Marzy ci się własny warzywniak na balkonie, ale myślisz, że to nie dla ciebie? Nie masz przecież domu z ogrodem, ani nawet niewielkiego skrawka ziemi na słynnych ogródkach działkowych RODOS? A co, jeśli ci powiemy, że możesz cieszyć się smakiem własnych warzyw, owoców i ziół, nawet jeśli mieszkasz w centrum stolicy? Wszystko jest możliwe!

 


Wystarczy niewielki balkon lub kuchenny parapet, by założyć hodowlę roślin. Warto to zrobić, bo dzięki temu nie trzeba biegać do sklepu za każdy razem, gdy zabraknie szczypiorku, bazylii, pomidorów, papryki, rzodkiewki czy truskawek. Lista roślin jadalnych, które można uprawiać na parapecie, jest naprawdę długa! To także oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim pewność, że zjadane przez ciebie i twoich najbliższych warzywa, owoce i zioła są zdrowe, w przeciwieństwie do sklepowych, które nierzadko mają ślady chemicznych środków i sztucznych nawozów. Jest coś jeszcze – duma i radość z wyhodowanych roślin. To uczucie jest nie do przecenienia. Zobacz, jak się przygotować do domowej uprawy i założyć swój pierwszy warzywniak na balkonie.

 

warzywniak na balkonie jak zaczac

 

Ogródek warzywny – inspiracje. Od czego zacząć?

Pierwszy krok to przygotowanie teoretyczne. Zastanów się, na jakich warzywach, owocach i ziołach najbardziej ci zależy, a potem dowiedz się, jakich warunków potrzebują konkretne gatunki. Większość roślin lubi dużo słońca i ciepło, a więc zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca w domu. Często najlepsze warunki panują od strony południowej. Jeśli decydujesz się na uprawę na zewnątrz, postaraj się stworzyć na balkonie lub tarasie zaciszne miejsce osłonięte od wiatru. Przydadzą się do tego popularne maty balkonowe.

 

Osłona balkonowa

 

Drugi krok to przygotowanie niezbędnych akcesoriów. Podstawowe narzędzia ogrodnicze i ochronne rękawice ogrodowe to podstawa, ale jest też kilka gadżetów, które mogą ułatwić założenie warzywniaka na balkonie. Oczywiście nie zapomnij o wybraniu doniczek. Bierz pod uwagę ich praktyczną, ale i estetyczną stronę. Domowy warzywnik i zielnik może być prawdziwą ozdobą wnętrza, balkonu lub tarasu.

Trzeci krok to dobór właściwego podłoża. Najlepiej sięgać po ziemię, która jest przygotowana do uprawy konkretnych roślin, np. tylko ziół i warzyw. W przypadku mniej wymagających upraw wystarczy uniwersalna ziemia ogrodowa.

 

ogródek inspiracje

 

Akcesoria niezbędne do uprawy roślin w domowym ogródku warzywnym

Gołymi rękami niewiele da się zdziałać. Lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które usprawnią prace ogrodowe, nawet jeśli twój warzywnik na balkonie ogranicza się do kilku doniczek.

  • Narzędzia ogrodnicze

Hodując rośliny w domu, nie potrzebujesz profesjonalnego wyposażenia w postaci pełnowymiarowych narzędzi, których używa się w ogrodzie. Wystarczy niewielka łopatka i grabki. Dzięki nim sprawnie przesypiesz ziemię do doniczek, a w przypadku większych skrzyń balkonowych i tarasowych, zagrabisz gotową grządkę. Możesz wybrać uniwersalne narzędzia renomowanej marki, które posłużą ci przez wiele lat albo wybrać coś specjalnego, np. zestaw narzędzi ogrodniczych ozdobionych pięknym kwiatowym wzorem. To także świetny pomysł na prezent. Wybierając narzędzia, zwróć przede wszystkim uwagę na jakość wykonania oraz niewielki rozmiar, w sam raz do domowego ogródka.

 

narzędzia ogrodowe - uprawa warzyw na balkonie

 

  • Rękawice ochronne

Rękawice ogrodowe to kolejny must have, gdy planujesz założyć hodowlę warzyw, owoców czy ziół. Są wykonane ze specjalnego materiału, który chroni dłonie przed zabrudzeniami i skaleczeniami. Niektóre modele są długie i sięgają do łokci, by jak najlepiej zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami. Tak jak w przypadku narzędzi, możesz wybrać kolorowe rękawice ogrodowe w piękne wzory albo postawić na praktyczne robocze rękawiczki ochronne, z których skorzysta niejeden domownik. Może nie są najpiękniejsze, ale spełnią swoją funkcję, a do tego są bardzo tanie. Minusem może być mniejsza wytrzymałość takich rękawic, które częściej będzie trzeba wymieniać na nowe. Pamiętaj tylko, by wybrać właściwy rozmiar. W internecie znajdziesz wiele pomocnych tabelek i podpowiedzi, które ułatwią zakup.

 

długie rękawiczki ogrodowe

 

Doniczki, skrzynki i osłonki do warzywniaka na balkonie – które wybrać?

Ilość donic, osłonek i skrzyń balkonowych może przyprawić o zawrót głowy. Przede wszystkim skup się na tym, by znaleźć pojemnik w odpowiednim rozmiarze.

  • Doniczki do ziół

Na rynku dostępne są praktyczne rozwiązania, jak doniczki samonawadniające, idealne zwłaszcza do ziół, bo te rośliny potrzebują częstego podlewania. Jeśli marzy ci się duży zielnik, weź pod uwagę ogród wertykalny, składający się z modułowych doniczek do zawieszenia na ścianie. To rozwiązanie idealne do małych przestrzeni albo gdy marzy ci się niesamowity efekt wizualny we wnętrzu.

 

MINI SZKLARNIA OGRODOWA NA BALKON REGAŁ WARZYWNIAK FOLIAK 127x68x51 cm
MINI SZKLARNIA OGRODOWA NA BALKON REGAŁ WARZYWNIAK FOLIAK 127x68x51 cm Kontrast
0/5
99,00 zł
Promocja
94,00 zł  najniższa cena

119,00 zł  cena regularna

  

  • Doniczki i osłonki do domu

Na kuchennym parapecie sprawdzają się też metalowe osłonki, które przy tym świetnie się prezentują. Często są stylizowane i nawiązują do klimatów rustykalnych, kolonialnych lub retro. Z kolei do uprawy miniaturowych odmian warzyw, np. papryki i pomidorów, należy wybrać odpowiednio dużą doniczkę. Jednak nie obawiaj się, że nie zmieści się w kuchni. Często wystarczy średnica ok. 20 cm. Z kolei do zwisających odmian np. truskawek czy poziomek, wykorzystaj wiszące doniczki, które można zawiesić zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Rośliny będą pięknie się w nich prezentować i swobodnie rozwijać.

 

doniczki wertykalne

 

  • Donice i skrzynie do warzywniaka na balkonie

Większe uprawy na balkonie lub tarasie wymagają odpowiednio dużych donic. Najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju skrzynki. Mniejsze, plastikowe doniczki tego typu można zawiesić na balustradzie lub ustawić na zewnętrznym parapecie. Zmieści się w nich kilka sadzonek pomidorków koktajlowych, minipapryczek, szczypior czy rzodkiewka. Zdecydowanie większe skrzynie balkonowe (o pojemności minimum 10 L) to dobry wybór, jeśli marzy ci się uprawa buraków, marchwi, dużych pomidorów, ogórków czy cukinii. Są nawet specjalne doniczki do uprawy ziemniaków, które pozwolą ci wyhodować te warzywa na balkonie!

 

doniczka do uprawy ziemniakow

 

Przydatne gadżety do warzywniaka na balkonie

Ogrodnicze gadżety może i nie są obowiązkowe, ale wiele z nich ułatwia codzienne życie każdemu, kto hoduje rośliny, nawet te na kuchennym parapecie.

 

warzywniak na balkonie jak zacząć?

 

  • Miniszklarnia

Wzrost niektórych roślin warto wspomóc, umieszczając je w mini szklarni. Panuje w niej korzystny mikroklimat – jest cieplej i wilgotniej niż na zewnątrz. To świetne miejsce dla ziół hodowanych na kuchennym parapecie. Mini szklarnia to także bardzo ciekawy element dekoracyjny we wnętrzu.

 

mini szklarnia

 

  • Inteligentne doniczki

Tak zwane inteligentne doniczki to propozycja dla gadżeciarzy, ale też dla osób zabieganych, które nie zawsze mają czas odpowiednio zadbać o swoją hodowlę. Bardziej przypominają specjalistyczne urządzenia do uprawy roślin niż tradycyjne doniczki. Są zasilane prądem, wyposażone nawet w 2-litrowy zbiornik na wodę i lampę LED, dzięki której nie trzeba szukać idealnie doświetlonego stanowiska w domu. Mają inteligentne podłoże (!), które uwalnia odżywcze składniki w określonych fazach wzrostu roślin, a sadzi się w nich… biodegradowalne kapsułki z nasionami roślin. Można powiedzieć, że w inteligentnych doniczkach warzywnik uprawia się sam!

 

inteligentna doniczka

 

  • Hydrożel do roślin

Jeśli nie chcesz co chwilę biegać z konewką albo planujesz dłuższy wyjazd, w swojej domowej uprawie zastosuj hydrożel. To preparat, który umieszcza się w ziemi, by absorbował wodę. Dzięki temu działa jak magazyn wody dla roślin. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć podlewanie nawet o połowę.

 

hydrozel do roslin

 

  • Tabliczki do podpisywania roślin

Niewielki gadżet, który ułatwia życie to tabliczki do oznaczania roślin w doniczkach. Przydadzą się początkującemu ogrodnikowi, ale też każdemu, kto ma bogatą hodowlę i trudno mu rozróżnić poszczególne odmiany, zwłaszcza na początku, gdy rośliny są jeszcze malutkie. Poza tym takie drewniane tabliczki z odręcznymi napisami wykonanymi kredą to ciekawy element dekoracyjny. Ich plusem jest możliwość wielokrotnego użytku.

 

tabliczki do oznaczania rozlin

 

Odpowiednie podłoże do roślin w warzywniaku na balkonie

Bez odpowiedniej ziemi roślinny nie będą dobrze się rozwijać. Najlepiej używać gotowych podłoży do konkretnych upraw. Zwróć uwagę na jej zawartość oraz jakość i wybierz to, co najlepsze, np. ekologiczną ziemię do ziół i warzyw. Dobrze jest też używać kompostu, zwłaszcza w przypadku uniwersalnej ziemi ubogiej w składniki pokarmowe i o niskiej zawartości próchnicy. Kompost wzbogaci glebę i sprawi, że wszystko, co posadzisz, pięknie wyrośnie. Warto również raz na jakiś czas dodatkowo wspomóc uprawę odpowiednim nawozem, np. w postaci wygodnych pałeczek do warzyw i ziół, które wtyka się w ziemię. Pamiętaj też, by na dnie stworzyć warstwę drenującą, która ułatwi odpływ nadmiaru wody. Przyda się do tego popularny keramzyt.

 

Pałeczki bio do warzyw

 

To co, kiedy zaczynasz swoją przygodę z domową uprawą warzyw, ziół i owoców? Teraz już wiesz, jak się przygotować i od czego zacząć pierwszy warzywniak na balkonie. Powodzenia!

Więcej artykułów o uprawach znajdziesz w naszych poradnikach dziale Dom i ogród.

Zdjęcia: Shutterstock.