Dla wiernych fanów polskiej fantastyki nasze zestawienie może wydawać się oczywiste, natomiast nie każdy mógł zetknąć się z twórczością nawet tak uznanych twórców jak Dukaj czy Grzędowicz. Jeśli więc zastanawiasz się, co przeczytać po Wiedźminie albo po prostu szukasz ciekawych autorów polskiej fantastyki, sprawdź, po czyje książki z pewnością warto sięgnąć.

Najlepsza polska fantastyka – wybór autorów!

  • Rafał Kosik

Chociaż w tym roku mija 20 lat od jego debiutanckiej powieści „Mars”, do dziś Rafał Kosik częściej rozpoznawany jest przez młodszych czytelników za sprawą serii „Felix, Net i Nika”. Autor specjalizuje się głównie w gatunku science-fiction, ale nie stroni też od klasycznego fantasy czy horroru. Niedawno o Kosiku zrobiło się głośniej za sprawą książki „Cyberpunk 2077. Bez przypadku” osadzonej w unierwsum gry CD Projekt RED. Kosik znakomicie porusza się w dystopijnych klimatach, gdzie mimo wszystko więzi międzyludzkie okazują się trwalsze niż jakakolwiek technologia.

 

Cyberpunk 2077. Bez przypadku Autor:Kosik Rafał

 

  • Marcin Mortka

Również dwie dekady temu ukazała się pierwsza powieść Marcina Mortki „Ostatnia saga”, która była początkiem trylogii nordyckiej. Mortka to zresztą absolwent skandynawistyki, dlatego nie dziwi osadzenie pierwszych powieści właśnie w klimatach zimnej północy. Obecnie jednak znany jest przede wszystkim jako autor fantastyki skierowanej do młodszych czytelników. Jedna z jego najnowszych serii to „Drużyna do zadań specjalnych”, która doczekała się dotąd pięciu tomów. Otwiera je powieść „Nie ma tego złego”, w której poznajemy grupę nietuzinkowych bohaterów. Klimat cyklu przypomina nieco twórczość Andrzeja Pilipiuka, jednak jak ktoś słusznie zaznaczył w jednej z recenzji, jest to bardziej miks Pilipiuka z Sapkowskim. Intrygujące, prawda? Jeśli dotąd nie znaliście Marcina Mortki, tym bardziej warto po jego książki sięgnąć.

 

Nie ma tego Złego Autor:Mortka Marcin

 

  • Agnieszka Hałas

Z nieco humorystycznej momentami fantastyki Mortki przenosimy się na ponure pola polskiej dark fantasy za sprawą Agnieszki Hałas. Poza licznymi opowiadaniami pisarka zasłynęła w głównej mierze jako autora cyklu „Teatr węży”. Połączenie baśniowości oraz mrocznej magii może momentami wywołać ciarki na skórze. Przede wszystkim jednak powieści Hałas są niezwykle wciągające, a klimat jaki tworzy w swoich powieściach – jedyny w swoim rodzaju. Piąty tom „Teatru węży” zatytułowany „Czerń nie zapomina” miał premierę w 2020 roku. Czytelnicy podkreślają, że polska autorka fantastyki wyróżnia się oryginalnym podejściem do gatunku, nie kopiując znanych rozwiązań czy schematów.

 

Czerń nie zapomina. Teatr węży. Tom 5 Autor:Hałas Agnieszka

 

  • Robert M. Wegner

Książkowym debiutem Roberta M. Wegnera był w 2009 roku pierwszy tom cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. Książka była zbiorem opowiadań, który szybko znalazł niemałe grono czytelników. Co więcej, seria do dziś jest najpopularniejszą w dorobku pisarza. Czytelnikom, którzy dopiero wkraczają w świat fantasy być może pewną podpowiedzią będzie częsta opinia, według której po serię Wegnera warto sięgnąć, kiedy szukamy powieści zbliżonych klimatycznie do twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Poszczególne tomy serii zebrały liczne nagrody, a powieści i opowiadania były tłumaczone m.in. na czeski, ukraiński czy rosyjski.

 

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe. Tom 1 Autor:Wegner Robert M.

 

  • Jacek Dukaj

Jedno z bardziej rozpoznawalnych nazwisk wśród autorów polskiej fantastyki. Trudno żeby było inaczej, skoro pierwsze opowiadania Jacka Dukaja ukazały się w 1990 roku. Przez lata twórczości Dukaj upodobał sobie snucie tzw. historii alternatywnych. Na tym motywie opiera się zarówno jedno z pierwszych dzieł pisarza, czyli „Xavras Wyżryn”, które zakłada, że wojna polsko-bolszewicka na początku XX wieku potoczyła się inaczej. Alternatywną rzeczywistość proponuje w jednej z najgłośniejszych swoich powieści, jaką jest „Lód”. Znajdziemy tam m.in. skutą lodem Warszawę, ale dlaczego tak właśnie widzi stolicę Polski Dukaj, dowiecie się już z jego powieści.

 

Lód Autor:Dukaj Jacek

 

  • Paweł Majka

Bez wątpienia Paweł Majka to jedno z ciekawszych nazwisk wśród rodzimych twórców fantastyki. Chociaż początki jego twórczości sięgają lat 80. minionego stulecia, intensywny okres publikacji jego dzieł przypada na drugą dekadę XXI wieku. Ciekawą pozycją w dorobku Majki jest udział w międzynarodowym przedsięwzięciu Dmitrija Głuchowskiego „Metro”, w którym różni autorzy tworzyli dzieła w uniwersum „Metro 2033”. Tak powstały „Dzielnica obiecana” oraz „Człowiek obiecany”, które przenoszą postapokaliptyczne wizje do Krakowa. Majka to autor wielu talentów, który znakomicie odnajduje się w różnych gatunkach. Oprócz postapo tworzył również powieści w klimatach alternatywnej historii czy science fantasy.

 

Antologia polskiego cyberpunka Autor:Majka Paweł Orbitowski Łukasz Piątkowski Tobiasz Szmidt Robert J. Wegner Robert M.

 

  • Jarosław Grzędowicz

Z pewnością zasłużony i niezwykle ceniona postać wśród autorów polskiej fantastyki. Jarosław Grzędowicz. Podobnie jak inni przedstawiciele gatunku na początku tworzył na łamach prasy. Przełomem okazała się seria „Pan Lodowego Ogrodu”. Fantasy w wykonaniu Grzędowicza jest wymagająca i rzadko poleca się ją osobom, które dopiero zgłębiają się w tego typu literaturę. Niemniej mimo upływu lat seria uznawana jest za jedną z najlepszych w historii polskiej fantastyki. Autor sprawnie balansuje na granicy fantasy i science-fiction. Znakomitym przykładem fantastyki naukowej w wykonaniu Grzędowicza jest jedno z jego najnowszych dzieł, czyli „Hel 3”.

 

Hel 3 Autor:Grzędowicz Jarosław

 

To tylko część znamienitych twórców polskiej fantastyki. Po więcej książkowych podpowiedzi i recenzji zapraszamy do sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com