Co czytać dzieciom w 2023 roku? Najlepiej książkę o Wisławie Szymborskiej ponieważ 2023 jest rokiem tej najbardziej znanej polskiej poetki i jednocześnie jednej z naszych nielicznych noblistek. Rodzice mogą mieć wątpliwości, czy postać Szymborskiej zainteresuje kilkulatków, ale nie muszą się obawiać. Wystarczy, że sięgną po nową książkę Michała Rusinka „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”.
 

Szymborska dla dzieci Szalik recenzja książki
 

Szymborska dla dzieci

Gdy dorośli opowiadają o tej znanej postaci, skupiają się na jej odnoszącej światowe sukcesy poezji, wybitnych osiągnięciach, zdobytych nagrodach. Mówią pięknie i wzniośle, ale nie do końca tak, by przyciągnąć uwagę młodszych dzieci. Ta sztuka udała się Michałowi Rusinkowi, który wykorzystał genialny zabieg – napisał historię nie tylko dorosłej Wisławy, ale również małej Ichny. A właściwie skąd się wzięło to imię? Jakie marzenia miała mała poetka? Dlaczego w tej historii pojawia się całowanie żab i przepowiadanie przyszłości? Bardzo ważna jest w tym wszystkim sama postać autora. Michał Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, więc znał osobiście i to dobrze bohaterkę swojej książki. Przez to jego opowieść poza walorami artystycznymi i edukacyjnymi, cechuje wiarygodne oddanie charakteru poetki i tym samym sprawienie, że „Szalik” wydaje się lektura bardzo osobistą. I jeszcze jedna wielka zaleta książki: humor. Nie jest łatwo pisać z humorem o wielkich ludziach, tym bardziej doceńmy te fragmenty książki, które wywołują uśmiech, bo one mają największe szanse trafić do młodszych odbiorców. 


Szalik szymborska dla dzieci


Szymborska na prezent

Książka jest pięknie wydana, w dużym formacie i twardej oprawie. Ilustracje przygotowała Joanna Rusinek, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, która ma w swoim dorobku zarówno książki dla dzieci jak i publikacje dla dorosłego odbiorcy. I to w „Szaliku” widać. Opracowanie graficzne spodoba się tak samo kilkuletniemu czytelnikowi, jak i dorosłemu. Zwłaszcza, że autorka wkomponowała w obrazy np. oryginalne odręczne notatki czy szkice sławnej poetki. Ilustracje są wyraziste, nasycone, ale jednocześnie stonowane, stylowe i ciepłe. Dzieci znajda w nich i sceny z życia Szymborskiej i sceny obrazujące jej twórczość.
 

Szymborska dla dzieci szalik recenzja
 

Szymborska dla każdego! 

Dla kogo jest ten „Szalik”? Biorąc pod uwagę stosunek ilustracji do tekstu, sposób narracji, objętość, język, śmiało możemy określić wiek czytelnika na 5-9 lat. Jednak dzięki sylwetce Wisławy Szymborskiej książkę z przyjemności przejrzą starsze dzieci oraz dorośli. Jest to też pewniak jest chodzi o książkowe prezenty, również na zakończenie roku w przedszkolu czy szkole. I oczywiście obowiązkowa pozycja dla każdej biblioteki oraz na lekcje języka polskiego.

Dlaczego warto czytać dziecku o Szymborskiej? Przede wszystkim w dzisiejszym świecie coraz trudniej znaleźć autorytety, którymi możemy się podpierać w wychowaniu. Dlatego powinniśmy jak najwcześniej kierować uwagę malucha na wielkich ludzi. Zwłaszcza, jeśli są to ludzie, których twórczość jest ważnym elementem kultury. Kto wie, a może ta książka zainspiruje małego czytelnika do podjęcia własnych prób w świecie poezji! Jeżeli nawet nie teraz, to za kilka lat!

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne teksty!


 

Więcej recenzji znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: okładka książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” / wydawnictwo Zygzaki