Nie wiadomo dokładnie, kiedy właściwie wymyślono domino. Przypuszcza się, że grę znali już starożytni Grecy czy Egipcjanie. Pewne jest, że komplet tabliczek został odnaleziony w grobowcu wspomnianego już  Tutenchamona. Historycy sprzeczają się jednak, czy faktycznie służyły one do gry, jaką znamy dziś czy też była to jedynie forma ozdoby, a tabliczki (zwane też klockami lub kamieniami) jedynie przypominały te do domino.

 

Brik, Domino drewniane klasyczne

 

Pewne jest to, że używane one były w Chinach już w XII wieku. Do Europy przywiózł je natomiast dużo później Marco Polo. Ostatecznie gra stała się popularna i weszła na salony dopiero w XVIII wieku. Używana jest, aż do dziś, choć nie zawsze zgodnie z zasadami.

Bardzo często układa się z nich rządek lub nawet kilka, aby następnie je przewrócić. Jedna tabliczka potrąca kolejną i otrzymujemy dzięki temu niesamowity efekt. Niektórzy artyści tworzą nawet w ten sposób obrazy. Oczywiście taka forma zabawy nie jest zakazana. Gdybyście jednak chcieli rozegrać partię domina, to pozwólcie, że wyjaśnimy wam reguły.

 

Goki, gra logiczna Domino

 

Domino – zasady ogólne

Istnieje wiele odmian domina. Znajdziecie między innymi Muggins, Matador, Bergen, Domino francuskie czy Domino węgierskie. Tym najbardziej popularnym jest tzw. domino zwykłe. Jego zasady są niezwykle proste, nie wymagają długiego wprowadzenia, a grać w nie mogą nawet dzieci.

 

Adamigo, gra logiczna Domino

 

W rozgrywce brać może udział od 2 do 4 graczy. Potrzebny nam będzie także co najmniej jeden zestaw domina, choć można dołożyć ich więcej, aby rozgrywka toczyła się dłużej. Na początek każdy z uczestników dostaje po 7 tabliczek. Następnie wybieramy rozpoczynającego. To właśnie ta osoba wykłada na stół dowolny, wybrany przez siebie kafelek ze swojej ręki i w tym momencie gra się rozpoczyna na dobre. Kolejka toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Tactic, gra logiczna Domino klasyczne

 

Jak układać domino?

Zadaniem kolejnego uczestnika jest dołożenie własnej tabliczki do tej znajdującej się na stole w taki sposób, aby stykające się pola posiadały taką samą liczbę oczek. Swój klocek można dołożyć oczywiście po lewej lub prawej stronie. Jeśli gracz nie ma takiej możliwości, musi dobrać tabliczkę z puli. Należy tu pamiętać, że elementy znajdujące się w stosie do dobierania powinny być zasłonięte.

 

Domino w pudełku 192492 (6/192492) Marka:Adar

 

Można je przykładowo wrzucić do jakiegoś woreczka lub też wyłożyć odwrócone. Jeśli dobrana będzie pasować do tych na stole i da się ją wyłożyć, powinien to natychmiast uczynić. Jeśli nie ma takie opcji, zmuszony jest dobierać dalej, aż nie trafi na odpowiedni lub do momenty kiedy wyczerpie się pula.

Warto jeszcze dodać, że istnieją tzw. duble, czyli tabliczki posiadające jednakową liczbę oczek na obu końcach. Są one układane na stole obrócone o 90 stopni. W tym przypadku będziemy mogli zacząć dokładać do nich kolejne klocki i zmienić tym samym układ tworzonego przez nas „węża”.

Żeby lepiej zrozumieć, jak układać domino poprawnie, zerknijcie na tę ilustrację:

 

domino01

 

Zasady gry w domino – jak zakończyć partię?

Co do zakończenia gry to istnieje kilka różnych wariantów. Pierwszym z nich jest wyłożenie wszystkich klocków ze swojej ręki. Kto uczyni to jako pierwszy – wygrywa. Można w tym momencie także zsumować liczbę oczek wszystkich wyłożonych tabliczek lub tabliczek pozostałych w rękach przeciwników i przypisać je do zwycięzcy, a następnie rozpocząć kolejną grę. Wówczas zagrać możemy chociażby do 100 by wyłonić najlepszego z uczestników.

 

Albi, Gra magnetyczna Domino

 

Pozwoli nam  to na dłuższą zabawę. Inną opcją jest ułożenie naszych klocków w taki sposób, by początek łączył się z końcem i tworzył układ zamknięty. Wówczas zwycięzcą zostanie ten, komu udało się dołożyć ostatni klocek. Jeszcze inna zasada mówi o tym, że gra kończy się, gdy żaden z graczy nie jest już w stanie dołożyć kolejnych kamieni, a pula nierozdanych została wyczerpana.

Wówczas wygrywa osoba posiadająca najmniej tabliczek lub najmniejszą sumę oczek na tabliczkach pozostałych w ręku. Bardzo ważne jest tu, aby sposób zakończenia i wyłonienia zwycięzcy ustalić jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki.

 

Gra planszowa NEW PLAY - Domino | PRINTWORKS

 

Jak widać zasady gry w domino są niezwykle proste. Mimo tego, partie potrafią być niezwykle wciągające i emocjonujące. Do tego dochodzi spora losowość, dzięki czemu każda rozgrywka będzie inna. Podczas zabawy przyda nam się trochę szczęścia, ale także zmysł strategiczny. Młodsze osoby natomiast będą mogły wyrobić sobie spostrzegawczość, zdolność kojarzenia i liczenia.

 

Schmidt, gra logiczna Domino

 

Domino dla dzieci

Jeśli wasze pociechy jeszcze liczyć nie potrafią, to możecie także zainwestować w domino przeznaczone właśnie dla dzieciaków. Zamiast oczek znajdziecie na nich obrazki przedstawiające chociażby zwierzęta, rośliny czy bohaterów ulubionych animacji, takich jak np. „Psi patrol”. Będzie to więc fantastyczny pomysł na wspólną zabawę i naukę. Zdecydowanie polecamy więc spróbować!

 

Domino Psi patrol gra 01895 Trefl

 

Po więcej porad dotyczących planszówek oraz innych rodzajów analogowej rozgrywki znajdziecie w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock