Na szczęście na rynku dostępne są takie urządzenia jak trenażery rowerowe, dzięki którym spędzanie czasu przed ekranem telewizora czy komputera nabiera zupełnie innego znaczenia. Zamiast bezproduktywnie siedzieć w fotelu, możemy wykorzystać możliwości, jakie oferuje trenażer rowerowy interaktywny, trenażer rolkowy czy też trenażer rowerowy magnetyczny, nie rezygnując przy tym z oglądania ulubionego serialu. Dzięki tym urządzeniom możemy pracować nad poprawą formy i przygotowywać się do nadchodzącego sezonu.

 

Trenażer Turno

 

Co to jest trenażer rowerowy?

Jednak aby móc odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić trenażer, należałoby wyjaśnić, czym on tak naprawdę jest. W wielkim uproszczeniu trenażer rowerowy to urządzenie mechaniczne, które po zamontowaniu jednośladu przekształca go w sprzęt stacjonarny. Dzięki temu bez wychodzenia na zewnątrz mamy możliwość symulowania jazdy, a tym samym realizowania treningów w domowym zaciszu.

Oczywiście funkcjonalność trenażera, a tym samym sposób mocowania, rodzaj oraz zakres generowanego oporu czy możliwość połączenia go z zewnętrznymi urządzeniami, będą zależały od jego typu oraz konkretnego modelu. Niemniej każde z dostępnych na rynku urządzeń pozwala aktywnie spędzić okres jesienno-zimowy zapewniając przy tym mnóstwo zabawy.  

 

Trenażer Tuo

 

Trenażer rowerowy – jaki wybrać?

Decydując się na wybór konkretnego rozwiązania, warto wiedzieć, że trenażery dzielimy ze względu na rodzaj, sposób generowanego oporu oraz mechanizmy, które odpowiadają za jego przeniesienie na układ napędowy roweru. Do jednego z najpopularniejszych typów możemy zaliczyć standardowy trenażer magnetyczny, którego dobrym przykładem jest model Elite Novo Force czy Elite QUBO POWER Mag Smart B+. W tych urządzeniach opór regulowany jest za pomocą montowanej na kierownicy manetki. Nieco innym sposobem działania charakteryzuje się trenażer elektromagnetyczny, gdzie tak jak w przypadku produktu Elite TUO poziom generowanej mocy sterowany jest bezpośrednio z zainstalowanej w telefonie czy komputerze aplikacji. We wszystkich tych modelach opór przenoszony jest na koło za pośrednictwem żelowej, gumowej lub stalowej rolki.

 

Trenażer Elite Novo Force

 

Osobną kategorią sprzętu są zaawansowane technologicznie trenażery z bezpośrednim przeniesieniem napędu, których konstrukcja wymusza zdemontowanie tylnego koła i umieszczenie roweru bezpośrednio na ramie trenażera. W tego rodzaju urządzeniach zazwyczaj stosuje się sterowane z poziomu dedykowanego oprogramowania układy oporowe elektromagnetyczne lub hydrokinetyczne. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, podczas jazdy trenażer samoczynnie zmienia poziom generowanej mocy, dopasowując ją do wybranej wcześniej trasy czy wgranego programu treningowego. Każdy posiadający taką funkcjonalność sprzęt określany jest jako trenażer rowerowy z symulatorem typu SMART. Do jednych najbardziej zaawansowanych urządzeń możemy zaliczyć trenażery Elite Suito-T, Elite Turno czy Elite DIRETO XR – T.

Ostatnim rodzajem trenażera jest trenażer rowerowy rolkowy, który w odróżnieniu od pozostałych typów nie posiada osobnego układu oporowego, a zmiana obciążenia podczas jazdy sterowana jest poprzez zmianę przełożeń w rowerze. Inna jest również jego konstrukcja oraz sposób korzystania, ponieważ w tym wypadku wystarczy postawić rower na rolkach, aby móc zacząć trening.

 

Trenażer Direto

 

Oczywiście każde z wyżej wymienionych urządzeń ma swoje wady i zalety. Z tego względu wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami użytkownika. Może to być zwykły, niedrogi i bezawaryjny trenażer magnetyczny do pracy, w którym nie jest wymagane podłączenie zewnętrznego źródła zasilania, nieco lepszy trenażer elektromagnetyczny z funkcją SMART pozwalającą przenieść trening do wirtualnego świata, albo najbardziej zaawansowane urządzenie z bezpośrednim przeniesieniem napędu, oferujące zdecydowanie największą moc.

Dobrym wyborem jest również trenażer rolkowy, który kosztem generowanej mocy pozwoli pracować nad kadencją, balansem oraz wytrzymałością. Dzięki temu, angażując te same partie mięśni co podczas jazdy na rowerze w naturalnym środowisku, wzmacniamy nie tylko nogi, ale również brzuch, plecy i ręce.

Warto również wiedzieć, że każde wyżej wymienione urządzenie po zastosowaniu odpowiednich adapterów czy opon może służyć również jako trenażer rowerowy MTB czy trenażer rowerowy 29 cali.

 

Trenażer elite suito

 

Jak trenować na trenażerze rowerowym?

W praktyce korzystanie z trenażera niewiele różni się od normalnej jazdy na rowerze. Jednak decydując się na tzw. indoor cycling, zdecydowanie warto zadbać o kilka dodatkowych udogodnień, które wpłyną na jakość oraz komfort treningu.

Najważniejszą kwestią będzie zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Z tego względu pomieszczenie, w którym postawimy rower, powinno być dobrze wentylowane, a my sami powinniśmy zaopatrzyć się w wydajny wentylator.

Ponadto należy mieć świadomość, że pot pojawiający się podczas treningu będzie spływał po ramie roweru bezpośrednio na podłogę. Dlatego chroniąc delikatne i podatne na działanie soli komponenty jednośladu oraz dywan czy panele, warto zainwestować w przeciwpotową osłonę ramy rowerowej Elite Protect Plus, a także matę, która nie tylko zabezpieczy podłoże, ale również wygłuszy hałas i zapewni stabilność roweru podczas dynamicznej jazdy. Przydatna może się również okazać regulowana podstawka pod koło Elite, która umożliwi odpowiednie wypoziomowanie roweru.

 

Osłona ramy rowerowej

 

Podczas jazdy w pomieszczeniu, zwłaszcza w trakcie dłuższych sesji treningowych, nie należy zapominać o odpowiednim nawadnianiu oraz jedzeniu. Wbrew pozorom, ilość spożywanych płynów będzie zdecydowanie większa niż podczas jazdy na zewnątrz. Trenując w pomieszczeniu, w którym temperatura zazwyczaj znacząco przekroczy 20°C, dla własnego komfortu należy pamiętać o przygotowaniu chłonnego ręcznika, który zdecydowanie przyda się do przecierania ociekającej potem twarzy.

Decydując się na zakup, należy wiedzieć, że zdecydowana większość trenażerów typu SMART jako podstawowy protokół komunikacyjny do połączenia z komputerem czy smartfonem wykorzystuje technologię ANT+. Dzięki niej możliwe jest odbieranie sygnału z wielu sensorów jednocześnie. Dlatego po podłączeniu do komputera zewnętrznej anteny Elite ANT+ USB, zainstalowane na nim oprogramowanie będzie mogło połączyć się jednocześnie z trenażerem, pasem HR czy czujnikami kadencji, prędkości i mocy. Z tego względu, jeśli próby połączenia występują problemy z komunikacją, warto rozważyć zakup dodatkowej anteny. Jest to niedrogie, ale skuteczne rozwiązanie.

 

Podstawka pod koło

 

Więcej podobnych artykułów zajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock