Przedstawimy dziś kilka najbardziej charakterystycznych i najstraszniejszych postaci znanych z horrorów. Część z tych bohaterów miało bardzo silne inspiracje prawdziwymi postaciami i zdarzeniami. Być może to jest powodem ich sukcesu, tego, że od lat przyprawiają widzów o koszmary. Oto najstraszniejsi z najstraszniejszych!

Michael Myers

Michael Myers znany jest z serii filmów „Halloween", gdzie zadebiutował w 1978 roku. To morderca z maską dziecka na twarzy, który nie ma żadnego konkretnego motywu ani celu. Jest po prostu bezwzględnym zabójcą, który nieustannie poluje na swoje ofiary. Jest uważany za jedną z najbardziej ikonicznych postaci w historii horrorów.

Postać Michaela Myersa została stworzona przez Johna Carpentera i Debrę Hill. Inspiracją dla nich były liczne historie o seryjnych mordercach, które pojawiały się w mediach w latach 70. XX wieku. Byli to między innymi mordercy Edmund Kemper, który w 1964 zamordował swoją matkę, jej kochanka i siostrę, czy Richard Speck, który w 1966 zabił 13 studentek w jednym akademiku.

Twórcy „Halloween” wzorowali się także Charlesem Mansonem. Podobnie jak Manson, Myers jest postacią nieuchwytną i nieprzewidywalną. Jeszcze jedną inspiracją był film „Psychoza” Alfreda Hitchcocka z 1960 roku. W „Psychozie" Norman Bates, główny bohater, jest mordercą, który ukrywa się pod maską swojej matki. Carpenter wykorzystał ten motyw w postaci Michaela Myersa, który nosi maskę dziecka. Inspiracja ponadczasowym obrazem Hitchcocka obecna jest również przy kolejnym bohaterze horrorów.
 


 

Jason Voorhees

Jason Voorhees jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci w horrorach. Bohater stał się przedmiotem wielu filmów, komiksów, gier wideo i innych mediów. Niezniszczalny drab z maską hokejową na twarzy i zakrwawioną maczetą w ręku stał się także symbolem gatunku jakim jest slasher.

Filmowy Jason Voorhees był synem Pameli Voorhees, która była samotną matką. Jason w wieku 11 lat utonął w jeziorze Crystal Lake przez nieuwagę swoich opiekunów w obozie kempingowym. Po śmierci syna Pamela Voorhees zamordowała wszystkich, którzy byli zaangażowani w śmierć Jasona, w tym opiekunów z obozu i ich rodziny. W końcu sama została zamordowana przez Alice Hardy, jedną z ocalałych z obozu. Wtedy Jason został wskrzeszony przez ducha swojej matki i od tamtego czasu poluje na nastolatków, którzy odwiedzają Crystal Lake.

Postać Jasona Voorheesa została zainspirowana kilkoma źródłami. Jednym z nich był film „Psychoza” Alfreda Hitchcocka z 1960. W tym filmie Norman Bates, psychopatyczny zabójca, jest również motywowany przez śmierć swojej matki. Inną inspiracją była postać Leatherface'a z serii filmów „Teksańska masakra piłą mechaniczną”. A jeśli już o nim wspomnieliśmy, to przedstawmy także i jego!
 


 

Leatherface

Leatherface jest psychopatycznym zabójcą, który nosi maskę z ludzkiej skóry. Sama jego geneza jest złożona i różni się w zależności od filmu. W pierwszym filmie „Teksańska masakra piłą mechaniczną" z 1974 roku, Leatherface jest przedstawiany jako Thomas Hewitt, syn i pomocnik rzeźnika, który został zmuszony do zabijania ludzi w celu ochrony swojej rodziny.

W kolejnych filmach historia Leatherface'a została rozbudowana. Jego motywacja jednak zawsze pozostaje skomplikowana i niejednoznaczna. W różnych filmach przedstawiany jest on w różny sposób, ale zawsze jest to postać tragiczna i zraniona. Leatherface jest symbolem ciemnej strony ludzkiej natury i ukazuje, jak łatwo można zostać skrzywdzonym i zepsutym przez okrutny świat.

Reżyser "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" z 1974, Tobe Hooper, przyznał, że główną inspiracją dla postaci Leatherface'a był Ed Gein – seryjny morderca i kanibal, który w latach 50. XX wieku zamordował dwie kobiety, a następnie ekshumował ciała swoich ofiar, aby zrobić sobie przedmioty z ludzkiej skóry, takie jak maski, garnitury i torby. Natomiast w latach 60-70. XX wieku w stanie Teksas doszło do serii morderstw, w których ofiary były zabite i zjedzone przez swoich oprawców. Historia niczym z najgorszych koszmarów.
 


 

Freddy Krueger

A jeśli już o sennych koszmarach mowa to należy wspomnieć o Freddym Kruegerze z serii filmów "Koszmar z ulicy Wiązów". Jest to demoniczny morderca, z koszmarną poparzoną twarzą, który może atakować swoje ofiary w ich snach. To sprawia, że jest szczególnie przerażający, gdyż rodzi pytanie, jak można się ochronić przed mordercą we śnie. Freddy Krueger jest postacią sadystyczną i bezwzględną. Cieszy się z cierpienia swoich ofiar. Jest również bardzo inteligentny i potrafi manipulować ludźmi.

Freddy zadebiutował w filmie Wesa Cravena „Koszmar z ulicy Wiązów” z 1984 roku. Sam bohater został wychowany w sierocińcu, gdzie był często bity i maltretowany. W wieku dorosłym został nauczycielem w szkole podstawowej a niedługo potem zaczął mordować dzieci w okolicy. Rodzice ofiar Freddy'ego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i spalić go żywcem w kotłowni. Freddy przeżył, ale został dotkliwie okaleczony. Jego twarz i ciało pokryły się bliznami. Po śmierci został wskrzeszony przez moce nadprzyrodzone. Od tego czasu może zabijać swoje ofiary w ich snach, wykorzystując ich najgłębsze lęki i koszmary.

Postać Freddy'ego Kruegera została inspirowana kilkoma źródłami. Jednym z nich był ponownie Charles Manson, przywódca sekty, który w latach 60. XX wieku dopuścił się szeregu brutalnych morderstw. Źródłem inspiracji w kwestii wyglądu postaci był niemiecki aktor, Klaus Kinski, znany był ze swojego wyrazistego wyglądu i mrocznego stylu aktorskiego.

Reżyser i twórca postaci, Wes Craven, mówił w wywiadach, że pomysł na tę postać przyszedł mu do głowy, gdy był dzieckiem i bał się zasnąć. Craven wyobraził sobie, że w jego snach pojawia się morderca, który zabija go w najgorszych koszmarach. Sama geneza postaci wzięła się także z jego własnych doświadczeń bycia dręczonym w dzieciństwie. Stworzył postać Freddy’ego, którą inspirował się twórca naszego kolejnego bohatera.
 


 

Chucky

Chucky to niewielka i z pozoru niewinnie wyglądająca laleczka z rudymi włosami, zielonymi oczami, ubrana w niebieskie ogrodniczki. Kiedy jednak zaczyna mówić głosem dorosłego faceta i dostanie nóż w swoje ręce, całkowicie burzy wizję niewinnej zabawki. W ciągu sekundy cała poczciwość lalki znika i zastępuje ją zło w czystej postaci.

Chucky zadebiutował w filmie „Laleczka Chucky” w 1988. W horrorze tym dowiadujemy się, że lalka Chucky jest opętana duszą seryjnego mordercy Charlesa Lee Raya, który został zabity przez policjantów. Chucky zamierza znaleźć sposób, aby przenieść swoją duszę w ciało chłopca Andy'ego, który dostał lalkę. Jego plan jest oczywiście krwawy i niezwykle okrutny.

Twórca postaci Chucky’ego, Don Mancini, zdradził, że wśród inspiracji do stworzenia postaci była lalka Robert, która podobno jest opętana przez duchy. Lalka znajduje się obecnie w muzeum na Florydzie. Kolejnym punktem zaczepienia był film „Duch" z 1982 roku, w którym zamordowana morderczyni wraca jako duch, aby zemścić się na swoich zabójcach.

Reżysera zainspirowała także postać Freddy’ego Kruegera oraz własna niechęć do lalek. Uważał, że są dziwne i przerażające. Stworzył tym samym postać będącą uosobieniem swoich lęków. Sam wygląd Laleczki Chucky wzorowany był na lalkach Good Guy, które były popularne w latach 80. XX wieku.
 


 

Pennywise

Ostatnia w naszym zestawieniu postać z horroru wyjątkowo pojawił się najpierw na papierze. Pennywise zadebiutował w powieści Stephena Kinga „To”. Tam dowiedzieliśmy się, że jest istotą pozaziemską, która może zmieniać swój wygląd. W powieści Kinga Pennywise przybiera postać różnych stworów takich, jak clown, wilkołak, czy potwór z bagien. Jednak to dopiero ekranizacje nadały mu wygląd niebywale przerażającego klauna.

W dwóch adaptacjach filmowych Pennywise został zagrany przez dwóch aktorów. Tim Curry wcielił się w klauna w filmie „To” z 1990. Natomiast Bill Skarsgård przeobraził się w Pennywise'a w dwuczęściowej ekranizacji z 2017 i 2019 roku. Przedstawili nieco odmienny wygląd bohatera, niemniej obydwie interpretacji są równie złowrogie i przerażające.

Sam Stephen King przyznał, że inspiracją dla postaci Pennywise'a była postać Johna Wayne'a Gacy'ego, seryjnego mordercy i przestępcy seksualnego, który często przebierał się za klauna. Gacy był znany z tego, że odwiedzał szpitale dziecięce w swoim kostiumie klauna Pogo. Gacy zamordował łącznie 33 osoby.

Inną inspiracją dla postaci był prawdziwy klaun, który prześladował dzieci w Derry w Maine w latach 50. XX wieku. Klaun ten miał na imię Bob Gray i był znany z tego, że czaił się w kanałach miejskich i straszył dzieci. Autor połączył te dwie historie, aby stworzyć postać Pennywise'a, który jest jednocześnie przerażający i zabawny. Pennywise jest klaunem, który bawi dzieci, ale jednocześnie jest mordercą, który na nie poluje.
 

To
To
4.7/5
39,90 zł
Promocja
45,90 zł (-13%)  najniższa cena

45,99 zł (-13%)  cena regularna


 

A jakie najstraszniejsze postacie z horrorów wam spędzały sen z powiek? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Oglądam.