Pogoda w górach może zmienić się z godziny na godzinę. Bywa, że rozpoczyna się szlak przy akompaniamencie słońca na czystym błękitnym niebie, a kończy się w deszczu. Z tego względu przygotowanie może zadecydować o sukcesie wyprawy. W mniej korzystnych warunkach pogodowych — o ile jest to bezpieczne — również można zdobywać szczyty. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie, buty i odzież.

Jak się ubrać w góry wiosną?

Wiosna w górach bywa zdradliwa — bardzo chłodne dni mieszają się z upalnymi, a do tego dość często pada śnieg, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Dlatego należy zabezpieczyć się na każdą ewentualność, dobierając odpowiednie ubranie w góry.

 

4F, Kurtka Softshell męska

 

Zasada „na cebulkę” sprawdzi się tutaj najlepiej, o ile nie przesadzi się z ilością warstw i założy się odzież wykonaną z odpowiednich materiałów. Klucz to wybór ubioru wykonanego z tkanin odprowadzających wilgoć, dzięki którym nie trzeba obawiać się, że się zgrzeje. Może to być zarówno bawełna, jak i „oddychające” włókna sztuczne. Dobrym pomysłem może okazać się także inwestycja w bieliznę termoaktywną z jonami srebra. Hamuje ona rozwój bakterii, a co za tym idzie — zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Warstwa środkowa powinna uwzględniać cieplejszy sweter czy bluzę, które gwarantują komfort cieplny, ale nie powodują przegrzania. Najlepiej wybrać bluzę rozpinaną — to wygodniejsze rozwiązanie w przypadku, gdy temperatura nagle wzrośnie i konieczne będzie zdjęcie jednej z warstw. W marcu i kwietniu najlepiej zabrać ze sobą cieplejszą kurtkę z podszewką, ponieważ w tym czasie warunki bywają jeszcze dość wymagające.

Nie należy zapominać również o warstwie wierzchniej. Można wybrać softshell — w takim wypadku konieczne będzie jednak dobranie peleryny przeciwdeszczowej. Innym rozwiązaniem jest cienka kurtka, która chroni przed deszczem.

Wędrując po górach w wiosennych warunkach, nie możesz również zapomnieć o odpowiednim obuwiu. Z uwagi na duże prawdopodobieństwo występowania o tej porze roku opadów deszczu, zalegającego śniegu oraz błota, pamiętaj o nieprzemakalnych butach. Aby bezpiecznie poruszać się w takim terenie, potrzebujesz obuwia za kostkę, które zabezpieczy nogę przed urazami i przy okazji nie pozwoli wodzie dostać się do środka buta. Pamiętaj również o dobrym, agresywnym bieżniku, który pomoże zapobiec poślizgnięciom na wilgotnej kamiennej i błotnistej powierzchni.

 

Columbia, Bluza damska, Fast Trek II, rozmiar M

 

Jak się ubrać w góry latem?

Latem pogoda w górach bywa naprawdę upalna, zwłaszcza w wyższych partiach. Należy pamiętać, że przy wspinaczce na nieosłoniętych partiach gór jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieni UV. Dlatego nałożenie filtra o wysokim współczynniku ochrony — najlepiej SPF 50 — to kluczowe zabezpieczenie.

Jednocześnie należy pamiętać, że w lecie w górach często zdarzają się gwałtowne ulewy i burze. Nawet jeśli pogoda zapowiada się całkiem dobrze, warto zabezpieczyć się na tę ewentualność, zabierając pelerynę czy płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli jednak nie chce się nadmiernie obciążać bagażu, wystarczy zwykła peleryna foliowa.

Oddychający, ale wiatroodporny sofshell również warto mieć ze sobą, aby zapewnić sobie komfort cieplny w razie spadków temperatury. Często jej poziom znacznie różni się na odsłoniętych i zacienionych partiach gór, dlatego warto mieć ze sobą odpowiednie zabezpieczenie.

W razie upałów warto oczywiście ubrać pod spód cienką koszulkę oraz zabezpieczyć skórę rąk i ramion wspomnianym już filtrem. Z uwagi na wysokie temperatury, na letnie wędrówki wybieraj odzież wykonaną z materiału odprowadzającego wilgoć. Dotyczy to zarówno bielizny, jak i koszulek, czy skarpet. Dobrą opcją na górskie trasy są spodnie z odpinanymi nogawkami, dzięki którym szybko możesz dopasować ich długość do warunków atmosferycznych. Inną opcją jest założenie cienkich krótkich spodenek i schowanie do plecaka dłuższych spodni na wypadek, gdyby pogoda uległa zmianie.

 

Adidas, Buty damskie, Terrex Ax2R K, rozmiar 38 2/3

 

Buty na lato muszą gwarantować cyrkulację powietrza, aby zapewnić komfort noszenia. Gdy stopa się poci, łatwo o otarcia, dlatego właściwość odprowadzania wilgoci jest mile widziana. Również dobry bieżnik, czy odpowiednia wysokość cholewki to ważne cechy butów na lato. Ponadto, gdy udajesz się w wyższe partie gór, należy pamiętać, że obuwie powinno ochraniać kostkę. W doliny i mało wymagające trasy wystarczą niskie buty, tzw. podejściówki.

Jak się ubrać w góry jesienią?

W przypadku jesieni, zasady ubioru są podobne, jak wiosną, ponieważ warunki pogodowe w górach są w tym czasie podobne. Im bliżej końca roku, tym cieplejszy zestaw odzieży należy dobrać. Warto pamiętać, że jesienią w górach często pada już śnieg — i to nie tylko w wysokich partiach gór. Ciepły polar i kurtka mogą więc okazać się niezbędne. Grunt to być na bieżąco z prognozą pogody! Podobnie jak wiosną, jesienią również warto zabrać ze sobą pelerynę wodoodporną lub cienki ortalion.

Dlaczego taki warstwowy ubiór jest lepszym rozwiązaniem niż grubsza kurtka, która jest powleczona wodoodporną warstwą, a jednocześnie grzeje dzięki polarowej czy wełnianej podszewce? Przede wszystkim dlatego, że gwarantuje lepszą transpirację wilgoci, a jednocześnie daje większą swobodę. Gdy temperatura nagle wzrośnie, można po prostu zdjąć jedną warstwę — choć może okazać się, że nie będzie to konieczne właśnie dzięki dobrej oddychalności.

 

4F, Spodnie męskie,czarny, rozmiar M

 

Jak się ubrać w góry zimą?

Zimowa aura w górach wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawa to odzież termiczna, która jednocześnie zapewnia wodoodporność. To istotna cecha zarówno w przypadku kurtki, jak i spodni. Zimą najlepiej sprawdza się także puchowe wypełnienie kurtki, gwarantujące nieporównywalny komfort cieplny, a jednocześnie czyniące ją lekką.

Jako warstwa spodnia, najlepiej sprawdzi się odzież termoaktywna, która odprowadzi nadmiar wilgoci ze skóry, nie doprowadzając do przegrzania. Zimą również można przecież spocić się przy większym wysiłku.

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak się ubrać w góry, zależy przede wszystkim od pory roku. Góry są kapryśne — trudno przewidzieć, jaka pogoda zastanie nas danego dnia. Nawet jeśli sprawdzi się prognozę pogody, należy wziąć pod uwagę to, że może się ona gwałtownie zmienić w przeciągu zaledwie kilku minut. Dlatego trzeba być przygotowanym zarówno na ulewy i porywisty wiatr, jak i chłód bądź upał.

Należy pamiętać również o butach — one również wpływają na komfort i bezpieczeństwo w górach. Ich podeszwy powinny być odpowiednio wyprofilowane, aby zapewnić użytkownikowi dobrą przyczepność. Ponadto, warto zweryfikować, czy odpowiednio usztywniają kostkę. Wystarczy chwila nieuwagi, aby poślizgnąć się na kamiennej ścieżce — usztywnienie przynajmniej częściowo zabezpiecza przed negatywnymi skutkami takiego wypadku.

 

The North Face, Buty zimowe, Storm Strike M

 

Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością będziesz czuć się na szlaku wygodnie i bezpiecznie. Skompletuj starannie strój, nie zapomnij o nakryciu głowy oraz odpowiednio dobranych butach i ciesz się świeżym górskim powietrzem o każdej porze roku.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock