• ​​​​​​„SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców” – Anja Rubik, Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Agnieszka Stein

Anja Rubik to światowej sławy supermodelka i projektantka modowa. Występowała na pokazach topowych projektantów takich jak Gucci, Dolce & Gabbana czy Vera Wang, uczestniczyła w kampaniach reklamowych luksusowych marek, m.in. Dior, Chanel i Versace. Pojawiała się na okładkach najlepszych magazynów modowych. Swoją karierę zaczęła już jako nastolatka i do dzisiaj nie zwalnia zawodowego tempa. Wykracza ona jednak poza modeling i od kilku lat udziela się jako aktywistka społeczna. W 2017 roku rozpoczęła kampanię #SEXEDPL, która koncentruje się wokół edukacji seksualnej, i założyła fundację o tej samej nazwie, której misją jest zerwanie seksem jako tematem tabu. Rok później wydała książkę skierowaną do osób wkraczających w okres dojrzewania. Kampania #SEXEDPL odbiła się szerokim echem i zrobiła dużo dobrego w kwestii edukacyjnej, dlatego z niecierpliwością czekam na premierę drugiej książki, która odbędzie się 1 czerwca.

 „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców” ma za zadanie pomóc rodzicom w świadomym wspieraniu swoich dzieci podczas dojrzewania. Anja Rubik zaprosiła do rozmowy edukatorów seksualnych oraz psychologów, którzy dzielą się swoją wiedzą dotyczącą seksualności. Dużym walorem tej pozycji są odpowiedzi ekspertów na pytania zadane przez rodziców z całej Polski. Rozmowy przeprowadzają znane osoby, które również są rodzicami, a różnorodność zaproszonych rozmówców jest ogromna. Pojawiają się m.in. Anna Koczwara, autorka wegańskich ebooków kulinarnych i mama chorej na artrogrypozę Amelki, Aleksandra i Michał Żebrowscy, wychowujący trójkę dzieci, czy Piotr Jacoń, dziennikarz i autor książki „My, Trans” traktującej o zmaganiach osób transpłciowych.   

Przeczytaj naszą recenzję „Tłumacząc inność – recenzja książki Piotra Jaconia „My, Trans”.

 

„SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”

 

  • „Ostatni śnieg”, Rafał Pacześ

Od kilku lat bawi publiczność w całej Polsce podczas stand-upów, a swój niezaprzeczalny talent pokazuje na coraz różniejszych polach. Zaczynał na łódzkich open-mike’ach, potem można było go oglądać w telewizji i Internecie. W 2019 roku został prowadzącym gali rozdania Fryderyków u boku Magdy Mołek i zaczął pracę w radiu, a nawet postanowił spróbować swoich sił w gastronomii. Dwa lata temu zadebiutował też jako pisarz książką „Grube wióry”.

Niedługo premierę będzie miała jego druga już książka, czyli „Ostatni śnieg”. Nie zabraknie w niej czarnego humoru, z którego znany jest Pacześ, jednak historia sama w sobie do śmiesznych nie należy. Głównym bohaterem jest 21-letni Robert „Pająk” Pajączkowski, którego życie pełne jest trudności. Próbuje pogodzić pracę w pizzerii ze studiami. Stracił matkę, a jego ojciec przebywa w zakładzie psychiatrycznym. Na domiar złego, jego dziewczyna postanawia z nim zerwać. Nadzieją na zmianę złej passy jest występ stand-upowy podczas wieczoru open-mike w stolicy. „Pająk” robi udane show, po którym jego kariera nabiera rozpędu. Niestety show-biznes rządzi się swoimi prawami i, jak się okazuje, nie ma litości dla nikogo, o czym bohater przekonuje się bardzo szybko.

 

„Ostatni śnieg” Rafał Pacześ

 

  • „Czerwona ziemia”, Marcin Meller

Wielu osobom, które nie poznały dziennikarsko-reportażowego dorobku Marcina Mellera, popularny dziennikarz może kojarzyć się przede wszystkim jako prezenter telewizyjny. Jednak Marcin Meller to przede wszystkim człowiek pióra - ma na swoim koncie całą masę felietonów (zebranych w zbiorze „Nietoperz i suszone cytryny"), materiałów dziennikarskich czy reportaży o ukochanej Gruzji. Wiemy więc, że dobrze się czuję z pisaniem, jednak „Czerwona ziemia" jest dla autora czymś zupełnie nowym. Prozatorski debiut Marcina Mellera to emocjonujący thriller, którego znaczna część dzieje się w Ugandzie - kraju, który dziennikarz zdążył dobrze poznać podczas swojej pracy. 

Akcja zaczyna się w 1996 roku, kiedy to dziennikarz Wiktor Tilszer udaje się do Afryki i ledwo uchodzi z życiem. Następnie przeskakujemy do 2020 roku – syn reportera udaje się do Ugandy, jednak ginie po nim ślad. Wiktor wyrusza w daleką podróż, by odnaleźć syna. Przy okazji będzie musiał zmierzyć się z błędami popełnionymi ponad 20 lat temu i ich konsekwencjami. „Czerwona ziemia” to opowieść o relacjach ojca z synem, które nie są jednoznaczne, bywają trudne, ale nie brakuje w nich miłości. Bardzo udany początek romansu z beletrystyką. 

 

„Czerwona ziemia” Marcin Meller

 

  • „Okrutna jak Polka”, Paulina Młynarska

Człowiek orkiestra i artystyczna dusza. Dawniej aktorka, obecnie dziennikarka, autorka bestsellerowych książek oraz nauczycielka jogi. Nie boi się poruszać trudnych tematów, a kolejnym dowodem na to jest jej najnowsza książka.

„Okrutna jak Polka” to zbiór zapisków, felietonów oraz dłuższych tekstów traktujących o toksycznych relacjach między kobietami w patriarchalnym świecie. Paulina Młynarska zwraca uwagę na zawiść, zazdrość, nienawiść i wiele innych niszczących emocji, które noszą w sobie Polki. Autorka mówi dość:

„Chcę, byśmy, gdy przyjdzie czas, umarły, będąc dla siebie siostrami. Wtedy będziemy żyły długo i szczęśliwie w pamięci kolejnych pokoleń kobiet, które będą wiedziały, z kogo brać przykład”.

 

„Okrutna jak Polka” Paulina Młynarska


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


  • „Urszula”, Urszula Kasprzak, Ewa Anna Baryłkiewicz

Wokalistka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej piosenki takie jak „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Konik na biegunach” czy „Malinowy król” od kilkudziesięciu lat pozostają hitami, a kiedy mówi się o „Urszuli”, nie ma wątpliwości, o kogo chodzi. Fani wokalistki wreszcie będą mogli poznać ją od prywatnej strony za sprawą autobiografii, która ma swoją premierę w drugiej połowie maja.

Urszula podzieliła się w rozmowie z Ewą Anną Baryłkiewicz osobistymi opowieściami dotyczącymi zarówno jej kariery wokalnej, która trwa już 40 lat (!), jak i życia prywatnego. Przypomina lata, kiedy współpracowała z Budką Suflera oraz Jumbo, o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, macierzyństwie, dwóch małżeństwach i, co dla wielu pewnie najciekawsze, o swoim zespole.

 

„Urszula" Urszula Kasprzak, Ewa Anna Baryłkiewicz

 

  • „Nie ma jak przyszłość”, Michael J. Fox

Michael J. Fox to aktor, który nierozerwalnie kojarzy się z postacią Marty’ego McFly z kultowej serii „Powrót do przyszłości”. Znany jest także z dużego optymizmu i zdrowego podejścia do życia, które nie jest dla niego usłane różami. Pokazuje on, że nawet najgorszą sytuację można wykorzystać do czynienia dobra. W oczach fanów wciąż pozostaje dwudziestolatkiem, choć od premiery pierwszej części minęło aż 37 lat. Książka jego autorstwa –  „Nie ma jak przyszłość” dotkliwie przypomina o szybko upływającym czasie.  

Aktor opowiada w niej o Parkinsonie – chorobie, która wpłynęła na jego życie zawodowe i prywatne, oraz o nieuniknionym starzeniu się. Nie jest to jednak pozycja, która jedynie zdołuje czytelnika nie dając mu nic w zamian. Michael J. Fox dzieli się także opowieściami i spostrzeżeniami dotyczącymi rodziny oraz przyjaciół, a także ogromnej siły, która tkwi w relacjach z najbliższymi. Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza książka jego autorstwa, do tej pory ukazała się biografia aktora „Lucky Man” oraz książka „Nieuleczalny optymista: zawsze patrząc w górę”.

 

„Nie ma jak przyszłość” Michael J. Fox

 

  • „Zielone światła. Autobiografia”, Matthew McConaughey

Aktor, którego rozkwit zawodowy miał miejsce na naszych oczach. Z najpopularniejszego filmowego amanta, który skradł serce niejednej kobiecie, stał się aktorem kojarzonym z kinem ambitnym, a w 2014 roku zdobył Oscara za główną postać w filmie „Witaj w klubie”. Rola ta, do której McConaughey schudł ponad 17 kg, była przełomową w jego aktorskiej karierze, niejako odczepiając mu łatkę „filmowego przystojniaka”.

„Zielone światła” to zaskakująca pozycja, w której Matthew McConaughey opowiada o swoim niezwykłym życiu. Nie jest to typowa autobiografia, a opisane w niej historie zaciekawią nie tylko fanów hollywoodzkiego aktora. W książce opowiada on o swojej drodze na szczyt, która ciągnęła się przez Australię, gdzie mieszkał przez rok, Mali, gdzie w pewnej wiosce zmierzył się z zapaśniczym czempionem, oraz Peru, w którym pływam po Amazonce. McConaughey przywołuje dawne wspomnienia, a także dzieli się swoją receptą, na czerpanie z życia ile się da. Można więc powiedzieć, że to pozycja łącząca w sobie gatunki, znajdą w niej coś dla siebie osoby lubiące podróże, reportaże, a także poradniki.

 

„Zielone światła. Autobiografia” Matthew McConaughey

 

Więcej ciekawych książkowych premier znajdziecie na tegorocznych Targach Książki. Bądź na bieżąco dołączając do wydarzenia online i weź udział w spotkaniach z zaproszonymi autorami.

Jeśli zainteresowała cię „Czerwona ziemia” Marcina Mellera, weź udział w spotkaniu online transmitowanym na naszym Facebooku. Rozmowę z autorem poprowadzi Wojciech Chmielarz. 

 

Marcin Meller – PREMIERA

  

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.com