Najlepsze warzywa to te, które sami wyhodujemy. Jednak nie każdy może cieszyć się kawałkiem własnej ziemi, na której da się założyć uprawę. Na szczęście nie jest to wymóg. Wystarczy słoneczny parapet, balkon lub taras nawet w centrum miejskiej dżungli, by cieszyć się smakiem warzyw, które są zdrowe i pyszne.

Jakie warzywa można uprawiać w domu?

Nie tylko miniaturowe odmiany pomidorów i papryki można hodować na kuchennym parapecie czy balkonie. Lista warzyw, które z powodzeniem da się uprawiać w domu, może cię pozytywnie zaskoczyć. Są to bowiem:

  • ogórki,
  • cukinie,
  • sałaty,
  • rukola,
  • fasola,
  • bób,
  • cebula dymka,
  • papryczki,
  • pomidory drobnoowocowe,
  • seler,
  • marchew,
  • pietruszka,
  • rzodkiewka,
  • ziemniaki.

Dobra rada

Warzywa łatwe w uprawie i dobre na początek przygody z domową hodowlą to takie, które mocno się nie rozrastają i nie wytwarzają dużego systemu korzeniowego.

jak uprawiać warzywa na balkonie

Akcesoria przydatne do uprawy warzyw w domu

Zanim przystąpisz do dzieła, przygotuj sobie najpotrzebniejsze narzędzia do uprawy warzyw w domu. Wystarczą ochronne rękawice ogrodowe. Możesz wybrać wersję niskobudżetową albo rękawiczki, które zachwycają designem. Praca w nich z pewnością będzie nieco przyjemniejsza.

rękawiczki ogrodowe

 

Przyda ci się też mała łopatka do przesypywania ziemi do doniczek. Strzałem w dziesiątkę będzie łopatka płatnerska o wąskiej konstrukcji – w sam raz do uprawy warzyw w doniczkach. Jeśli planujesz założyć warzywnik na balkonie lub tarasie w większych skrzyniach, zainwestuj w niewielki zestaw narzędzi ogrodniczych. Poza tym przydatna może okazać się specjalna mata do przesadzania roślin, dzięki której uchronisz podłogę przed zabrudzeniami.

zestaw narzedzi ogrodowych do uprawy warzywa na balkonie

 

Doniczki do warzyw – co wybrać?

Wielkość doniczki ma znaczenie przy uprawie warzyw w domu. Wiele zależy od rodzaju rośliny i tego, jak się rozrasta – jak duży ma system korzeniowy, ile potrzebuje miejsca i jakie ma zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Dobra rada

Wybierając doniczki do warzyw, dobrze jest kierować się zasadami rozstawy konkretnych roślin w gruncie.

Przyjmuje się, że donica do pomidorów powinna mieć głębokość min. 20 cm i średnicę 25-40 cm. Dla ogórków odpowiednie są donice o pojemności min. 10 L, a dla papryki min. 5 L. Sadzi się w nich tylko jedną roślinę! Na różnego rodzaju sałaty, cebulę dymkę czy seler w sam raz są klasyczne skrzynki balkonowe. W sprzedaży są też specjalne doniczki do uprawy ziemniaków. Można je postawić nawet na balkonie w bloku. Specjalna konstrukcja takiej donicy ułatwia zbiór dowolnej ilości wyhodowanych ziemniaków.

Dobra rada

Warzywa lubią przestrzeń, a nie lubią ścisku i konkurencji – im mniej roślin w jednej doniczce, tym większe i lepsze plony.

doniczka do uprawy ziemniaków

 

Domowy warzywnik – od czego zacząć?

  • Odpowiednie stanowisko do uprawy warzyw

Pierwszy krok to znalezienie właściwego stanowiska dla domowego warzywnika. Najlepsza będzie słoneczna południowa wystawa. W upalne lato można zadbać o odrobinę cienia, montując na balkonie lub tarasie moskitierę albo rozstawiając parasol ogrodowy. Z kolei na parapecie warto wygospodarować miejsce, które przez kilka godzin w ciągu dnia znajduje się w cieniu.

  • Jak sadzić warzywa w doniczkach?

Warzywa sadzimy z rozsady – można kupić gotowe sadzonki lub przygotować je samodzielnie. W drugim przypadku należy wcześniej wysiać nasiona do małych pojemniczków, np. plastikowych kubeczków po jogurtach albo do specjalnych doniczek do rozsad.

doniczki do rozsadzania

Koniec zimy/początek wiosny to dobry moment na takie prace. Rozsady należy ustawić w domu, np. na parapecie lub przy oknie balkonowym. Ważna jest duża ilość słońca i temperatura pokojowa. Rośliny ciepłolubne dopiero w połowie maja można wystawić na zewnątrz.

Dobra rada

Niektóre warzywa można hodować z resztek w duchu zero waste, np. sałatę z listków zaraz przy głąbie, seler naciowy z najmniejszych łodyżek, a por z białej końcówki z korzonkami.

Sadzonki warzyw należy umieścić w doniczce z przygotowanym wcześniej podłożem. Najlepsza będzie ziemia do warzyw, która jest odpowiednio zbilansowana pod względem składników odżywczych. Na dno doniczki koniecznie wysyp keramzyt, by stworzyć warstwę drenażową, która będzie odprowadzać nadmiar wody.

 

Pielęgnacja domowego warzywnika

  • Podlewanie warzyw

Kluczem do sukcesu w uprawie warzyw jest regularność. Największe znaczenie ma ona w przypadku podlewania. Warzywa potrzebują dużo wody. Trzeba podlewać je codziennie albo co drugi dzień, a podczas upałów nawet dwa razy – rano i wieczorem. Najlepiej wykorzystywać do tego odstaną wodę, czyli taką, która stoi w konewce przynajmniej 24 godziny i w ten sposób zyskuje pożądaną, nieco wyższą temperaturę, a także traci chlor, który odparowuje.

konewka

Idealnie sprawdza się również deszczówka. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, by w doniczkach nie stała woda, ponieważ warzywa zaczną gnić w takiej ziemi.

Dobra rada

Nie podlewaj warzyw zbyt zimną wodą prosto z kranu, która negatywnie wpływa na rośliny. Wykorzystaj odstaną letnią wodę lub deszczówkę.

  • Nawożenie domowego warzywnika

Poza podlewaniem pamiętaj też o regularnym nawożeniu. Warzywa potrzebują wielu składników odżywczych, które czerpią z gleby. W doniczce mają ograniczone możliwości ze względu na niewielką ilość ziemi. Idealnie sprawdzi się biohumus, czyli nawóz naturalny. Z reguły w domowej uprawie warzyw trzeba je dokarmiać częściej niż na rabacie, ale mniejszymi dawkami.

  • Ochrona warzyw przed szkodnikami

Warzywa uprawiane w doniczkach trzeba też chronić przed chorobami. Ze względu na dużą bliskość człowieka w domowej hodowli najlepiej sprawdzają się ekologiczne środki ochrony roślin.

ekologiczny środek do uprawy

Marzy ci się domowy ogródek warzywny? Do dzieła! Teraz już wiesz, co robić.

Więcej porad dotyczących uprawy roslin, warzyw i ziół znajdziesz w dziale Dom i ogród.

Zdjęcia: Shutterstock.