Orbitrek magnetyczny a elektromagnetyczny – system regulacji oporu

W orbitrekach magnetycznych, opór generowany jest na koło zamachowe przy pomocy pola magnetycznego. Jest ono tworzone przez magnesy otaczające wspomniane koło z obu stron (zamocowane na specjalnym ramieniu) – jeden przyciąga drugi, a tym samym hamuje znajdujący się między nimi element. Im bliżej siebie są położone magnesy, tym silniejszy jest wytworzony opór, a użytkownik musi włożyć więcej siły we wprawienie koła zamachowego w ruch.

Regulacja poziomu oporu odbywa się w przypadku modeli magnetycznych ręcznie, z wykorzystaniem specjalnego pokrętła lub przy pomocy komputera. Kręcenie pokrętłem odpowiednio oddala lub przybliża ramię z magnesami do koła zamachowego, z kolei komputer steruje silnikiem, który to porusza ramieniem.

W przypadku regulacji komputerowej użytkownik ma do dyspozycji niewielki wyświetlacz LED, na którym zaznacza oczekiwany poziom hamowania koła zamachowego, nie musi więc nawet schodzić z rowerka, by go zmienić. Przykładem takiego modelu jest orbitrek magnetyczny Sapphire, Thunder II SG-511E.

 

Sapphire, Trenażer eliptyczny magnetyczny Thunder II SG-511E, biały

 

Orbitrek elektromagnetyczny również generuje opór na podstawie działania pola magnetycznego. Różnica polega na sposobie jego regulacji. W orbitreku elektromagnetycznym za siłę hamowania koła zamachowego odpowiadają elektromagnesy regulowane za pomocą silnika elektrycznego połączonego z mikroprocesorem. W tym przypadku elektromagnesy nie muszą się poruszać, by zmienić siłę oporu – jego regulacja wpływa bowiem na moc, z jaką magnesy oddziałują na koło. Może być dokonywana z wykorzystaniem komputera – ustawia się ją poprzez wybranie oczekiwanego poziomu, bez schodzenia z rowerka – albo automatycznie.

Regulacja automatyczna jest wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem, nie wymaga bowiem zastanawiania się, który poziom oporu będzie najbardziej efektywny i przy tym bezpieczny. Komputer na bieżąco analizuje puls trenującego (do czego wykorzystuje czujniki tętna zamontowane w kierownicy) i na jego podstawie modyfikuje intensywność ćwiczeń.

 

Orbitrek magnetyczny treningowy do domu Elliptical SPARTAN

 

Czym jeszcze różni się orbitrek magnetyczny oraz elektromagnetycznego?

System generowania oraz regulacji oporu nie jest jedyną kwestią, która różni te dwa rodzaje orbitreków. Pierwsza podstawowa różnica dotyczy faktu, że orbitrek elektromagnetyczny do swojego działania potrzebuje stałego dostępu do prądu. Magnetyczny natomiast, w przypadku zarządzania siłą hamowania przy pomocy pokrętła, a nie komputera, nie wykorzystuje energii elektrycznej. Jest zatem tańszy w eksploatacji.

Czym jeszcze różnią się te dwa rodzaje trenażerów eliptycznych?

  • zakres regulacji oporu – niezwykle istotny parametr, zarówno w przypadku początkujących sportowców, jak i profesjonalnych użytkowników. Od niego zależy, z jaką dokładnością będziesz mógł dopasować poziom oporu koła zamachowego do swoich potrzeb. Orbitrek elektromagnetyczny jest pod tym względem dużo bardziej precyzyjny;
  • głośność pracy – orbitreki elektromagnetyczne pracują niemalże bezgłośnie, co docenią szczególnie osoby mieszkające z członkami rodziny czy lokatorami. Modele magnetyczne również są dość ciche, jednak wersje elektryczne wypadają pod tym względem jeszcze lepiej;
  • cena – istotny jest nie tylko koszt eksploatacji, ale również cena samego urządzenia. Bardzo dobry stosunek kosztów do jakości oferuje orbitrek magnetyczny. Elektromagnetyczny zaś jest najdroższym ze wszystkich typów trenażerów eliptycznych. Wysoka cena znajduje oczywiście swoje przełożenie w wyposażeniu – to chociażby wspomniane automatyczne dostosowywanie poziomu oporu do pulsu.

 

Orbitrek magnetyczny BE 6792 Body Sculpture

 

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny – który wybrać?

Wybór między tymi dwoma chętnie wybieranymi rodzajami orbitreków uzależniony jest przede wszystkim od oczekiwań. Osobom, które liczą na maksymalne „wsparcie” ze strony urządzenia, a także ludziom starszym bądź po przebytym zawale serca czy z nadciśnieniem, polecane są modele elektromagnetyczne. Automatyzacja dostępna w tych zaawansowanych sprzętach zadba o bezpieczeństwo ćwiczącego i nie pozwoli mu się przeciążać. Wystarczy, by trenujący określił poziom tętna, po którego osiągnięciu powinien zwolnić tempo, by trenażer sam zszedł na niższy poziom oporu. Utrzyma go tak długo, dopóki puls użytkownika nie wróci do odpowiedniej wartości.

Z orbitreka elektromagnetycznego skorzystają także profesjonalni sportowcy, którzy oczekują maksymalnej precyzji w określaniu poziomu oporu. Regulacja jest tak czuła, że bez większego kłopotu można ją dopasować to indywidualnych wyśrubowanych wymagań.

Modele magnetyczne to z kolei sprzęt dla każdego. Od początkujących, przez zawodowców, osoby całkowicie zdrowe po wracające do formy lub mające problemy z układem oddechowo-krążeniowym. Bez wątpienia stanowią tańsze rozwiązanie, ich ceny zaczynają się bowiem już od około 600 zł, z kolei za wersję elektro- trzeba będzie zapłacić ponad 1000 zł (nawet przy najtańszym modelu).


A jeżeli wciąż nie jesteś pewien, który orbitrek lepiej wybrać, przeczytaj dodatkowo nasz artykuł „Jaki orbitrek do domu? Czym kierować się przy wyborze orbitreka?”.


 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock