Kiedy przyjmujemy pod swoją opiekę zwierzę, zaopatrujemy je we wszystkie niezbędne akcesoria, które sprawią, że jego mieszkanie z nami będzie wygodne i bezpieczne. Oczywiście wyprawki będą się różniły od siebie w zależności od wybranego przez nas gatunku: gryzonie wyposażamy w klatkę i wszystkie akcesoria do niej, kota w minimum jedną kuwetę, drapaki, legowiska, miski i transporter. Pies także będzie potrzebował misek, legowiska, smyczy z szelkami.

To oczywiście podstawy wyprawki, baza, którą później uzupełniamy o zabawki i produkty zużywalne, takie jak karma. Myślę sobie jednak, że tak, jak z łatwością potrafimy wymienić to wszystko, niewielu z nas pomyślałoby, aby wyposażyć dom w schody dla psa. Na pierwszy rzut oka pomysł wydaje się dość absurdalny, prawda?

Właśnie dlatego postanowiłam przygotować dla was artykuł na ten temat. Schodki dla psów to sprzęt mocno niedoceniany, o którym wiele osób myśli dość pobłażliwie, jako niepotrzebnym akcesorium bardzo rozpieszczonych piesków. W końcu wszystkie, nawet te małe, potrafią skakać, nie? No tak, ale nie wszystkie i nie zawsze powinny.

 

Hobbydog Małe Schody Savoy Fioletowy

 

Jeszcze kilka lat temu nie miałam zielonego pojęcia o tym, że schody dla psa w ogóle istnieją. Tematem zainteresowałam się, kiedy mój pies dostał przepukliny kręgosłupa i weterynarz-ortopeda zabronił mu jakichkolwiek skoków. Rampa czy też schodki dla psa do samochodu nie były potrzebne, ponieważ Tibora po prostu podnoszę i wkładam do środka, a później bezpiecznie stawiam na ziemi. Problemem jednak był dom, a konkretnie kanapa, czyli święte miejsce popołudniowych drzemek wszystkich domowników – także czworonożnych. Tibor jest psem niskim i krępym, ale waży swoje 25 kilogramów, przez co gotowe meble dla psów, które wtedy znalazłam, nie spełniałyby swojej roli w naszym przypadku – zwyczajnie nie były przeznaczone dla tak dużych psów. Z tego powodu zdecydowaliśmy się z mężem za zakup niskiego podnóżka, który stanowi dodatkowy stopień w połowie wysokości pomiędzy kanapą a podłogą. Tibor szybko się nauczył, że wchodzenie i schodzenie z kanapy po tym schodku jest dużo wygodniejsze i chętnie z niego korzysta, zamiast skakać bezpośrednio na podłogę.

Ten osobisty wtręt obrazuje tylko jedną z wielu sytuacji, w których schody dla psów będą przydatne. Sprawdźcie, czy któraś z nich nie dotyczy waszego czworonoga.

 

Hobbydog Duże Schody Inari Grafit

 

Kiedy schody dla psa są potrzebne?

Odpowiadając bardzo krótko: wtedy, kiedy pies nie powinien skakać. Oczywiście nie jest to zbyt wyczerpująca odpowiedź, dlatego przygotowałam dla was zestawienie, jakim psom przydadzą się schody.

  • szczenięta – rozwijające się ciało szczeniąt jest bardzo delikatne i łatwo o urazy, które mogą spowodować problemy zdrowotne w przyszłości. Zeskakiwanie z miejsc takich jak łóżko, kanapa, a nawet stopnie schodów (w przypadku mniejszych ras), to bardzo duży wysiłek dla organizmu, który wciąż się rozwija. Skok ma wpływ na kształtujące się mięśnie, stawy oraz, co chyba najważniejsze, płytki wzrostu. Są to kluczowe w młodym ciele (także ludzkim!) tkanki chrzęstne, które znajdziemy na końcach kości długich, występujących w kończynach. Płytki wzrostu budują te kości, a ich uszkodzenie może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak skrzywienie kości, zahamowanie wzrostu czy koślawość. Nie warto ryzykować – do swojej psiej wyprawki dodaj schodki dla psa.
  • psy ras niskich i z wydłużonym kręgosłupem – są one szczególnie narażone na problemy ze stawami, ponieważ nawet zwykły stopień schodów jest dla nich dużą wysokością. Owczarek niemiecki i maltańczyk mają przecież zupełnie inne rozmiary, a chodzą po takich samych schodach. Dodatkowo u psów o wydłużonym w stosunku do reszty ciała kręgosłupie, takich jak jamniki, bassety czy bardzo popularne w ostatnich latach, przesłodkie corgi, jest znacznie większe ryzyko przepukliny kręgosłupa, czyli wypadnięcia dysku.
  • psy starsze – psi seniorzy wymagają od nas szczególnej opieki. Ich ciała się starzeją i to zupełnie naturalne, że mogą się borykać z dolegliwościami właściwymi dla podeszłego wieku, takimi jak zwyrodnienia stawów. Oferując czworonożnym staruszkom schodki, znacznie poprawimy ich komfort życia na „emeryturze”.

To oczywiście niejedyne sytuacje, w których schodki dla psów będą przydatne. Poza nimi jest jeszcze mnóstwo indywidualnych przypadków, jak chociażby dysplazja stawów biodrowych. Przy wszystkich dolegliwościach, które mogą rodzić dyskomfort czy ból podczas skakania, warto pomyśleć o takim mebelku.

 

Trixie Schody dla psa

 

Gdzie ustawić schodki dla psa?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to oczywiście kanapa i łóżko. Jeżeli pozwalamy naszym czworonogom spać w tych miejscach, zadbajmy o to, aby schodzenie z nich było bezpieczne. Schodki dla psa do łóżka to szczególnie dobry pomysł, ponieważ mebel ten jest zazwyczaj wyższy niż sofa, a więc wysokość z niego do podłogi także jest większa. Możemy wyposażyć się w jeden sprzęt i przenosić go rano z sypialni do salonu.

 

Schody dla zwierząt z regulacją wysokości

 

Składane schodki dla psa do samochodu albo rampa/pochylnia przydadzą się, jeżeli zwierzę jeździ z nami, a my nie możemy go podnosić i stawiać na ziemi. To chyba coraz popularniejsze rozwiązanie, bo dość często zauważam w okolicach parków, jak psy schodzą po takiej rampie z samochodu.

Jeżeli mieszkamy w domu lub mieszkaniu ze schodami i mamy naprawdę malutkiego pieska, to dobrą opcją byłoby przeznaczenie specjalnie dla niego wąskiej ścieżki, żeby mógł bezpiecznie schodzić ze schodów i samodzielnie przemieszczać się między piętrami. Widziałam kiedyś zdjęcia, jak ktoś zamontował na schodach drewniane klocki w tym samym kolorze, które pełniły funkcję dodatkowych stopni pomiędzy tymi właściwymi. Nie zajmowało to dużo miejsca na schodach, a znacznie ułatwiało pieskowi korzystanie ze schodów.

 

Schody składane Petwalk

 

A jak jest u was? Macie schody dla psa w domu albo samochodzie? Wasi pupile chętnie z nich korzystają?

Bibliografia:

  1. „Is It Safe for Puppies to Jump?”, artykuł w serwisie akc.org, data dostępu: 1.09.22
  2. „Puppy Growth Chart: When Does My Puppy Finish Growing?”, artykuł w serwisie akc.org, data dostępu: 1.09.22
  3. „Is jumping bad for dog’s joints?”, artykuł w serwisie yumove.co.uk, data dostępu: 1.09.22
  4. „Common Injuries”, artykuł w serwisie hamptonbaypetsteps.com, data dostępu: 1.09.22
  5. „Top 4 Reasons Your Dog Might Be Limping After Jumping Off The Bed”, artykuł w serwisie bulldogpapa.com, data dostępu: 1.09.22

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock