Bez względu na wiek, czytelnicy uwielbiają czytać książkowe serie. Jeśli wykreowany przez autora świat jest ciekawy, a bohaterowie niebanalni, pojedyncza historia to zdecydowanie za mało. Niektórzy pisarze oparli całe swoje kariery na wymyślaniu przygód tych samych bohaterów. Wystarczy wspomnieć Lee Childa czy Dana Browna! 

 A oto nasza lista serii, które mogą porwać czytelników na długi czas!

Serie książek dla młodzieży - wybór tytułów

  • Marta Łabęcka „Flaw(less)”

Znakomita seria młodzieżowa autorstwa Marty Łabęckiej, która swoje pierwsze literackie kroki stawiała na Wattpadzie, zyskując pokaźne grono młodych czytelników. „Flaw(less)” to obyczajowa opowieść o dwójce nastolatków, których połączyła samotność. Josephine jest wzorową uczennicą, próbującą spełnić oczekiwania rodziców, a Chase wychowuje się w patologicznej rodzinie, gdzie nikt się nim nie interesuje. Seria Marty Łabęckiej porusza wiele ważnych kwestii, wskazuje na problemy, z jakimi często borykamy się na różnych etapach naszego życia. W pierwszej części jesteśmy świadkami tworzącej się między licealistami relacji, a w następnych tomach z zapartym tchem śledzimy ich dalsze losy.

Od 12 października będzie można przeczytać ostatnią część z serii zatytułowaną „Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy”, w której na pierwszym planie pojawi się córka głównych bohaterów – Destiny.

 

Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy

 

  • P.S. Herytiera [Pizgacz] „Start a Fire. Runda pierwsza”

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć fenomenalnej serii young adult autorstwa Herytiery „Pizgacz”, której wciąż przybywa zachwyconych fanów. Młodzi czytelnicy pokochali dwie pierwsze części „Start a fire” za niezwykłą, płomienną relację Victorii i Nathaniela i z wielką niecierpliwością wypatrywali kolejnej części. Szczęśliwie na rundę trzecią, „Burn the Hell”, długo nie musieli czekać. Czas na kolejny emocjonalny roller coaster! Czy bohaterom uda się zacząć nowe, normalne życie? Czy Victoria na dobre uwolniła się od toksycznego Nathaniela?

 

Burn the Hell. Runda trzecia

 

  • Holly Black „Okrutny książę”

Amerykańska pisarka jest znana przede wszystkim z serii książek dla dzieci „Kroniki Spiderwick”, jednak tym razem zwracamy uwagę na jej najnowszy cykl, zatytułowany „Okrutny książę”. Trylogia udowadnia, że Black znakomicie czuje się w fantastycznych klimatach. W pierwszym tomie serii poznajemy siedemnastoletnią bohaterkę, która trafia do świata Elfów – znacznie niebezpieczniejszego niż mogła się spodziewać.

Pod baśniową warstwą elfiego uniwersum, Holly Black utkała złożoną i intrygującą wizję świata, w którym panują złożone zależności polityczne i nierzadko rygorystyczne zasady. To książki nie tylko przygodowe, ale również obrazujące trudności, z jakimi może zmagać się każdy, kto znajdzie się nagle w nowym, obcym i na dodatek niezbyt przyjaznym środowisku. Zatem oprócz niewątpliwej rozrywki wynikającej z dynamicznej akcji, „Okrutny książę” to również uniwersalna historia bliska wielu nastolatkom.

 

Okrutny książe Holly Black

 

  • Erin Hunter „Wojownicy”

Seria „Wojownicy” jest pod wieloma względami wyjątkowa. Po pierwsze, wbrew pozorom książki nie wychodzą spod pióra jednego autora. Pod pseudonimem Erin Hunter piszą cztery pisarki: Kate Cary, Cherith Baldry, Victoria Holmes oraz Tui T. Sutherland. Co więcej, z czasem panie dopuściły do projektu kolejnych autorów. Efektem jest bijąca rekordy popularności seria „Wojownicy”. Jej wyjątkowość polega także na tym, że głównymi bohaterami są… koty. Te żyją w pięciu klanach: Pioruna, Rzeki, Wiatru, Cienia i Nieba.

Z czasem uniwersum „Wojowników” zaczęło dzielić się na podserie. Najnowsza z nich to „Wojownicy. Omen gwiazd”. W lipcu premierę miał najnowszy, szósty tom kocich przygód, czyli „Ostania nadzieja”. Jest to kulminacyjna powieść, w której dochodzi do ostatecznego starcia z siłami Mrocznej Puszczy. Jeśli jednak nie znaliście dotąd książek Erin Hunter, najlepiej zacząć tę przygodę od pierwszego tomu, czyli „Ucieczka w dzicz”.

 

Erin Hunter seria wojownicy

 

  • Paulina Hendel „Żniwiarz”

Ciekawe serie książek dla młodzieży znajdziemy także wśród rodzimych autorów. Świetnym przykładem może być cykl „Żniwiarz” Pauliny Hendel. Opowieści o magicznych stworzeniach i demonach nieraz podbijały światowe listy bestsellerów, ale dotąd brakowało w tym bestiariuszu postaci ze słowiańskich wierzeń. Dlatego począwszy od pierwszego tomu zatytułowanego „Pusta noc”, powieści Pauliny Hendel mogą być tak ciekawe dla młodych czytelników. Autorka przemyca tu w młodzieżowych książkach grozy wierzenia naszych przodków.

Książki Hendel wyróżnia dynamiczna fabuła, oparta na postaciach z wielu ludowych legend. Większość z nas zna historie o wampirach i innych złowrogich duchach z całego świata, podczas gdy w słowiańskiej mitologii nie brakuje równie strasznych i zarazem ciekawych postaci. „Żniwiarz” pozwala nie tylko wywołać dreszczyk emocji, ale też poznać wiele zapominanych bohaterów staropolskich mitów.

 

Paulina Hendel Żniwiarz

 

  • Shelby Mahurin „Gołąb i wąż”

Zaledwie trzydziestoletnia pisarka z Indiany błyskawicznie zaskarbiła sobie sympatię czytelników za sprawą fantastycznej serii książek dla młodzieży „Gołąb i wąż”. Mahurin udało się z marszu wciągnąć czytelników w swój pełen magii świat. W kolejnych tomach napotkamy odwieczny konflikt między dysponującymi magią czarownicami a Kościołem, który usilnie zwalcza aktywność wiedźm.

Niezwykle ciekawa jest główna bohaterka Louise, która decyduje się zrezygnować z przywilejów wiążących się z przynależnością do sabatu. Teraz musi radzić sobie sama, bez nadprzyrodzonych zdolności. Jej decyzja ma jednak solidne uzasadnienie. W społeczności, w której dorasta, wiedźmy są ścigane i palone na stosie. Jest więc nie tylko fantastycznie, ale momentami także dość mrocznie.

 

gołąb i wąż

 

  • Jenny Han „Lato” 

Czas nieco odetchnąć od fantastycznych serii na rzecz serii książek obyczajowych dla młodzieży. Jenny Han ma już na swoim koncie jedną bestsellerową serię. Mowa o „Do wszystkich chłopców, których kochałam”, która doczekała się nawet serialowej adaptacji. Teraz pisarka wraca z trylogią „Lato”, gdyż wszystkie wydarzenia trzech tomów rozgrywają się w czasie wakacji. To właśnie wtedy w życiu wielu nastolatków dochodzi do ważnych wydarzeń i decyzji. Nie inaczej jest w przypadku Belly, która spędza lato w towarzystwie bliskich jej braci Fisher.

Zarówno „Tego lata stałam się piękna”, jak i kolejne tomy trylogii poruszają wiele wątków, które są ważne dla wchodzących w dorosłość osób. To nierzadko decyzja o opuszczeniu rodzinnego domu, podtrzymanie lub zerwanie młodzieńczych relacji. Han stawia przed swoimi bohaterami wiele dylematów, dlatego do końca ostatniego tomu jesteśmy ciekawi dalszych losów Belly i innych.

 

tego lata stałam się piękna

 

  • Stephanie Garber „Caraval”

Przygodowa seria książek dla młodzieży, o której warto wspomnieć. Książki Stephanie Garber zyskały dużą popularność w Stanach i w tym roku zagościły w polskojęzycznym wydaniu. Garber zaliczyła spektakularny debiut powieścią „Caraval” w 2017 roku. Seria przenosi nas do odrobinę fantastycznego, lekko baśniowego, ale jednocześnie bliskiego naszym realiom świata, gdzie jednym z najważniejszych wydarzeń roku jest Caraval – niezwykłe przedstawienie z udziałem publiczności, które ma miejsce w krainie odległej od wysypy, na której żyje główna bohaterka Scarlett. Jednocześnie Caraval to swego rodzaju gra, która ma wiele niespodziewanych zasad.

W drugiej połowie września dostępny będzie drugi tom „Caraval”, czyli „Legenda”. Gra ponownie nabierze tempa, stając się równie spektakularna, co groźna. Stephanie Garber znakomicie balansuje między emocjami, serwując czytelnikom prawdziwą karuzelę wrażeń, która na dodatek wiąże się z wielką tajemnicą.

 

LEgenda Caraval tom 2

 

Oto kilka serii książek dla młodzieży, które mogły umknąć czytelnikom lub dopiero pojawiły się na rynku wydawniczym. Bez wątpienia warto po nie sięgnąć, żeby przekonać się, czy dołączycie do grona fanów, którzy na dobre wsiąknęli w nierzadko fantastyczne światy.

A po więcej książkowych inspiracji zapraszamy do sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com