Okulary ajurwedyjskie - badania kliniczne

Czy ajurwedę można uznać za dyscyplinę naukową? Dyscyplina ta zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym oraz duchowym. To właśnie ten ostatni jej aspekt powoduje, że jest przez środowiska naukowe uważana raczej za pseudonaukę. Niemniej jednak, Światowa Organizacja Zdrowia WHO w 1979 roku przyznała jej status nauki medycznej. W dalszym ciągu uważana jest za obszar medycyny niekonwencjonalnej. Istnieją informacje, że pewne ziołowe substancje ajurwedyjskie mogłyby posłużyć jako leki, jednak nie jest to na razie dostatecznie potwierdzone.

Skąd się wzięły okulary ajurwedyjskie?

Skąd wzięła się nazwa tych okularów Ajurweda to starożytna indyjska naturalna medycyna. Intensywnie rozwijała się między XII wieku p.n.e. a V n.e. Mądrości były spisywane w hinduskich świętych księgach, tzw. Księgach Wedy. Dzisiejsza wiedza na jej temat to informacje z tego właśnie okresu. W tłumaczeniu ajurweda oznacza „wiedza o życiu” lub „przebieg życia”. Ajurweda dąży do zachowania harmonii pomiędzy ciałem a duchem, oczyszczanie organizmu z toksyn i dążenie do utrzymania młodości. Jej elementy, które wykorzystują olejki ziołowe, masaże i inne zabiegi relaksacyjne, można dziś spotkać w salonach kosmetycznych i SPA w formie zabiegów.

 

Ajurweda

 

Czym właściwie są okulary ajuwerdyjskie?

Każdemu wydaje się oczywiste, że okulary są wyposażone w szkła, ponieważ to właśnie one korygują wadę wzroku lub chronią oczy przed słońcem i promieniowaniem UV. Okulary ajurwedyjskie jednak są ich pozbawione – to charakterystyczne okulary z dziurkami. W miejscu szkieł znajdują się plastikowe przysłony w ciemnym kolorze. W każdej z nich jest wyciętych wiele malutkich otworków o średnicy ok. 1 mm. To właśnie przez nie dociera do oczu światło. Okulary ajuwedryjskie z daleka mogą przypominać zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Producenci takich okularów deklarują, że leczą one powszechne wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność, zez, astygmatyzm, a nawet tak poważne choroby narządu wzroku jak zaćma.

 

Okulary ajurweda

 

W jaki sposób działają okulary ajuwerdyjskie?

Okulary tego typu służyły do korekcji wad wzroku w starożytności, gdy nie wynaleziono jeszcze innych metod. Patrzenie przez takie otwory zwiększa głębię ostrości, a tym samym poprawia ostrość widzenia. Rzeczywiście, osoby z wadami wzroku mogą dzięki nim widzieć wyraźnie. Jak to możliwe? Przez takie okulary do oka dociera mniej bodźców wzrokowych w postaci fal świetlnych. Docierają one do oczu tylko pod kątem prostym. Przez to obraz nie rozprasza się i nie załamuje w soczewce i rogówce oka. Okulary te poprawiają tzw. widzenie centralne, za to ograniczają widzenie peryferyjne. Takie widzenie jest naturalnym treningiem oka.

Inny typ widzenia w okularach z dziurkami

Podczas patrzenia przez okulary ajurwedyjskie aktywuje się tzw. widzenie lunetowe. Światło jest mniej rozproszone, gdy dociera do siatkówki, a dokładniej plamki żółtej. Obraz, dzięki większemu skupieniu fal świetlnych, staje się wyraźny. Niestety odbywa się to kosztem zmniejszenia pola widzenia. Widzenie pozaplamkowe, czyli peryferyjne, zostaje zaburzone.

Czy trwałe wyleczenie wady wzroku jest możliwe dzięki tym okularom?

Musisz wiedzieć, że takie twierdzenia producentów nie są zgodne z aktualną medyczną wiedzą naukową. Nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych, które by to potwierdzały. Pamiętaj, że żadne okulary naprawiające wzrok na trwałe nie istnieją. Możliwa jest tylko w części przypadków operacja laserowa.

Producenci zalecają, aby używać okularów ajurwedyjskich przez dłuższy czas, wówczas narząd wzroku „przyzwyczai się” do nich i zyskasz trwałą poprawę widzenia, czyli korekcje wady wzroku lub choroby oka. Rzeczywiście, przy częstszym noszeniu tych okularów, po ich zdjęciu efekt utrzymuje się na dłużej – nie znika natychmiast po ściągnięciu. Niemożliwa jest jednak trwała korekcja wady wzroku. Na pewno okulary te nie zniwelują także zeza ani nie wyleczą zaćmy.

Kiedy nie używać okularów ajurwedyjskich?

Absolutnie nie używaj takich okularów podczas prowadzenia samochodu i innych pojazdów mechanicznych, bo grozi to niebezpieczeństwem. Mogą być niebezpieczne dla uczestnika ruchu drogowego w każdej formie, nawet podczas przechodzenia przez jezdnię. Także praca przy obsłudze maszyn jest zabroniona, ze względu na ograniczone pole widzenia.

Kiedy okulary bezsoczewkowe mogą okazać się pożyteczne?

Po operacjach oka na zaćmę, jaskrę czy siatkówki założenie okularów ajurwedyjskich spowoduje, że do oka będzie docierała mniejsza ilość światła. Pomogą również zwiększyć ostrość obrazu. Mogą być skuteczną pomocą dla pacjentów, aby zmniejszyć dyskomfort i dolegliwości związane z utrudnionym widzeniem po zabiegu. Inny przypadek, kiedy te okulary mogą chwilowo pomóc, to zaćma korowa. To rodzaj tego schorzenia, który uszkadza obwód soczewki oka, powodując rozmyty i rozproszony obraz. Użycie okularów ajurwedyjskich wówczas sprawia, że staje się on dla pacjenta bardziej wyraźny. W tych sytuacjach można faktycznie powiedzieć, że są to okulary leczące wzrok.

Korzyści z ćwiczenia mięśni gałki ocznej i noszenia okularów z dziurkami

Trening pomoże wzmocnić mięśnie gałek ocznych. Pomoże także zniwelować stany zmęczenia oczu, gdy są zaczerwienione, łzawią lub występują bóle głowy, spowodowane np. długotrwałą pracą przy komputerze lub w sztucznym oświetleniu. Można zakładać okulary ajuwerdyjskie do pracy przy komputerze, a także do czytania, pisania czy oglądania telewizji. Nie możesz cofnąć wady, ale możesz powstrzymać lub spowolnić jej postęp poprzez ćwiczenia oczu w niektórych przypadkach. Do tego właśnie przydadzą się okulary ajurwedyjskie. Pamiętaj jednak, aby w każdym przypadku skonsultować się z lekarzem okulistą.

Zajrzyj do pasji Zdrowie.

Grafika okładkowa i zddjęcie w środku tekstu: shutterstock.com.