Pomimo szeroko zakrojonej kampanii reklamowej i obecności w mediach, nazwa Velo Małopolska dla znacznej części rowerzystów i kolarzy w Polsce nadal jest sporą zagadką. Zazwyczaj pojawia się ona w wynikach wyszukiwania dopiero po wpisaniu do przeglądarki hasła „trasy rowerowe małopolska”. Ze względu na nazwę jest ona oczywiście łączona z szeroko pojętym rowerowaniem w granicach województwa małopolskiego, jednak skojarzenia na tym etapie się kończą.

Czym więc jest Velo Małopolska? Czy to pojedyncza trasa rowerowa, ale o nieco odmiennej, oryginalnej nazwie, czy może cała sieć rozmieszczona na terenie województwa małopolskiego? Czym różni się od pozostałych tras i dlaczego warto się na nią wybrać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, pokrótce opisując trasy rowerowe w Małopolsce.

Velo Małopolska – trasa rowerowa w Małopolsce

Velo Małopolska to projekt rowerowy realizowany przez władze samorządowe na terenie województwa małopolskiego. Docelowo zakłada on powstanie około 1000 km tras rowerowych, które docierałyby w najdalsze zakątki województwa, z założenia łącząc poszczególne miasta regionu i, co równie istotne, pokazując piękno tamtejszej przyrody.

Godnym podziwu jest fakt, że kolejno oddawane do użytku odcinki to w zdecydowanej większości drogi zaprojektowane głównie z myślą o rowerzystach, przez co odseparowane są one od ruchu samochodowego. Na poszczególnych trasach, o których opowiem więcej za chwilę, powstaje również infrastruktura w postaci MOR-ów (Miejsce Obsługi Rowerzystów), wiat, ławeczek, a nawet mostów i kładek, które umożliwiają rowerzystom przedostanie się na przeciwległy bieg rzeki.

Na tę chwilę małopolskie trasy rowerowe, których nazwy zaczynają się od słowa „Velo”, w znacznej części zostały już ukończone. Aktualnie jest to ponad 600 km tras, a ich liczba stale rośnie. Co ciekawego można zobaczyć na jej odcinkach? W których miejscach warto się zatrzymać na dłużej?

 

Rower ROMET Aspre 1 LTD

 

Projekt Velo Małopolska to:

  • Velo Czorsztyn – licząca ok. 30 km trasa biegnąca wokół Jeziora Czorsztyńskiego, nieopodal Pienińskiego Parku Narodowego. Jest to bardzo popularna trasa, która rokrocznie przyciąga setki o ile nie tysiące turystów. Kusi pięknymi widokami, panoramą Jeziora Czorsztyńskiego i pływającymi po jego tafli statkami oraz gondolami. Rowerowej przejażdżce po tej trasie rowerowej towarzyszą również majaczące w oddali mury Zamku w Niedzicy i Czorsztynie. Bardzo dużą zaletą Velo Czorsztyn jest fakt, że praktycznie na całej długości składa się ona z dobrej jakościowo asfaltowej ścieżki rowerowej. Pomimo takiego udogodnienia i braku technicznych fragmentów trasy, niektóre strome zjazdy i podjazdy z pewnością spowodują szybsze bicie serca. Ze względu na znaczny ruch rowerowy (zwłaszcza w sezonie letnim), na trasie należy zachować szczególną ostrożność.

Warto wiedzieć, że Velo Czorsztyn pomimo przebiegu drogi prowadzącej wokół jeziora nie stanowi pełnej pętli. Aby objechać akwen dookoła, należy pokonać około 11 km po drogach publicznych, co ze względu na natężenie ruchu nie jest zbyt bezpieczną opcją. Dlatego zalecamy skorzystanie z alternatywnego rozwiązania w postaci kursującego po Jeziorze Czorsztyńskim promu, co przy okazji będzie dodatkową atrakcją.

 

trasy rowerowe małopolska

Źródło: Archiwum UMWM /narowery.visitmalopolska.pl

 

  • Velo Krynica – to krótka, bo licząca ok. 12 km trasa łącząca ze sobą Krynicę-Zdrój oraz Muszynę. Jest to odcinek, który właśnie ze względu na swoją długość oraz piękny krajobraz, idealnie nadaje się nie tylko na rekreacyjną czy rowerową wycieczkę rodzinną, ale również na popołudniowe przebieżki i wypad na rolki. Wszystko to za sprawą idealnej nawierzchni asfaltowo-betonowej oraz całkowitego odseparowania trasy od ruchu samochodowego. Podczas przejażdżki warto zwiedzić urokliwe Muzeum Nikifora, ruiny zamku w Muszynie i przespacerować się po pięknej Krynicy-Zdrój.

 

Rower Trekkingowy Męski Kross Trans 5.0 R.S

 

  • Velo Dunajec – jest to licząca ok. 237 km trasa, którą nie bez powodu określa się mianem najpiękniejszej krajobrazowo spośród wszystkich odcinków Velo Małopolska. A wszystko za sprawą terenu, po którym prowadzi. Podnóże Tatr, Podhale, Gorce, Jezioro Czorsztyńskie i Pieniny to tylko niektóre z atrakcji.

Velo Dunajec ma swój początek w Zakopanem i prowadząc wzdłuż rzeki Dunajec, przecina m.in. takie miejscowości jak Nowy Targ, Stary i Nowy Sącz oraz Tarnów, kończy się w miejscowości Wietrzychowice.

Szlak na kilku etapach pozostaje jeszcze w budowie, dlatego wybierając się na wycieczkę musimy liczyć się z objazdami, które wyznaczone są po ruchliwych publicznych drogach. Ciekawostką jest fakt, że jadąc z nurtem rzeki, poruszamy się cały czas z górki, aczkolwiek kilku stromych podjazdów na trasie również można się spodziewać. Warto dodać, że znaczna część wyznaczonej drogi Velo Dunajec odseparowana jest od ruchu samochodowego, a jej nawierzchnia to w większości asfalt i masa bitumiczna, aczkolwiek sporadycznie pojawiają się również krótkie odcinki szutrowe.

  • Velo Natura – to odcinek europejskiej trasy Euro Velo 11, który liczy 271 km. Po polskiej stronie zaczyna się w miejscowości Muszyna (na granicy ze Słowacją), a kończy się we wsi Kościelec na granicy z województwem świętokrzyskim. Ze względu na połączenie obu tras, znajdujące się na niej oznakowanie stosowane jest zamiennie. Warto również wiedzieć, że na poszczególnych fragmentach Velo Natura częściowo pokrywa się również z Velo Dunajec. Jest to długa, ale niezwykle malownicza trasa, która na pewno przypadnie do gustu nie tylko osobom lubiącym obcować z przyrodą, ale również rowerowym turystom. Sam fakt znajdujących się na trasie miejscowości jak Nowy Sącz, Tarnów czy Kraków jest zapowiedzią wielu godzin spędzonych na zwiedzaniu lokalnych atrakcji.

 

trasy rowerowe małopolska

Źródło: Archiwum UMWM /narowery.visitmalopolska.pl

 

  • Velo Metropolis – rozpoczynająca się w Jawiszowicach trasa rowerowa Velo Metropolis (EuroVelo4), po zakończeniu projektu docelowo łączyć będzie ze sobą takie miejscowości jak: Brzeszcze, Oświęcim, Kraków, Niepołomice, Bogumiłowice czy Tarnów, aby zakończyć się w Jodłówce Wielkiej. Całość odcinka małopolskiej trasy rowerowej liczyć będzie ok. 220 km i miejscami pokryje się z Wiślaną Trasą Rowerową. Velo Metropolis to odcinek, który ze względu na rodzaj występującej na nim nawierzchni nadawał się będzie pod każdy typ roweru, od trekkingowych i gravelowych jednośladów na szosówkach kończąc. Warto nadmienić, że już teraz można wybrać się tam na rower, jednak podczas wycieczki należy być przygotowanym na ewentualne objazdy. Podczas pokonywania trasy warto zatrzymać się w historycznym miejscu, jakim jest Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

 

Romet, Rower trekkingowy, Wagant 1 28 M 28"

 

  • Velo Raba – po oddaniu do użytku docelowo ma liczyć ok. 125 km. Mając swój początek w Chabówce, została wytyczona w taki sposób, aby prowadzić po atrakcyjnych krajobrazowo terenach doliny rzeki Raby. Łączy ze sobą takie miejscowości jak Bochnia, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Mszanę oraz Rabkę, a swój bieg kończy we wsi Uście Solne. Jakie ciekawe miejsca znajdziemy na trasie? Przede wszystkim Kopalnię Soli w Bochni, uzdrowisko w Rabce i zamek w Dobczycach.
     
  • Velo Rudawa – to będący w fazie budowy 42 km odcinek mający połączyć Trzebinię z Krakowem. Częściowo prowadząc wzdłuż koryta rzeki Rudawa, przebiegać będzie na zachód od Krakowa, stanowiąc niejako łącznik tego pięknego miasta z kilkoma innymi trasami Velo. Tym sposobem włodarze Małopolski chcą zapewnić mieszkańcom Krakowa uprawianie turystyki rowerowej na szerszą skalę.

Velo Rudawa jako oddzielna trasa, sama w sobie również będzie oferowała szereg atrakcji. Wystarczy wspomnieć znajdujący się na drodze przejazdu Zamek Tenczyn w Rudnie, Pałac Potockich w Krzeszowicach czy Muzeum Ziemi Krzeszowickiej.

  • Velo Prądnik – będąca w fazie planów trasa rowerowa, która docelowo ma liczyć ok. 57 km. Z założenia, prowadząc przez przepiękne tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ma łączyć ze sobą okolice Pustyni Błędowskiej, Olkusz, zamek w Rabsztynie, Ojcowski Park Narodowy, Zamek Korzkiew oraz Kraków, gdzie zlokalizowany będzie jej koniec.

 

Jura Krakowsko-Częstochowska. Wycieczki i trasy rowerowe

 

  • Velo Skawa – to będąca w trakcie budowy małopolska trasa rowerowa docelowo mająca liczyć 126 km. Swój początek ma w Suchej Beskidzkiej, gdzie można zwiedzić zabytkowy zamek, a następnie prowadzi przez okolice malowniczego zbiornika Świnna Poręba, Wadowice, Zator i dalej w kierunku Olkusza. Kończy się w Hutkach na granicy z województwem śląskim. Pomimo faktu, że całość Velo Skawa nie jest jeszcze oddana do użytku, już teraz można korzystać z poszczególnych jej odcinków.
     
  • Wiślana Trasa Rowerowa (woj. małopolskie) – jest to jeden z odcinków ogólnopolskiego projektu o nazwie Wiślana Trasa Rowerowa, która docelowo ma połączyć przeciwległe krańce Polski, przebiegając przez 8 województw i prowadząc wzdłuż biegu Wisły. Małopolski odcinek WTR liczy ok. 230 km i w zdecydowanej większości poprowadzony jest odseparowanymi od lokalnych dróg publicznych ścieżkami rowerowymi wybudowanymi bezpośrednio na koronach wałów. Sprzyja to uprawianiu szeroko rozumianej turystyki, niemniej wymusza zjechanie z trasy w razie konieczności uzupełnienia zapasów wody lub jedzenia. Na tym odcinku znajduje się wiele wiat, MOR-ów oraz ławeczek, które zdecydowanie zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co prawda odcinek nie został w pełni ukończony, niemniej nie przeszkadza to w swobodnym podróżowaniu. Nawierzchnia to w zdecydowanej większości dobrej jakości asfalt, w związku z czym, sprzyja to jeździe praktycznie na każdym typie jednośladu.

 

trasy rowerowe małopolska

Źródło: Archiwum UMWM /narowery.visitmalopolska.pl/ fot. Konrad Rogoziński

 

Trasy rowerowe w Małopolsce to nie tylko odcinki Velo, ale również inne godne polecenia pozycje, bez których przedstawienie rowerowych atrakcji w tych rejonach byłoby niepełne. Dlatego odwiedzając południową część Polski na rowerze, warto zahaczyć o liczący 316 km Szlak Rowerowy Wokół Tatr czy chociażby niezwykle malowniczy 189 km Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Obie pozycje niewątpliwie są godne polecenia i chociaż przejechanie ich w jeden dzień mogłoby stanowić nie lada wyzwanie, ilość miejsc wartych zobaczenia zachęca do wybrania się do Małopolski na dłużej.

 

Kompresor Xiaomi Portable Electric Air Compressor Pump 1S

 

Małopolska rowerem stoi

Trasy rowerowe w Małopolsce są niewątpliwie dużą zaletą i urozmaiceniem dla turystów, którzy chcieliby zwiedzić ten rejon z perspektywy rowerowego siodełka. Setki kilometrów wytyczonych dróg, jak również rowerowa infrastruktura z ławeczkami, MOR-ami i wiatami, przyciągają jak magnes kolejnych miłośników kolarstwa i szeroko pojętego rowerowania. Niewątpliwie ma na to wpływ duża atrakcyjność regionu, ale również odseparowanie ścieżek rowerowych od ruchu samochodowego, które jest strzałem w dziesiątkę.

Poszczególne odcinki trasy docenią zapaleni kolarze, ale też turyści chcący urozmaicić swój wypad przejażdżką rowerową.

Zarówno cały projekt Velo Małopolska, jak i pomniejsze trasy rowerowe w tym regionie to wzór do naśladowania dla innych województw.

Jednak wybierając się w okolice Krakowa i korzystając z tamtejszych udogodnień, nie można zapominać o niebezpieczeństwach, jakie mogą spotkać rowerzystów na wszelkiego rodzaju drogach czy ścieżkach rowerowych. Z tego względu, przypominamy i zachęcamy do regularnego serwisowania roweru, stosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym, jak również jazdy w kasku rowerowym. Powyższe aspekty w żaden sposób nie ograniczą przyjemności, jakie można czerpać podczas jazdy po tak urokliwych trasach, a jedynie zwiększą poziom naszego bezpieczeństwa.

 

Kask Rowerowy Abus Urban-I 3.0 Flower Art


Szukasz inspiracji na kolejne wyprawy rowerowe? Zapoznaj się z naszymi artykułami:


Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w dziale Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: Archiwum UMWM /narowery.visitmalopolska.pl