
  • Klasa zmywania i suszenia – zmywarki są oznaczane klasą zmywania i klasą suszenia, których skala została rozbita na litery od A do G, gdzie A oznacza największą wydajność. Zmywarki z klasą zmywania A nie tylko usuwają najgłębsze zabrudzenia, ale także nie powodują matowienia delikatnych kieliszków.
               
  • Poziom hałasu – to niezwykle ważny parametr w przypadku zmywarek wolnostojących lub znajdujących się w małych mieszkaniach. Często zmywarkę puszczamy w nocy, więc nie chcemy, aby uniemożliwiała nam sen. Przeciętnie urządzenia tego typu generują hałas na poziomie 40-45 dB. Najcichsze modele mogą zejść z poziomem hałasu nawet do ok. 38 dB, ale wiążą się one zazwyczaj z wyższą ceną.

 

Zmywarka gorenje

 

Jakie programy powinna mieć zmywarka?

Dobra zmywarka powinna również posiadać odpowiednie programy. Producenci prześcigają się w opracowywaniu dedykowanych cykli mycia, które mają zapewniać odpowiednią jakość dla różnorodnych zadań. Nazwy w zależności od marki mogą się różnić, ale oprogramowanie powinno obejmować m.in.:

  • Program Szybki – cykl trwający ok. 20-30 minut, który przez potrzebę szybkiego nagrzania grzałki wymusza wyższy pobór energii niż w zwykłym trybie.
               
  • Program Auto – urządzenie dostosowuje samodzielnie zakres temperatur i czas pracy na podstawie analizy zmętnienia wody po płukaniu.
     
  • Program Intensywny – program trwający ok. 60-90 min i korzystający z wysokiej temperatury, co pozwala pozbyć się średnich i dużych zabrudzeń z mniej   wrażliwych naczyń.
     
  • Program Delikatny – przeznaczony do naczyń wymagających mycia w niskiej temperaturze i przy małym ciśnieniu.
               
  • Program Eco – najdłuższy, ale też najbardziej oszczędny tryb pracy. Niski pobór wody i energii przeciąga proces mycia nawet do 3 godzin.

Powyższe tryby pracy powinny się znaleźć na pokładzie praktycznie każdej zmywarki. Oprócz nich producenci oferują takie programy jak płukanie wstępne, wyparzanie, czy ciche tryby nocne.

 

Zmywarka bosch

 

Dodatkowe funkcje zmywarek

Ważną cechą zmywarek jest możliwość mycia sztućców. Opracowano z myślą o tym dwa rozwiązania. Pierwszym jest koszyk na sztućce, który jest prosty w obsłudze, ale zajmuje miejsce w dolnej szufladzie zmywarki. Drugim jest zmywarka z szufladą na sztućce. W tym wypadku nie tracimy miejsca w dolnej części urządzenia. Szuflady zapewniają także nieco dokładniejsze zmywanie.

Niektóre zmywarki są wyposażone w innowacyjne dysze i elementy tworzące tzw. intensywne strefy. Warto sprawdzić, jakie dany model oferuje rozwiązania gwarantujące dostawanie się wody do wszystkich zakamarków. Niektóre modele pozwalają na mycie połowy wkładu lub naczyń znajdujących się tylko w wybranej strefie szuflad. Wśród dodatkowych opcji możemy znaleźć takie funkcje jak dodatkowe suszenie, opóźniony start, czy system samoczyszczący. Implementacja filtra antybakteryjnego pozwoli eliminować szkodliwe patogeny oraz nieprzyjemny zapach ze zmywarki.

 

Zmywarka whirlpool

 

Tak prezentują się najważniejsze cechy urządzeń do zmywania naczyń. Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę, wybierając zmywarkę. Ilość modeli na rynku daje wiele możliwości i każdy znajdzie sprzęt skrojony pod własne potrzeby.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock