Spis treści:

  1. Jaki dron będzie najlepszy do filmowania? Kamera przede wszystkim
  2. Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując dron do filmowania?

 

Dron AUTEL EVO Nano+ Standard pomarańczowy

 

Jaki dron będzie najlepszy do filmowania? Kamera przede wszystkim

Wybór bezzałogowego statku powietrznego do filmowania w największej mierze uzależnia jego przyszłe przeznaczenie: szukasz modelu do kręcenia hobbystycznych filmików czy raczej profesjonalnych wideo? Drony do filmowania występują w naprawdę wielu wersjach, w każdym przypadku pewne jest jednak jedno: wyjątkowo istotna będzie kamera. Na co zatem zwrócić uwagę w jej przypadku?

  • Rozdzielczość wideo – absolutna podstawa doboru modelu już wyposażonego w kamerę. Im wyższa, tym lepszej jakości, bardziej realistycznych nagrań możesz się spodziewać. Wyjątkowo chętnie wybierany jest dron do filmowania 4K, zapewnia bowiem dostęp do niezwykle szczegółowego obrazu, który wiernie odzwierciedla rzeczywistość – i tak samo realistycznych transmisji.

To jeden z pierwszych parametrów, po których odróżnisz profesjonalny sprzęt od tego przeznaczonego raczej do zabawy, te drugie oferują bowiem jakość raczej na poziomie HD. A może chcesz jeszcze więcej? Zatem bez wątpienia zakochasz się w jakości oferowanej przez drony o rozdzielczości 8K. Na ten moment ich oferta jest jeszcze dość wąska, producenci coraz mocniej idą jednak w tym kierunku, dając dostęp do naprawdę niesamowitych ujęć.

  • Stabilizacja obrazu – kupując drona już wyposażonego w kamerę cyfrową, koniecznie sprawdź, czy ma tę funkcję. Jeżeli tak, to będzie na bieżąco eliminował drgania obrazu, co znacznie podniesie jakość nagrania lub transmisji.

  • Wyposażenie w gimbala – czyli pewnego rodzaju statyw, który jeszcze bardziej podnosi poziom stabilizacji obrazu. Dba o to, by kamera nawet w największym wietrze nie ulegała drganiom i wykonywała wysokiej jakości płynne wideo. Jeśli zależy ci na sprzęcie najwyższej klasy, to postaw na tę opcję.

  • FPS – czyli klatki na sekundę. Warto sprawdzić ile kadrów możliwych do późniejszego wyświetlenia w czasie jednej sekundy zarejestruje dron, to bowiem kolejny parametr, który świadczy o jakości wideo. Im więcej FPS-ów, tym płynniejszy staje się obraz. Standardem bywa dziś 30 FPS – tyle klatek będzie miał nawet tani dron do filmowania, natomiast 60 FPS to w przypadku bezzałogowych statków powietrznych już bardzo dobry wynik. Liczysz na sprzęt naprawdę z najwyższej półki przeznaczony do użytku profesjonalnego, a nie amatorskiego lub zabawy? Wybierz statek powietrzny rejestrujący 120 klatek na sekundę, co zapewni ci dostęp do niezwykle płynnego obrazu.

  • Automatyczne śledzenie obiektu – jedna z opcji smart, charakterystycznych dla sprzętów przeznaczonych do użytku profesjonalnego. Dzięki niej kamera „zakotwicza” się na określonym obiekcie i skupia się właśnie na nim, nawet gdy ten nagle zniknie za drzewami. Zaawansowana technologia przewiduje jego dalsze ruchy, dzięki czemu jest w stanie szybko namierzyć obiekt po tym, jak wyłoni się zza przeszkody. Co więcej, opcja ta dba także o odpowiedni focus kamery – właśnie na tym obiekcie.

  • Transmitowanie live – opcja, która sprawdzi się zarówno w przypadku modeli przeznaczonych do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego. Dzięki niej możesz mieć bieżący wgląd w widok kamery, dron staje się więc twoimi oczami. Jeżeli oczekujesz naprawdę dużych wrażeń, zwróć uwagę na model, który umożliwia połączenie z goglami VR: wówczas poczujesz się tak, jakbyś naprawdę towarzyszył statkowi w podróży.

  • Wyposażenie w diody LED – absolutnie niezbędna opcja w sytuacji, gdy planujesz nagrywać również w nocy, wieczorem lub późnym popołudniem. Diody zapewnią bowiem kamerze podświetlenie, a tym samym lepszą widoczność w ciemnym otoczeniu.

  • HDR – doskonała dynamika barw, czyli ich bardzo wysoka rozpiętość między bielą a czernią. Dzięki technologii HDR kolory znacznie zyskują na szczegółowości, realizmie oraz szczegółowości. Słowem: biel staje się bielsza, a czerń bardziej czarna.

  • Zoom – kolejny parametr, który pomoże ci odróżnić model przeznaczony raczej do zabawy, niż profesjonalnego rejestrowania obrazu. Najbardziej zaawansowane modele oferują nawet pięćdziesięciokrotny zoom optyczny, stając się sprzętem idealnym do nagrywania na dużych wysokościach lub bardzo małych obiektów. W przypadku modeli bardziej amatorskich albo w ogóle nie ma opcji przybliżania, albo zoom jest raczej kilkukrotny.

Dron DJI Air 2S 6m/s 120 fps 4K Ultra HD

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując dron do filmowania?

O tym, jaki dron do filmowania najlepiej wybrać, świadczą nie tylko opcje związane z samym nagrywaniem wideo. Zatem na które jeszcze parametry warto zwrócić uwagę kupując drona – niezależnie od tego, do czego będziemy go wykorzystywali?

  • Pojemność baterii – od niej zależy, jak długo twój dron będzie mógł latać na jednym ładowaniu akumulatora. Producenci wskazują zwykle szacunkowy czas pracy urządzenia, a ten mieści się zazwyczaj w zakresie od około 10 minut do nawet pół godziny w przypadku najlepszych modeli. Kiedy planujesz przygotowywać dłuższe materiały, zaopatrz się w dodatkowe baterie. Wówczas wystarczy, że przywołasz drona z powrotem i szybko zamienisz akumulator na pełny, by kontynuować nagrywanie.

  • Zasięg – będzie niezwykle ważny w przypadku osób planujących między innymi nagrywanie na otwartej przestrzeni, np. kręcenie długich scen natury. Rozpiętość jest w tym przypadku dość spora, zasięg może wynosić bowiem między kilkanaście metrów a kilka kilometrów.

  • Maksymalny udźwig – dana szczególnie istotna w przypadku filmowców. Jeżeli zamierzasz mocować kamerę do drona, upewnij się, że jej waga nie wpłynie negatywnie na możliwości jego wznoszenia się w górę. Miej oczywiście na uwadze, że najlepsze drony zostają wyposażone w wysokiej jakości kamery 4K lub 8K, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego obciążenia.

  • Tryby automatyczne – czyli opcje umożliwiające obranie jednej ze strategii lotu, podczas których dron samodzielnie wybiera mniej lub bardziej złożoną trasę dookoła danego obiektu, tak, by ucieszyć cię jak najpiękniejszym ujęciem otoczenia. Będą w nie wyposażone przede wszystkim modele profesjonalne, skupione na uzyskiwaniu artystycznych nagrań w filmowej jakości.

Overmax Dron 9.5 Fold

Kupno naprawdę dobrego bezzałogowego statku powietrznego nie musi więc stanowić dużego wyzwania, wymaga jednak poświęcenia trochę uwagi wyborowi odpowiedniego modelu. Przed zakupem dobrze jest porównać kilka dronów, by na pewno wybrać ten najbardziej atrakcyjny.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe; źródło: shutterstock.com