Pochodzenie składników w kosmetykach naturalnych

Kosmetyki stosuje się przede wszystkim by utrzymać odpowiednią, zdrową kondycję skóry i włosów. Nawilżają suchą cerę, zmniejszają stany zapalne, wspierają procesy gojenia skóry atopowej i alergicznej, spowalniają proces starzenia. Czym różnią się kosmetyki naturalne od konwencjonalnych, skoro ich przeznaczenie jest takie samo? Przede wszystkim pochodzeniem najważniejszych składników. To między innymi:

  • Woski – w kosmetykach naturalnych wykorzystuje się woski pochodzenia roślinnego i zwierzęcego: carnauba, ryżowy, olej jojoba, pszczeli, lanolina), które bardzo dobrze się wchłaniają. Biorąc na przykład wosk pszczeli, wykazuje on dodatkowo działanie antybakteryjne i przeciwzapalne i jest bogaty w witaminę A. Co więcej, to naturalny konserwant, dzięki czemu zawierające go kosmetyki nie potrzebują już dodatku innych składników utrzymujących ich trwałość.
  • Tłuszcze – w przypadku eko kosmetyków stosowane są oleje roślinne tłuczone na zimno (a więc o największym poziomie wartości odżywczych): migdałowy, oliwa z oliwek, z opuncji figowej, z pestek malin i wiele innych. Zawarte w nich witaminy w naturalny sposób napinają i nawilżają skórę, a sam tłuszcz tworzy na cerze naturalny tłusty film, który zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wody oraz negatywnym wpływem zimnego wiatru czy niskich temperatur. Tym samym zmniejszają ryzyko pojawiania się zaczerwienień skóry typowych dla okresu zimowego i związanych z nimi podrażnień.
  • Składniki zapachowe – w przypadku kosmetyków naturalnych zamiast sztucznych dodatków zapachowych wykorzystywane są olejki eteryczne albo ekstrakty z roślin (nagietka, rumianku, malin etc.). To bardzo dobry wybór dla osób z cerą wrażliwą; naturalne aromaty lub ich całkowity brak zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Wyjątek stanowią oczywiście osoby „z natury” uczulone na konkretny składnik.

Kosmetyki Yope

Podobnie można opisać każdą grupę składników: konserwanty, fazę wodną, emulgatory czy substancje nawilżające. Wniosek jest w każdym przypadku taki sam: w przypadku kosmetyków naturalnych skóra zawsze ma kontakt wyłącznie ze składnikami pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Należy mieć jednak na szczególnej uwadze dobranie ich pod swój typ skóry i ewentualne alergie. Każdy rodzaj naturalnego oleju czy wyciągu z owoców wykazuje inny wpływ na cerę, tym samym będąc odpowiednie dla innego problemu. Dla przykładu, cera sucha powinna bardzo dobrze zareagować na olej z pestek dyni wykazujący działanie silnie nawilżające. Natomiast dla cery ze skłonnością do przetłuszczania się właściwy będzie olej lniany, którego nienasycone kwasy tłuszczowe regulują ilość wydzialnego sebum.

Naturalne kosmetyki do twarzy

Bez względu na to, jakiego produktu do pielęgnacji poszukujesz, z pewnością znajdziesz jego naturalny odpowiednik. Na rynku dostępne są już w bardzo przystępnych cenach między innymi:

  • Naturalne toniki – a wśród nich hipoalergiczne propozycje od Sylveco takie jak naturalny tonik z ekstraktem z hibiskusa. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryje. Dzięki brakowi substancji zapachowych nadaje się do skóry bardzo wrażliwej i uczuleniowej.
  • Kremy naturalne – z wyższej półki cenowej, jak w przypadku marki Resibo i średniej – Aloesove czy Make Me BIO. Ich zdecydowana większość jest wegańska i cruelty-free (nietestowana na zwierzętach), a dzięki wsparciu naturalnych olejów nie tylko słyną z wysokiej skuteczności, ale także bardzo dobrego wpływu na skórę problematyczną.
  • Serum – grupa naturalnych kosmetyków do twarzy o naprawdę szerokiej ofercie. Dostępne są serum normalizujące, oczyszczające, złuszczające, głęboko nawilżające, wygładzające, liftingujące – do stosowania codziennego i zadań specjalnych. Na uwagę zasługuje między innymi linia Make Me BIO z propozycją Super Serum o dogłębnym działaniu.

Kosmetyki Tołpa

Naturalne szampony do włosów

Klasyczny i w kostce – oferta naturalnych kosmetyków do włosów jest naprawdę szeroka. To między innymi Yope z produktem do włosów suchych, zniszczonych i matowych (Orientalny Ogród) czy Onlybio. Marka ta zasłynęła wśród fanek włosingu wysoką skutecznością działania. Do wyróżnianych należą między innymi ich naturalne szampony do włosów przetłuszczających się. Zarówno Yope, jak i Onlybio oferują kosmetyki o wegańskim składzie i nietestowane na zwierzętach.

Hydrolaty, balsamy, peelingi, oleje, mydła naturalne – zdecydowanie jest w czym wybierać. Naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów to nie tylko mniejsze ryzyko występowania podrażnień, ale także proste składy i formuły, najczęściej ekologiczne opakowania i wyjątkowa uniwersalność stosowania. Trudno szukać w nich podziału na damskie i męskie; naturalne oleje mogą być stosowane równocześnie przez całą rodzinę. Doskonałym przykładem są delikatne linie Sylveco, nadające się niejednokrotnie nie tylko dla panów i pań o skórze każdego typu i w różnym wieku, ale również cery dziecięcej.

Postaw na piękną, zdrową skórę – wypróbuj eko-kosmetyki!

Kosmetyki Vianek