Rodzaje wentylatorów komputerowych oraz czym się różnią 

System chłodzenia, wykorzystujący pracę radiatora oraz wentylatora, to tak zwane chłodzenie aktywne, w którym przepływ powietrza jest wymuszany przez pracę śmigieł. Systemy wentylujące montowane są zazwyczaj w obudowie (odpowiedzialne są wówczas za odprowadzanie ciepła z całego pracującego układu) lub przy konkretnych podzespołach. Urządzenia te mogą różnić się między sobą wielkością, ilością obrotów śmigieł na minutę, rodzajem łopatek, łożysk oraz żywotnością.

Istnieją również wentylatory zewnętrzne, które sprawdzają się jako zwiększające wydajność laptopa elementy dodatkowe. Oprócz tego na rynku dostępne są także podkładki chłodzące, które zapewniają użytkownikowi wygodę oraz pozwalają na obniżenie temperatury pracującego sprzętu, zabezpieczając go przed przegrzaniem.

 

System chłodzenia CPU SILENTIUMPC Fortis 3 HE1425, 140 mm, 4-pin

 

Dostępne na rynku rozmiary wentylatorów komputerowych

Przy wymianie starego wentylatora na nowy sprawa wydaje się dosyć prosta – rozmiar dostosowuje się do wielkości poprzedniego elementu. Powinny być bowiem takie same, by uniknąć problemów przy montażu. Podczas składania komputera z poszczególnych podzespołów zaś, należy samodzielnie wybrać rozmiar wentylatora, który wkomponuje się w nowy sprzęt.

Wentylator komputerowy powinien mieć taką samą wielkość, co radiator – to przede wszystkim z nim będzie współpracował, odprowadzając temperaturę na zewnątrz. Jeżeli więc radiator ma wymiary 100×100 mm, to system wentylujący powinien mieć 100 mm.

Tworząc własny sprzęt od podstaw, można zdecydować się także na zakup większego, niż jest to wymagane elementu chłodzącego – im większy rozmiar, tym teoretycznie lepsza wentylacja i skuteczniejsze odprowadzanie ciepła.

Jeśli jednak ma się wątpliwości co do wielkości montowanej wentylacji, to warto zapoznać się z wymaganiami poszczególnych podzespołów. Zawierają one informacje o optymalnym rozmiarze wentylatora.

 

Wentylator LED 120mm MOLEX niebieski AW-12A-BL

 

Standardowe rozmiary wentylatorów wbudowywanych w obudowę komputera to ok. 140-200 mm średnicy. Mają one za zadanie odprowadzać ciepło z całego układu, a więc powinny być wydajne. Gwarantuje im to w dużej mierze ich wielkość, choć nie tylko.

Elementy chłodzące na podzespołach są zazwyczaj nieco mniejsze, również ze względu na rozmiar procesorów. Przykładowo najczęściej wybierane do tej roli są wentylatory o średnicy 80 lub 120 mm.

Cichy wentylator komputerowy – jakie elementy ograniczają głośność pracy wentylatora?

Podczas standardowego obciążenia komputera wentylatory działają zazwyczaj dosyć cicho. Sytuacja zmienia się, gdy procesor zaczyna pracować na najwyższych obrotach. Wówczas wydziela się dość sporo ciepła, które musi być odprowadzane z radiatora – wtedy słychać wzmożoną pracę śmigieł. Szum ten może być czasem dokuczliwy i przeszkadzać w normalnym użytkowaniu sprzętu. Warto więc zaopatrzyć się w modele posiadające specjalne rozwiązania, które ograniczają ilość generowanych decybeli.

Wpływ na hałas mają w dużej mierze zastosowane łożyska. Wersja kulkowa jest niezwykle wytrzymała i cechuje się dużą żywotnością (od 20000 do 40000 h). By nieco ją wyciszyć, stosuje się wersje dwukulkowe. Można zamontować je w dowolnej pozycji – niekoniecznie muszą znajdować się one w pionie.

 

Wentylator komputerowy COOLERMASTER Ma620p rgb

 

Łożyska ślizgowe to nieco cichszy od poprzednika element, odpowiedzialny za rozkład siły obrotowej. Są też tańsze, jednak ich żywotność obniżona jest o 30% względem kulkowych.

Ostatnim rodzajem są łożyska hydrauliczne – grupa stosunkowo zróżnicowana, niestety droższa od innych podobnych elementów. Produkty z wyższej półki cechują się znaczną wytrzymałością, przedłużoną żywotnością oraz cichą pracą.

Prędkość obrotowa oraz wielkość śmigieł również ma wpływ na ilość generowanego hałasu. Większe wiatraki mają mniejsze obroty, ale rekompensują to wielkością śmigieł. Ich praca jest cichsza od mniejszych i szybciej działających wentylatorów.

Również kształt wiatraka ma wpływ na wydajność i poziom decybeli podczas swojej pracy. Odpowiednia konstrukcja łopatek umożliwia lepszą wentylację, a przez to zyskuje takie same osiągi, jak w przypadku wzmożonej pracy silniczka napędzającego.

Regulator obrotów wentylatora komputerowego – czemu służy to urządzenie?

Jest to dodatkowy element podłączany zewnętrznie, umożliwiający regulację prędkości obrotu wiatraka niezależnie od pracy procesora. Urządzenie to może obsługiwać od jednego do nawet 10 wentylatorów, dzięki czemu ma się kontrolę nad niemalże całym systemem chłodzącym jednocześnie.

 

KONTROLER WENTYLATORÓW DEEPCOOL FAN HUB FH-04

 

Jak zwiększyć chłodzenie w laptopie?

Dla komputerów przenośnych dobrym rozwiązaniem może być wentylator komputerowy USB, który nie wymaga skomplikowanego montażu, a jedynie zasilania przez port. Takie urządzenie usprawnia odprowadzanie ciepła, wymuszając dodatkowy ruch powietrza ze wbudowanych już w obudowę wentylatorów.

Skutecznym i wygodnym rozwiązaniem na zabezpieczenie laptopów przed przegrzaniem, szczególnie modeli pozbawionych aktywnego chłodzenia, jest zastosowanie podłączanej przez port USB podkładki z wentylatorami. Oprócz działania mającego na celu obniżenie temperatury, gadżet ten stanowi dobre rozwiązanie, gdy chce się korzystać z urządzenia poza biurkiem – wiele modeli posiada wygodne nóżki, które stabilizują i umożliwiają ergonomiczne ustawienie sprzętu.

 

Podstawka Chłodząca pod Laptop FK38 Wentylator LED, Frahs

 

Wybór odpowiedniego chłodzenia komputera stacjonarnego bądź laptopa powinien opierać się przede wszystkim na zapotrzebowaniu i wymaganiach dotyczących wielkości czy rodzaju zasilania. Zanim wybierzesz model dla siebie, przeczytaj o jego wydajności, żywotności oraz poziomie generowanego hałasu – to istotne cechy, które będą miały realny wpływ na komfort użytkowania. Sprawdź naszą ofertę i dobierz wentylator komputerowy do swojego urządzenia.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock