Poznaj nasz przegląd najciekawszych jesiennych premier: od mrożących krew w żyłach kryminałów, przez poradnik dla nastolatków i dowcipną rozmowę o humorze, aż po najnowsze książki kucharskie, które pozwolą ci wyczarować wyjątkowe dania na każdą okazję. Niech tegoroczna jesień będzie naprawdę wyjątkowa!

„Boginie”, Alex Michaelides

Nowa powieść autora „Pacjentki”, która w całym świecie rozeszła się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i znalazła się na szczycie prestiżowych zestawień bestsellerów „New York Timesa” oraz „Sunday Timesa”. „Boginie” to thriller psychologiczny o intrygującym klimacie oraz zakończeniu, które dosłownie wbija w fotel. Główna bohaterka, terapeutka grupowa Mariana Andros, nie tylko wspomaga swoich pacjentów, ale walczy też z własnymi demonami. Poznaje na Uniwersytecie Cambridge tajne stowarzyszenie o nazwie „Boginie”. Jej członkinie są wstrząśnięte tajemniczą śmiercią jednej ze swoich koleżanek - Mariana zaś podejrzewa, że w jej morderstwo zamieszany jest lider grupy, charyzmatyczny profesor Edward Foska. Chęć udowodnienia mu winy staje się jej obsesją. Wszyscy miłośnicy mocnej, intensywnej literatury z pewnością będą zachwyceni książką Alexa Michaelidesa – nie zabraknie tu wciągającej intrygi, gęstej atmosfery i misternych sekretów campusu uniwersyteckiego, które czekają na rozwiązanie.

Boginie

„Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży”, Magdalena Wolińska-Riedi

Karol Wojtyła zasłynął jako pierwszy w historii papież, który „przewietrzył mury Watykanu”, otworzył je na świat, a także odbywał liczne pielgrzymki, które w wykonaniu głów Kościoła Katolickiego przed jego pontyfikatem były rzadkością. Magdalena Wolińska-Riedi, dziennikarka i watykanistka zajęła się tym tematem w swojej nowej książce „Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży”. Autorka śledzi nie tylko pielgrzymki, ale przybliża też ciekawostki związane z tymi wojażami - odpowiada na pytania o koszty, logistykę i perypetie, które im towarzyszyły. W książce nie brak także osobistych doświadczeń dziennikarki, która w Watykanie spędziła aż 15 lat. Dla miłośników tematu – pozycja obowiązkowa.

Z watykanu w świat

„Dług honorowy”, Wojciech Chmielarz

Fanom rodzimej literatury kryminalnej Wojciecha Chmielarza przedstawiać nie trzeba - uznanie zyskał przede wszystkim sprawą powieściowego cyklu, którego bohaterem był Jakub Mortka, „Przejęcie” (za którą otrzymał Nagrodą Wielkiego Kalibru) oraz thrillera „Żmijowisko” (Złoty Pocisk w kategorii „najlepszy kryminał 2018”). Najnowsza powieść Chmielarza, „Dług honorowy”, to kontynuacja „Prostej sprawy” z ubiegłego roku. Wsią Wilki w województwie lubuskim wstrząsa brutalne morderstwo młodej dziewczyny, Oli, o które oskarżony zostaje Traszka, lokalny dziwak i odludek. Znany z poprzedniej części Czarny, przekonany o niewinności Traszki, prosi o pomoc bezimiennego bohatera - który musi teraz spłacić zaciągnięty u niego dług. Szybko wychodzi na jaw, że zabójstwo Oli to tylko jeden z wielu dramatów, który od lat toczy małą, hermetyczną społeczność. To nie tylko intrygujący, wciągający kryminał, ale też opowieść o ludziach – i wszystkich mrocznych tajemnicach, jakie potrafią skrywać.

Wojciech Chmielarz nowa książka

„Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”, Przemek Staroń

Propozycja zarówno dla młodszych czytelników, ale też rodziców, którym zależy na mądrym i empatycznym wsparciu własnych dzieci. „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” to poradnik pomagający odnaleźć się w trudnym świecie dorastania, nauki, emocji i relacji. Jej autorem jest Przemek Staroń, nagrodzony tytułem Nauczyciela Roku 2018, który w sprytny sposób wplata w narrację przykłady z popularnych gier, książek, filmów, komiksów i seriali. To już druga część „Szkoły bohaterów”, ale oba tomy można czytać zupełnie niezależnie od siebie. Jak wskazuje wydawca, Staroń proponuje „wznieść się na wyższy poziom studiowania życia” i porusza tematy takie jak zazdrość, wstyd, budowanie własnej wartości czy ćwiczenie asertywności. Mądra, ciepła i szalenie wciągająca lektura.

Szkołą bohaterek

„A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co śmieszyło i śmieszy”, Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek

Błyskotliwe, ciekawe i wciągające rozmowy znanych, lubianych osobistości cieszą się na rynku wydawniczym coraz większą popularnością - i nie ma się czemu dziwić. A najlepiej, gdy autorzy są specjalistami, którzy błyszczą erudycją i naprawdę znają się na temacie. „A bodaj ci nóżka spuchła…” to dyskusja między jednym z najsłynniejszych rodzimych językoznawców, profesorem Jerzym Bralczykiem, oraz publicystą i satyrykiem, Michałem Ogórkiem. Panowie biorą na warsztat to, na czym znają się najlepiej i to, co bezsprzecznie kochają, czyli język polski oraz poczucie humoru. „A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co śmieszyło i śmieszy” to pełna książka wspomnień, anegdot i ciekawostek podróż po meandrach satyry i komedii.

A bodaj ci nóżka spuchła

„Gwiazdkowy prosiaczek”, J.K. Rowling

Tym razem coś z literatury dziecięcej. Autorka, która dała światu najsłynniejszego czarodzieja, po flircie z literaturą dla dorosłych, powraca w ciekawym stylu, oddając w ręce czytelników książkę skierowaną do młodszej widowni. „Gwiazdkowy prosiaczek” J.K. Rowling to angażująca, jednotomowa opowieść skierowana do dzieci w wieku od 8 lat wzwyż. W piękny sposób opowiada o więzi łączącej chłopca z jego ukochaną przytulanką o imieniu „Daj Prosia”, czyli po prostu DP. Kiedy pluszak ginie w tajemniczych okolicznościach, rodzice Jacka podarowują mu nową, tytułowego prosiaczka, który jednak w żadnej mierze nie zastępuje poprzednika. Wpada jednak na śmiały plan odnalezienia DP i ukojenia tęsknoty malucha - a żeby to zrobić, oboje muszą wyruszyć w magiczną, pełną wyzwań i przygód podróż. Nad całością utrzymuje się fantastyczny klimat Bożego Narodzenia – idealna ksiąka na czas, gdy usilnie czekamy na najbardziej magiczny okres w roku!

Gwiazdkowy prosiaczek

„Razem”, Jamie Olivier

Najsłynniejszy brytyjski „telewizyjny” kucharz, Jamie Olivier, znany jest przede wszystkim ze swoich łatwych, ale jednocześnie zdrowych i pożywnych przepisów, które prezentuje światowej publiczności od niemal 20 lat. Na koncie ma również „rewolucję”, którą przeprowadził w angielskich stołówkach, do których wprowadził zdrowsze alternatywny popularnych dań. „Razem” to kolejnych 120 (!) przepisów, które nie zajmują dużo czasu i nie wymagają wielkich umiejętności, a dają pyszne efekty. Wszystko w duchu celebrowania ważnych chwil z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi: bez zbędnego zadęcia, za to w dobrej atmosferze oraz w towarzystwie smacznych, łatwych w przygotowaniu dań i przekąsek. A nie ma nic lepszego niż ciepła, pyszna, zdrowa kolacja – szczególnie zimnym, jesiennym wieczorem.

Razem Jamie Oliver

Więcej premierowych książek znajdziesz na Wirtualnych Targach Książki! Sprawdź także nasz kalendarz wydarzeń i dołącz do spotkań online z ulubionymi autorami. Zapraszamy!

WTK empik

Więcej tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.