Czym jest pralko-suszarka? Jak działa?

O ile zwykła pralka automatyczna pozwala na wypranie odzieży i tekstyliów, o tyle pralko-suszarka po ustawieniu odpowiedniego programu sprawi, że wyjmiesz z jej bębna suche rzeczy, które natychmiast będziesz mógł używać. Mogą one wymagać jedynie wyprasowania.

Jaka sama nazwa wskazuje, pralko-suszarka jest połączeniem dwóch urządzeń – pralki i suszarki. W dużych łazienkach możesz ustawić oba sprzęty, ale problem pojawia się, jeśli nie pozwala na to powierzchnia twojej kuchni czy łazienki. Wówczas możesz zastanowić się nad kupnem pralko-suszarki. Małe urządzenie tego typu bez problemów zmieści się także w niewielkich pomieszczeniach. Jak pralko-suszarka suszy ubrania? Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt wybierzesz: kondensacyjny czy ewakuacyjny (wywiewowy).

W przypadku pralko-suszarki kondensacyjnej wykorzystywane jest zjawisko kondensacji, polegające na tym, że zamknięty system pętli zapobiega przedostawaniu wilgoci i ciepła do obszaru, w którym ma miejsce suszenie. Dodatkowo podczas osuszania wilgoć nie miesza się z powietrzem. Za pomocą zainstalowanej w urządzeniu grzałki powietrze w bębnie jest podgrzewane oraz przeprowadzane przez pranie. Przechodzi ono przez wymiennik ciepła, który schładza je i skrapla wilgoć usuniętą z powietrza. Woda odprowadzana jest za pomocą węża odpływowego. Powietrze jest następnie jeszcze raz podgrzewane, a cały proces suszenia kondensacyjnego realizowany jest od początku.

Natomiast urządzenia wywiewowe, nazywane również ewakuacyjnymi, działają w ten sposób, że pobierają powietrze z otoczenia, podgrzewają je i przepuszczają przez ubrania. Powietrze nasyca się wilgocią i tworzy parę, odprowadzaną przez odpowietrznik. Proces ten powtarza się. W pralko-suszarkach nowej generacji producenci stosują również zimny nawiew, który ma likwidować problem niekoniecznie przyjemnego zapachu podgrzanego prania.

 

Pralko-suszarka AMICA AWD1C8514ELSH

 

Nowoczesne funkcje pralko-suszarek

Pralko-suszarka zaoszczędzi ci miejsca w łazience czy w kuchni. Z pozoru wygląda ona tak jak zwykła pralka automatyczna, ale ma o wiele więcej funkcji. Daje możliwość takiego zaprogramowania cyklu prania, by po ukończeniu czyszczenia ubrań mogły zostać wysuszone, bez konieczności wyjmowania ich z bębna urządzenia.

Zwykle do twojej dyspozycji są dwa programy suszenia w takich maszynach:

  • suszenie tkanin bawełnianych,
  • suszenie tkanin syntetycznych.

Możesz też wybrać opcję suszenia kompletnego bądź skróconego. Jeśli chodzi o suszenie kompletne, to po jego zakończeniu ubrania są całkowicie suche, a po suszeniu skróconym – tylko wstępnie pozbawione wody i wilgoci, co przydaje się, kiedy chcemy prasować wilgotne ubrania.

Niektóre urządzenia tego rodzaju mogą być wyposażone w program Rapid zwiększający temperaturę grzania i co za tym idzie – intensyfikujący suszenie, dzięki czemu trwa ono krócej. Tkaniny delikatne można suszyć w niższej temperaturze, przy pomocy zimnego nawiewu, aby ich nie uszkodzić.

Ciekawą dodatkową funkcją pralko-suszarki może być opóźniony start, co pozwoli Ci ustawić dowolną godzinę uruchomienia urządzenia. Przydatna okazuje się też opcja kontroli ilości piany, dzięki której można zwiększyć efektywność czyszczenia ubrań, bez pozostawiania na nich śladów po użytych środkach piorących.

W niektórych modelach pralko-suszarek dostępna jest opcja autosuszenia, która polega na tym, że sprzęt za pomocą czujników określa, jak długo powinna się suszyć odzież. Podobnie działa automatyka wagowa, tzw. Fuzzy Logic –  urządzenie waży wsad i dobiera odpowiednią ilość wody, temperaturę prania i prędkość wirowania.

 

Pralko-suszarka SAMSUNG WD80TA046BE

 

Rodzaje pralko-suszarek

Sprzęty AGD pozwalające na pranie i suszenie za pośrednictwem jednego urządzenia, można podzielić na co najmniej dwie grupy:

Wolnostojące urządzenia przypominają zwykłe, choć nieco większe pralki automatyczne. Natomiast pralko-suszarki pod zabudowę są schowane i nie rzucają się w oczy. Trudniej jednak je naprawić, jeśli doszłoby do awarii.

Pod względem wymiarów możemy wyróżnić pralko-suszarki slim i standardowe. Modele slim są węższe od innych tego typu urządzeń, dlatego sprawdzą się, jeśli masz bardzo ograniczony metraż na umieszczenie sprzętu. Ich głębokość wynosi 40–45 cm. Ich wadą jest jednak to, że wsad, zwłaszcza w przypadku suszenia, będzie niewielki. Natomiast duża pralko-suszarka pomieści zdecydowanie więcej rzeczy, ale i zajmie stosunkowo dużo miejsca – jej głębokość to nawet 65 cm.


Zainteresował cię tamat? Przeczytaj nasz artykuł: Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno – co wybrać?


Pralka czy pralko-suszarka – co wybrać?

Z pewnością przy porównywaniu ze sobą pralek automatycznych i pralko-suszarek zwrócisz uwagę na fakt, że sprzęty 2w1 mogą zużywać więcej energii, dłużej prać, a ponadto ich koszt jest wyższy - w zamian możemy jednak oszczędzić wiele czasu. Niepodważalną zaletą tych produktów jest łączenie dwóch funkcji. Pytanie tylko, czy na pewno potrzebujesz opcji suszenia? Jeśli tak, to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup pralko-suszarki niż dwóch sprzętów, dzięki czemu dodatkowo zaoszczędzisz cenne miejsce w łazience czy pralni.

 

Pralko-suszarka BOSCH Serie 6 WNA14400EU

 

Czym kierować się przy wyborze pralko-suszaki?

Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w pralko-suszarkę, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów tego rodzaju urządzeń takich jak:

  • Efektywność energetyczna – wskazuje ona na to, jakie będzie zużycie energii podczas pracy urządzenia w porównaniu do standardowej pralki. Do określania klasy energetycznej służą litery od A do G, przy czym A oznacza pralko-suszarki zużywające najmniej energii;
  • Ładowność bębna prania i ładowność bębna suszenia – pomimo że pralko-suszarka ma przecież tylko jeden bęben, to jednak rozróżnienie na dwie ładowności jest celowe. Jeśli wybierzesz obie funkcje – pranie i suszenie w jednym cyklu, zwykle załadujesz do bębna mniej ubrań niż w przypadku opcji prania. Ładowność bębna przy praniu to 5–13 kg, a ładowność bębna przy suszeniu jest odpowiednio mniejsza i w zależności od modelu i producenta pralko-suszarki wynosi 2,5–9 kg;
  • Efektywność – skuteczność prania ubrań oznaczana jest tak jak klasa energetyczna literami od A do G – A jest najwyższa. Najczęściej w sprzedaży występują pralko-suszarki z klasą efektywności prania A i B;
  • Efektywność wirowania – parametr ten również określany jest literami od A do G, choć na rynku najczęściej występują urządzenia 2 w 1 z klasą efektywności wirowania B lub C;
  • Poziom zużycia wody na jeden cykl prania – jest on większy przy wyborze programu prania i suszenia w jednym. Na jeden cykl urządzenie zużywa 50–70 l wody, a podczas prania i suszenia - 100–130 l.

Ważnym czynnikiem wyboru urządzenia może być cena. Jaką pralko-suszarkę najlepiej wybrać, jeśli masz na ten sprzęt stosunkowo niewielki budżet do wykorzystania? Jeśli przeznaczysz na nią 1400–1600 zł, to musisz się liczyć wówczas z niewieloma funkcjami czy z dużym poborem wody i energii elektrycznej. Tanie pralko-suszarki plasują się w niższych klasach energetycznych, co wpływa na wyższe koszty związane z ich używaniem na co dzień.

 

Pralko-suszarka do zabudowy WHIRLPOOL WDWG961484EU

 

Z wysokiej półki cenowej są pralko-suszarki Bosch, Beko czy Samsung i innych popularnych producentów. W ich przypadku w zamian otrzymujesz wiele programów dodatkowych, jak np. pranie jedwabiu. Urządzenia te generują też niski poziom hałasu podczas prania (46 dB) i suszenia (74 dB). Uzasadnionym kompromisem pomiędzy ceną a funkcjonalnością i niskim kosztem eksploatacji są sprzęty ze średniej półki cenowej.

 

Porównaj parametry różnych modeli i zdecyduj sam, który najlepiej sprawdzi się w twoim domu lub mieszkaniu. Koniecznie sprawdź także w innym naszym artykule, jakie funkcje i możliwości oferują nowoczesne pralki automatyczne.