Patelnia do jajek sadzonych – co ją wyróżnia?

Najważniejszą zaletą, która odróżnia patelnię do jajek od innych modeli, jest jej budowa. Dno takiej patelni posiada specjalne wgłębienia, w których umieszcza się jajka. Z tego powodu patelnia tego typu jest nazywana także dołkownicą. Wgłębienia pozwalają na dokładne i równomierne wysmażenie wszystkich jajek w tym samym czasie.

W sprzedaży dostępne są patelnie z dołeczkami w różnych kształtach – m.in. klasyczne okrągłe czy też bardziej fantazyjne, np. serduszka czy uśmiechnięte buźki. Jajka smażone na patelni z wgłębieniami nie zlewają się ze sobą, łatwiej jest też przełożyć je na talerz. Możesz dzięki niej przygotować aż 4 jajka sadzone, co pozwoli ci zaoszczędzić czas. W przypadku niektórych modeli jest to nawet do 7 sztuk jednocześnie.

 

Patelnia do placków i jajek KonigHOFFER

 

Zalety smażenia jajek na specjalnej patelni

W dobie rosnącej świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania, niewątpliwą zaletą patelni do jajek sadzonych jest możliwość smażenia bez użycia tłuszczu. Naczynia te są również pokryte nieprzywierającą powłoką – każdy, nawet amator kulinarny wie, że w przypadku jajek ma to szczególnie duże znaczenie! Znaczenie ma także kwestia estetyki – któż nie lubi, gdy jego jedzenie jest nie tylko smaczne, ale również świetnie wygląda? Okrągły kształt wgłębień sprawia, że również przyrządzone na patelni jajka są równe i idealnie okrągłe – w sam raz do fotografii kulinarnej, którą zaimponujesz znajomym w mediach społecznościowych. To także dobra metoda, by zachęcić do jedzenia dzieci – apetyczny wygląd jajek zachęci nawet największego niejadka, szczególnie jeśli wgłębienia będą miały zabawne kształty.

 

Patelnia do jajek ORION, 27 cm

 

Do czego jeszcze możesz wykorzystać patelnię do jajek?

Nazwa tego naczynia wskazuje na to, że można przyrządzić z jego pomocą wyłącznie jajka sadzone. W rzeczywistości ma ono jednak także kilka innych zastosowań, co zmienia patelnię do smażenia jajek w wielofunkcyjny gadżet. Możesz przyrządzić na takiej patelni inne potrawy jajeczne, takie jak omlety, a także okrągłe, równe placuszki, owocowe lub warzywne albo na bazie ciasta naleśnikowego.

 

Patelnia do jajek KINGHOFF Marmo KH-3928, 24 cm

 

Patelnia do jajek sadzonych – indukcja

Płyta indukcyjna, która coraz częściej można spotkać w polskich kuchniach, wymaga nieco innych naczyń do gotowania i smażenia, niż tradycyjna kuchenka gazowa. Konieczne do przyrządzenia potrawy na indukcji są bowiem właściwości ferromagnetyczne naczynia – w przypadku patelni do jajek sadzonych musi być ona wykonana z takich materiałów jak stal nierdzewna lub żeliwo. Nie może być zrobiona z aluminium, miedzi ani szkła, chyba że jej dno jest dodatkowo wzmocnione specjalnym dyskiem, wykonanym ze stali nierdzewnej. To dno ma bowiem kontakt z palnikiem, dlatego podczas zakupu patelni należy zwrócić na nie szczególną uwagę.

 

Patelnia do jajek Graphite 26 cm AMBITION

 

Jaką patelnię do smażenia jajek wybrać?

Jeśli planujesz zakup patelni, zwróć uwagę, na jakich typach kuchenki może być używana. Dokładnie zapoznaj się z opisem producenta, a w razie wątpliwości, skonsultuj się ze sprzedawcą. Jeśli masz kuchenkę gazową, będą do niej pasować raczej wszystkie patelnie do jajek tego typu. Możesz też oczywiście wybrać taki egzemplarz, który jest przystosowany do wszystkich kuchni – gazowych, płyt indukcyjnych, jak i mniej popularnych kuchenek ceramicznych czy halogenowych. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby uchwyt był wykonany z nienagrzewającego się materiału, np. bakelitu. Pozwoli ci to na bezpieczne, wygodne smażenie i sprawi, że rączka patelni będzie przyjemna w dotyku.

 

Patelnia do 4 jajek/placków 27cm Grande

 

Z jakiego materiału są powłoki w patelniach do jajek?

Podobnie jak w przypadku zwykłych patelni na rynku są dostępne dołkownice wykonane z różnego rodzaju tworzyw. Można wyróżnić patelnie teflonowe, ceramiczne, stalowe, żeliwne, a także kamienne.

Teflonowe patelnie do jajek – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą patelni teflonowych jest nieprzywierająca powłoka, która zapobiegnie przyklejaniu się i przypalaniu jajka lub ciasta (w przypadku, gdy przyrządzasz placki). Zaletą patelni z teflonem jest także lekkość i niska cena. Pewnym utrudnieniem może być to, że o taką patelnię należy wyjątkowo dbać. Nie wolno używać do mieszania akcesoriów wykonanych z metalu, a czyścić i wycierać trzeba ją delikatnie, najlepiej przy pomocy miękkiego materiału, by nie dopuścić do zdarcia warstwy teflonu.

 

Tescoma Premium 601262 patelnia na jajka

 

Żeliwne i stalowe dołkownice – czy warto?

Zaletą patelni żeliwnej jest to, że wykonana została z naturalnego materiału, przez co uważana jest za jedną z najzdrowszych patelni. Nie posiada nieprzywierającej powłoki z teflonu, wymaga więc użycia pewnej ilości tłuszczu do smażenia. Inną jej wadą może być powolne nagrzewanie się, jednak ma to też zaletę – żeliwo dłużej utrzymuje temperaturę. Na takiej patelni możesz więc z powodzeniem serwować jajka czy placki. Wadą żeliwnej patelni jest dość duży ciężar, przez co może ona być niewygodna w użytku dla niektórych osób i zbyt ciężka dla dzieci. W przypadku dołkownicy stalowej wadą jest konieczność specjalnego przygotowania takiej patelni jeszcze przed rozpoczęciem jej używania.

 

PATELNIA GRANITOWA DO JAJEK 26cm NAVA NATURE 144-113

 

Patelnie z powłoką marmurową – uniwersalny wybór

Patelnia wykonana z aluminium, pokryta marmurową powłoką, to wybór, który łączy w sobie zalety powłoki teflonowej, ale jest pozbawiony jej wad. Taka patelnia nadaje się zarówno na kuchenkę gazową, jak i na płytę indukcyjną. Powłoka wykonana z naturalnego kamienia umożliwia smażenie beztłuszczowe, jest to więc doskonała opcja dla osób, które muszą przestrzegać diety lub chcą zadbać o figurę. Jednocześnie patelnia taka nie jest ciężka i tak droga, jak modele wykonane w całości z kamienia.

 

Patelnia do jajek placków granitowa ORION, 27 cm

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock