Parownica do ubrań czy żelazko – czym się różnią?

Żeby dokonać słusznego wyboru pomiędzy parownicą do ubrań a żelazkiem, najlepiej poznać najważniejsze cechy obu tych sprzętów AGD. Choć w najbardziej ogólnym znaczeniu służą do tego samego, czyli prasowania tekstyliów, to jest kilka istotnych elementów, które je od siebie różnią, dotyczących przede wszystkim metody usuwania zagnieceń. Sprawdźmy zatem czym parownica różni się od żelazka?

 

Prasowanie i pielęgnacja ubrań

 

Co to jest parownica do ubrań?

Parownica to kompaktowe urządzenie, wizualnie przypominające nieco suszarkę do włosów. W pewnym stopniu działa podobnie do niej. Tak, jak suszarka generuje gorący nawiew służący do suszenia włosów, tak parownica rozprowadza strumień gorącej pary, odpowiedzialnej za prasowanie materiałów. 

Parownica pozwala szybko i niezwykle skutecznie samodzielnie wygładzić pomięty materiał – wystarczy tylko umieścić go w pozycji pionowej. Sprawdzi się również świetnie do likwidowania zagnieceń w świeżo upranych zasłonach. Jak używać parownicy krok po kroku?

 

Ręczny steamer PHILIPS

 

Parownica do ubrań to sprzęt bardzo prosty w obsłudze. Do specjalnego pojemnika wystarczy wlać wodę, która następnie zostaje nagrzana do odpowiedniej temperatury, i wcisnąć guzik, który wygeneruje parę. Następnie pozostaje tylko równomierne przesuwać parownicę wzdłuż tekstyliów. Jeśli zastanawiasz się, jakie możliwości ma z pozoru zwyczajna para, wiedz, że nie tylko wygładzi ona ubrania, ale też skutecznie pozbędzie się niepożądanych zapachów oraz zdezynfekuje materiał, usuwając z niego bakterie czy wirusy.

Poza parownicami ręcznymi, na rynku dostępne są także modele sieciowe, wyposażone w zdecydowanie większy zbiornik i wymagające stałego podłączenia do prądu. Są jednak przeznaczone raczej do użytku profesjonalnego.

 

Parownica do ubrań LARETTI

 

Czym charakteryzuje się żelazko?

Żelazko to sprzęt, który idealnie sprawdza się przy częstym i „hurtowym” prasowaniu. Jest przeznaczony do usuwania zagnieceń przede wszystkim w poziomie, na specjalnej desce. W przypadku klasycznych modeli, jego działanie opiera się na nagrzewaniu elektrycznym metalowej stopy, którą następnie należy przyłożyć do tkaniny i przesuwać urządzenie po całym materiale. Wysoka temperatura rozprostowuje zagniecenia, a ty możesz ją regulować w sposób odpowiedni dla wybranych tekstyliów.

Standardem jest dziś wyposażanie żelazek w spryskiwacz, który po przyciśnięciu odpowiedniego guzika pozwala zraszać materiał delikatną strużką wody lub mgiełką. Gdy najedziesz gorącą stopą na zwilżony materiał, woda zacznie parować, co znacznie przyspieszy prasowanie i ułatwi pozbywanie się naprawdę trudnych zagnieceń.

 

Żelazko parowe TEFAL Turbo Pro Anti Calc FV5695

 

Żelazko ze stacją pary a parownica – czym się różnią?

Poza klasycznym żelazkiem oraz tym wyposażonym w spryskiwacz, dostępna jest również jego rozbudowana wersja, w postaci żelazka ze stacją pary. Sprzęt ten, poza wyposażeniem we wszystkie funkcje swojego pierwowzoru, ma także połączony przewodem bojler, którego pojemność wynosić może nawet powyżej dwóch litrów. To właśnie w nim podgrzewana jest woda, która następnie zamienia się w parę, wydmuchiwaną z żelazka z dużą siłą. Pozwala to urządzeniu prasować znacznie skuteczniej – oraz, w przypadku niektórych modeli, także w pozycji pionowej, pracując samym wyrzutem pary.

 

Stacja pary PHILIPS PerfectCare Compact Plus

 

Żelazko ze stacją pary pełni więc funkcję żelazka i parownicy jednocześnie, jest jednak większych i mniej poręcznych rozmiarów, wiąże się z ograniczoną mobilnościa. Bojler jest bowiem dość ciężki, a wysokość, do której uniesiesz stopę, ogranicza kabel. Mimo tego, podobnie jak w przypadku parownicy, możesz prasować nim rzeczy w pozycji pionowej lub rozprasować w poziomie grube materiały, z którymi zwykła parownica może sobie nie poradzić. Ma to związek z zastosowaniem nie tylko wyrzutu pary, ale także wpływu gorącej stopy.

 

Żelazko PHILIPS Azur

 

Czy parownica zastąpi żelazko?

Parownice i żelazka różnią się więc głównie sposobem użytkowania. Parownicy użyjesz w pozycji pionowej, mając do dyspozycji (z reguły) mały zbiornik, jednak nie musisz przy tym wyjmować deski do prasowania, a dodatkowo dzięki temu unikniesz ryzyka przypalenia materiału. Parownica do ubrań zamiast żelazka to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie muszą prasować sterty materiałów różnej grubości. Ma to znaczenie, ponieważ sprzęty tego typu nie radzą sobie z grubymi tkaninami i uporczywymi zagnieceniami.

 

Parownica TEFAL Access Steam Pocket

 

Wreszcie, żelazko świetnie sprawdza się w dużych rodzinach, u osób, które prasują często i dużo. Zatem odpowiedź na pytanie, czy parownica zastąpi żelazko, jest ściśle powiązana z twoimi rzeczywistymi potrzebami. Najlepszym rozwiązaniem może być wyposażenie się w oba te urządzenia: żelazko do prasowania na co dzień, a parownica do rozprawiania się zagnieceniami na materiałach o dużej powierzchni, np. prześcieradłami czy zasłonami.


Zainteresował cię temat? Przeczytaj nasze artykuły:


Więcej porad znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock / Olena Yakobchuk