Kiełki to bez wątpienia superfood – żywność niezwykle bogata w cenne dla zdrowia substancje, m.in. witaminy i minerały. Choć uprawiane są od starożytności, to jeszcze kilkanaście lat temu nie były tak popularne w każdym gospodarstwie domowym. Częściej można było je zobaczyć na talerzu w wykwintnej restauracji, nierzadko jako element dekoracyjny, którego wiele osób bało się zjeść! Dziś kiełki jemy częściej i chętniej. Są też łatwo dostępne w sklepach. Ale zdecydowanie lepiej wyhodować je samemu! Jest na to kilka, jak się okazuje prostych, sposobów.

co jest potrzebne do uprawy kielkow

 

Warunki do uprawy kiełków

  • Odpowiednie stanowisko dla kiełków

Kiełki bardzo lubią ciepło. W związku z tym najlepsze stanowisko do uprawy kiełków w domu to południowy parapet w kuchni. Jednak należy zadbać o to, by światło było rozproszone.

  • Podlewanie kiełków

Tak jak ciepło, kiełki lubią też wilgoć. Do podlewania należy używać tylko letniej, przegotowanej wody i trzeba pamiętać o pozbywaniu się jej nadmiaru. Częstotliwość podlewania, a w przypadku niektórych metod wręcz zalewania wodą, zależy od wybranego sposobu hodowli kiełków. Jedno jest pewne – nie można doprowadzić do sytuacji, w której kiełki będą miały za sucho.

  • Podłoże dla kiełków

W przypadku rodzaju podłoża możliwości jest kilka i często zależą od wybranej metody uprawy. Kiełki można bowiem hodować na wacie lub ligninie, w ziemi uniwersalnej albo do wysiewu nasion, na specjalnych matach czy bezpośrednio w kiełkownicy na plastikowych, szklanych lub ceramicznych tackach.

kiełki zestaw startowy

Jakie nasiona wybrać?

Wbrew pozorom nie wszystkie nasiona warzyw nadają się do tego, by wyhodować z nich kiełki. Sięgaj wyłącznie po opakowania, na których widnieje napis nasiona na kiełki. W ten sposób będziesz mieć pewność, że są one odpowiednio przygotowane, np. pozbawione pozostałości substancji przeciw chorobom, które w przypadku hodowli kiełków mogłyby być szkodliwe dla człowieka.

A jeśli zastanawiasz się, jakie konkretne gatunki roślin na kiełki możesz wybrać, to w tej kwestii masz szerokie pole do popisu. Oprócz najpopularniejszej rzeżuchy, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, możesz wyhodować w domu m.in. kiełki pora, lucerny, brokułu, buraka, fasoli mung, rzodkiewki, słonecznika, kozieradki, soczewicy, soi, kapusty czy lnu (siemię lniane).

jak uprawiać kiełki

 

5 sposobów uprawy kiełków

  • Kiełki w słoiku

Jedną z najpopularniejszych metod uprawy kiełków, która obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem na Instagramie, jest hodowla kiełków w słoiku. Wystarczy wykorzystać zwykły duży słoik do przetworów z gazą zamiast pokrywki. Wsyp nasiona maksymalnie do ¼ wysokości słoika i zalej letnią przegotowaną wodą. Po kilku godzinach trzeba odwrócić słoik do góry dnem lub ustawić pod kątem 45 stopni, jeśli to możliwe. W ten sposób woda wycieknie przez gazę. Taki zabieg – moczenie kiełków – należy wykonywać od 2 do 4 razy dziennie.

nasiona na kiełki

Kiełki z kiełkownicy

Uprawa kiełków w kiełkownicy jest bardzo prosta i efektowna. Trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt w postaci kiełkownicy, która może być plastikowa, szklana lub ceramiczna. Kiełkownica wielopoziomowa pozwala uprawiać kilka gatunków roślin jednocześnie. Nasiona umieszcza się na specjalnym systemie tac, a następnie przepłukuje 2-3 razy dziennie. Zaletą kiełkownicy jest samoczynne odprowadzanie nadmiaru wody, która spływa do najniższej warstwy (bez kiełków).

kiełkownica wielopoziomowa

Kiełki na wacie

Uprawa kiełków na wacie jest niezwykle prosta i bardzo popularna, lubiana zwłaszcza przez dzieci, które w ten sposób mogą łatwo założyć i pielęgnować własną hodowlę kiełków. Wystarczy wysypać nasiona na talerzyk, miseczkę lub jakiekolwiek inne płytkie naczynie, a następnie przykryć warstwą wilgotnej waty. Później pozostaje już tylko pilnować, by wata nie wysychała, ale też nie była nadmiernie przemoczona. Ta metoda uprawy kiełków jest szczególnie polecana w przypadku rzeżuchy, rzodkiewki, pieprzycy siewnej, gorczycy i siemienia lnianego. Wykorzystując talerzyk do kiełków w ciekawym kształcie czy kolorze, można stworzyć oryginalną, wiosenną dekorację, idealną zwłaszcza na stół wielkanocny.

talerzyk wielkanocny zając do kiełków na wielkanoc

  • Kiełki w doniczce

By wyhodować kiełki tą metodą potrzebna będzie doniczka z odpowiednim podłożem, które spełni rolę warstwy do kiełkowania. Może to być uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych albo specjalna ziemia do wysiewu nasion. Dla wygody warto wykorzystać doniczkę do ziół z systemem nawadniania, dzięki któremu łatwiej zapewnić roślinom odpowiedni poziom wilgoci.

  • Mikrozielnik z matami z nasionami

Ciekawą opcją, zwłaszcza na początek przygody z domową uprawą kiełków jest zestaw startowy, w którego skład wchodzi mikrozielnik w postaci porcelanowego naczynia do kiełkowania ze stalową wkładką. Do naczynia należy wlać wodę do wskazanego poziomu, a na stalowej wkładce umieścić specjalne maty z nasionami, dołączone do zestawu. Całość zanurza się w wodzie w porcelanowym naczyniu. Ta metoda łączy w sobie cechy poszczególnych rodzajów upraw kiełków i może być dobrą alternatywą dla hodowli w kiełkownicy czy na wacie.

Samonawadniająca się doniczka

Teraz już wiesz, że domowa uprawa kiełków nie jest trudna. Który sposób hodowli wybierasz? Więcej porad znajdziesz w dziale Dom i ogród. Oto przykładowe z nich:

Zdjęcie okładkowe i zdjęcia w środku: Shutterstock.