Chodzi oczywiście o bieżnię domową. Ranking przygotowany na podstawie najpopularniejszych modeli pomoże wam wybrać sprzęt, który pozwoli cieszyć się bieganiem nie tylko w czasie słonecznej aury. Sprawdźcie, czym wyróżniają się poszczególne modele.

 

Zipro, Bieżnia treningowa, Notus

 

Dlaczego warto ćwiczyć na bieżni?

Bieganie może być znakomitym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji, uzyskanie pożądanej sylwetki i zachowanie zdrowia poprzez trening cardio. O ile jednak wiosną czy latem chętnie ruszamy się z domu, żeby przebiec kilka kilometrów, o tyle jesienią i zimą znacznie trudniej znaleźć motywację.

Bieżnia domowa pozwala nam skutecznie zrealizować trening biegowy bez względu na temperaturę i opady. Co więcej, za pomocą regulacji sprzętu możemy zaplanować dokładnie taki trening, jaki jest dla nas korzystny. Nie musimy brać pod uwagę ukształtowania terenu. Jeśli chcemy zwiększyć intensywność, wystarczy zwiększyć prędkość bądź nachylenie bieżni. Jednocześnie możemy oglądać ulubiony serial, a po wysiłku od razu wskoczyć pod prysznic.

Nowoczesne bieżnie domowe są znakomicie zaprojektowane, dzięki czemu zapewniają użytkownikom optymalne warunki do wysiłku fizycznego. Biegając po pasie nie obciążamy zbytnio stawów i mięśni, a rytm biegu możemy dopasować do naszych możliwości.


Zainteresował cię temat? Dowiedz się więcej:


Bieżnie domowe – najważniejsze cechy

Na pierwszy rzut oka większość modeli wygląda podobnie. Szczegóły potrafią jednak znacząco wpłynąć na jakość korzystania z bieżni domowej. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do domu? Zacznijmy od serca każdej bieżni, czyli silnika. To on napędza pas, dyktując nam tym samym tempo biegu. Wśród dostępnych modeli przeważają urządzenia, które mają od 1 do 4 KM. Bieżnie domowe o mocy 1-2 KM przeznaczone są do użytku rekreacyjnego. Jeśli więc szukacie sprzętu, który posłuży do okazjonalnych przebieżek, nie trzeba inwestować w bieżnię rodem z siłowni.

Mocniejsze modele umożliwiają bardziej wyczynowe bieganie, a także przekładają się na żywotność bieżni. Mitem jest jednak przeświadczenie, że silniki o dużej mocy są głośne – różnice w głośności są niemal niezauważalne i w większym stopniu zależą od konstrukcji bieżni.

Innym ważnym czynnikiem jest rozmiar. Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, zapewne będziemy celować w węższe bieżnie z krótszym pasem. Warto jednak podkreślić, że mniejsze modele sprawdzają się głównie do spacerowania oraz szybkiego marszu. Jeśli chcemy regularnie biegać i mamy odpowiednio dużo miejsca, lepiej wybrać szerszy i dłuższy model. Więcej miejsca będzie się również przekładać na komfort biegu.

Na koniec ostatni parametr, czyli nośność. Jest to nic innego jak maksymalne obciążenie, któremu można poddawać bieżnię domową. W zależności od sylwetki zaleca się, aby nośność była nieco większa niż waga użytkownika.

Bieżnia domowa – ranking polecanych modeli

Przejdźmy do omówienia atutów poszczególnych urządzeń. Wybraliśmy 10 bieżni domowych, które cieszą się zaufaniem użytkowników. Poznajcie najważniejsze cechy każdej z nich i wybierzcie model dla siebie.

Bieżnia elektryczna Kingsmith Walkingpad R2

Zaczynamy od urządzenia idealnego do niedużego mieszkania. Cechami, które na pierwszy rzut oka wyróżniają składaną bieżnię domową Walkingpad R2, są minimalistyczny design i kompaktowy rozmiar. Jest też stosunkowo lekka jak na sprzęt, którego nośność to 110 kg. Twórcy bieżni zdawali sobie sprawę z tego, że będzie wykorzystywana w małych mieszkaniach, dlatego skupiono się także na tym, by działała cicho. Wpływa na to między innymi nisko osadzony punkt ciężkości. Chociaż Walkingpad R2 nie ma wyświetlacza, swoje parametry w czasie rzeczywistym możesz śledzić przy pomocy aplikacji mobilnej. Jest to sprzęt idealny do szybkiego spacerowania bądź truchtu – bieżnia działa w zakresie 0,5-12 km/h.

 

Bieżnia Elektryczna Walkingpad R2 Marka:KingSmith

 

Bieżnia elektryczna Kingsmith Walkingpad TRR1F

Tym razem proponujemy bardziej rekreacyjny model Walkingpad TRR1F. Pod wieloma względami jest to urządzenie zbliżone do tego, które opisaliśmy powyżej. Również zapewnia nośność do 110 kg, jednak przeznaczone jest przede wszystkim do chodzenia. Maksymalna prędkość to 10 km/h, natomiast użytkownicy najlepiej poczują się w czasie marszu. Połącznie prostej, aluminiowej konstrukcji z nowoczesnymi rozwiązaniami sprzętowymi sprawia, że otrzymujemy niezawodny sprzęt np. do pracy przy komputerze. Gdy poręcz jest opuszczona, maksymalna prędkość spada do 6 km/h, a my możemy skupić się nie tylko na chodzeniu, ale też na sprawach biurowych.

 

Kingsmith, Bieżnia do biegania, Walking Pad TRR1F, czarny, 720x900 mm

 

Bieżnia elektryczna Urbogym V650M

Trwały silnik i cicha praca to główne atuty bieżni domowej Urbogym V650M. Parametry silnika zbliżone są do poprzedniego modelu. Urządzenie pracuje ze stałą mocą 2 KM, natomiast maksymalnie osiąga 4 KM przy najwyższej prędkości 16 km/h. Antypoślizgowy pas ma wymiary 126x45 cm, co zapewnia sporo miejsca i swobody podczas biegu. Nośność modelu to 140 kg. W urządzeniu od Urbogym możemy ręcznie zmieniać kąt nachylenia o maksymalnie 15%. Plusem jest łatwiejsze składanie bieżni, ponieważ wyposażona jest w teleskopowy system składania z wykorzystaniem siłowników gazowych. O komfort podczas treningu dba 8-punktowy system amortyzacji. Dzięki niemu po treningu nie będziemy odczuwać przeciążeń. Panel posiada zestaw programów treningowych, a jeśli lubicie w trakcie biegania słuchać muzyki, być może zainteresuje was obecność wbudowanych głośników oraz możliwość podłączenia się przez wejście USB, SD, MP3 lub gniazdo słuchawkowe.

 

Urbogym, Bieżnia elektryczna V650M

 

Bieżnia elektryczna FIT-NET 420 Massager

Nieco więcej możliwości treningu zapewnia bieżnia domowa FIT-NET 420 Massager. Jest to również dosyć duży sprzęt (pas 115x42 cm) o większej mocy (stała 3 KM, maksymalna 5 KM). W efekcie producent zapewnia bieganie z prędkością do 17 km/h. Nośność to 130 kg, dlatego bez wątpienia jest to sprzęt, z którego mogą korzystać nawet postawne osoby. Bieżnia domowa od FIT-NET pozwala również zmieniać kąt nachylenia do 15%. Regulowanie odbywa się manualnie poprzez wybór jednego z trzech dostępnych poziomów. Tym, co wyróżnia ten model, jest możliwość wygodnej regulacji prędkości. Poza intuicyjnym panelem sterującym użytkownik może również sięgnąć do przycisków w bocznej rączce panelu.

 

Bieżnia elektryczna FIT-NET 420 Massager

 

Bieżnia elektryczna FIT-NET T20 Compact

Czas na nieco delikatniejszy wariant od FIT-NET, czyli model T20 Compact. Chociaż dłuższa (pas 122x41 cm) jest bardziej kompaktowa i dedykowana rekreacyjnemu użytkowi. Potwierdzają to poszczególne parametry, czyli moc silnika (2 KM), nośność (120 kg) oraz mniejsza prędkość maksymalna (do 14 km/h). Wyróżnia ją jednak łatwość składania oraz fakt, że złożona ma zaledwie 20 cm wysokości. Można więc łatwo schować ją nawet w niewielkim mieszkaniu.

 

Bieżnia elektryczna FIT-NET T20 Compact

 

Bieżnia elektryczna Hop-Sport HS-900LB Clip

Kolejna bieżnia domowa składana w naszym zestawieniu, czyli Hop-Sport HS-900LB Clip to znakomity konsensus między dość kompaktowym sprzętem do ćwiczeń, a parametrami, które umożliwiają solidny trening. Z jednej strony mamy więc minimalistyczną konstrukcję, pas w rozmiarze 120x40 cm i wysokość wynoszącą zaledwie 22 cm po złożeniu, natomiast z drugiej strony nośność wynosi 130 kg, a maksymalna prędkość to 14 km/h. Bieżnia należy do jednych z lżejszych modeli (34 kg), więc bez trudu schowamy ją do szafy czy pod łóżko. Ciekawym dodatkiem do rozbudowanego systemu treningowego zapisanego na komputerze z dotykowym ekranem jest możliwość przesyłania widoku naszych osiągów na ekran telewizora. Dzięki temu nie będziecie mieli problemu z monitorowaniem postępów.

 

Hop-Sport, Bieżnia elektryczna, HS-900LB Clip, czarny

 

Bieżnia treningowa Zipro Notus

Notus to jeden z bardziej kompaktowych modeli w rodzinie bieżni domowych Zipro. Ten znany na rynku producent oferuje pełną gamę sprzętów zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Zipro Notus to sprzęt dla tych, którzy oczekują czegoś więcej niż sprzęt do intensywnych spacerów, ale jednocześnie chcą, żeby urządzenie nie zajmowało dużo miejsca w domu. Modele z tej serii wyróżnia znakomity system amortyzacji, dzięki czemu podczas treningu nie obciążamy stawów. Notus posiada pas w wymiarach 137x47 cm, na którym możemy rozpędzić się do 18 km/h. Nośność to aż 150 kg. Wyświetlacz dostarczy nam najważniejszych informacji, a wygodne uchwyty pozwolą zamontować telefon i odstawić butelkę. Funkcja, która wyróżnia Zipro Notus to możliwość regulacji zarówno prędkości, jak i kąta nachylenia w trakcie użytkowania.

 

Zipro, Bieżnia treningowa, Notus

 

Bieżnia treningowa do chodzenia Zipro Lite

Pozostajemy wśród produktów marki Zipro, jednak zmieniamy zupełnie charakterystykę sprzętu. Zipro Lite to bieżnia domowa do chodzenia z zakresem prędkości 1-6 km/h. Urządzenie jest bardzo kompaktowe i zajmuje jedynie 1 m2 powierzchni w pokoju. Przed pasem znajdziemy wygodny wyświetlacz, który prezentuje najważniejsze parametry. Sterowanie odbywa się przy pomocy pilota. Bieżnia domowa Zipro Lite to niedrogi sprzęt dla każdego, kto chce wprowadzić trochę aktywności do swojego trybu życia lub powoli wraca do formy.

 

Zipro Bieżnia treningowa do chodzenia

 

Bieżnia elektryczna Hertz Ranger

Dla przeciwwagi czas na jedną z najbardziej wyczynowych bieżni domowych w naszym zestawieniu. Bieżnia elektryczna Hertz Ranger to solidna konstrukcja, która zapewnia wytrzymałość na lata. Silnik o mocy 3 KM pozwala rozpędzić się do 22 km/h, a nośność to 150 kg. Na uwagę zasługuje również duży pas (141,5x51,5 cm) oraz możliwość regulacji nachylenia na aż 23 poziomach. Hertz Ranger znakomicie amortyzuje użytkowników za sprawą ośmiu punktów (po cztery na każdej stronie pasa). Ten model przypadnie do gustu także miłośnikom technologicznych gadżetów. Wbudowany komputer z dotykowym ekranem można bowiem podłączyć do Wi-Fi i instalować dodatkowe aplikacje.

 

Hertz, Bieżnia elektryczna, Ranger

 

Bieżnia elektryczna składana Thunder ICON-BLACK

Na koniec jeszcze jeden model, który łączy stosunkowo nieduży rozmiar z przyzwoitymi parametrami. Bieżnia elektryczna Thunder ICON-BLACK to bowiem z jednej strony nieduży pas (114x42 cm), ale jednocześnie spora moc (maksymalnie 5 KM) oraz nośność (140 kg). Bezolejowy pas jest łatwy w eksploatacji, podobnie jak magnetyczny system oporu. Na tej bieżni domowej można rozpędzić się do 17 km/h, a kąt nachylenia regulować na trzech poziomach. Chociaż nawet po złożeniu sprzęt zajmuje niemało miejsca, sam proces jest lekki dzięki teleskopowym siłownikom gazowym. Między pomieszczeniami możemy również łatwo przetransportować urządzenie na kółkach.

 

Bieżnia elektryczna składana Thunder

 

Po więcej porad dla osób aktywnych fizycznie zapraszamy do działu Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Źródło:

Badania ARC Rynek i Opinia, https://arc.com.pl/polacy-mniej-aktywni-fizycznie/, dostęp: 26.09.2023