Do czego służą stuptuty?

Stuptuty to materiałowe ochraniacze, które zakłada się na łydki oraz część wierzchnią buta. Tak założone chronią stopy przed przedostawaniem się na przykład śniegu do wnętrza butów. Można powiedzieć, że stuptuty przypominają niejako długie skarpety z odciętą częścią na stopy, jednak zakłada się je na spodnie i są wykonane z innego rodzaju materiałów. Pod względem wyglądu przypominają też nieco ocieplacze na łydki. Sprawdzają się szczególnie w trakcie aktywności zimowych, ale także ulew.

Wszystko dlatego, że stuptuty damskie i męskie są produktami uniwersalnymi – ta sama, sprawdzona para może być używana zarówno zimą, jak i latem. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby stworzyć barierę ochronną przed dostawaniem się pod spodnie czy do wnętrza obuwia turystycznego różnego rodzaju niechcianych substancji, nie tylko wspomnianego już śniegu, ale też wody, błota, piasku, kamyków czy leśnego igliwia. Poza tym odpowiadają one za trzymanie ciepła. Jest to zatem niezwykle istotne uzupełnienie stroju, szczególnie w trakcie zimowych wypraw w góry.

Stuptuty damskie i męskie – czy można je nosić na co dzień?

Najbardziej powszechnym rodzajem stuptutów są te, z których najczęściej korzysta się w trakcie wycieczek w góry, czyli stuptuty trekkingowe. Można wybierać spośród modeli wodoodpornych z membraną lub bez. Oba warianty są długie, ponieważ ich główną funkcją jest ochrona przed wodą, piaskiem, błotem, czy wyziębieniem jak największego obszaru łydki. Materiał, z którego są wykonane, zapewnia dużą uniwersalność. Warto zwrócić uwagę, chociażby na warianty (np. model Hintere marki Viking), które nadają się również do aktywności uprawianych w cieplejszych porach roku.

Zimowe stuptuty charakteryzują się tym, że zapewniają znacznie więcej ciepła, niż inne ich rodzaje. Są również dłuższe, dzięki czemu chronią większe partie ciała. Wykonane są najczęściej z wytrzymałej i wodoodpornej Cordury z zapewniającą komfort termiczny ociepliną w środku, poliestru lub nylonu o właściwościach nieprzepuszczających wody.

Innym rodzajem stuptutów są stuptuty biegowe. Są one znacznie krótsze niż trekkingowe – chronią wyłącznie samą cholewkę. W głównej mierze ochronią przed przedostaniem się do buta kamyków, piasku, czy igliwia podczas biegania po wzniesieniach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając stuptuty?

Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jakich aktywności planujesz się podjąć. Jeśli chodzi o stuptuty zimowe, to powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego są wykonane oraz na ich długość. Całość powinna szczelnie zakrywać dolną część nogawki i nic nie stoi na przeszkodzie, aby znacznie nachodziła na buty oraz sięgała ponad kolana.

Jeśli jednak planujesz biegać, czy jeździć na rowerze latem, to stuptuty biegowe lub stuptuty trekkingowe będą tutaj znacznie bardziej odpowiednią opcją. Dzięki nim nie będziesz odczuwać dyskomfortu związanego z wysoką temperaturą. Podstawowa funkcja i tak zostanie spełniona – krótsze stuptuty sprawią, że kamienie lub żwir nie będą dostawać się do wnętrza butów i nogawek. Krótkie wersje przeznaczone do biegania, czy jazdy na rowerze są lekkie, przepuszczają powietrze i odprowadzają nadmiar wilgoci na zewnątrz. Jednocześnie zapobiegają dostawaniu się wody do środka, gdy złapie cię ulewa, wejdziesz w błoto lub kałużę, czy też podczas biegania po wilgotnej leśnej ściółce.

Niezależnie od ich długości i warunków, w jakich planujesz wykorzystywać ten przydatny gadżet, musisz zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Przede wszystkim liczy się tutaj wysoka jakość wykonania, szczególnie istotna w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Poza tym ważny jest sposób mocowania. Dostępne są modele rozpinane do połowy, do końca lub naciągane na nogawkę. Wybór odpowiedniej opcji zależy wyłącznie od twojego komfortu oraz upodobań w tym zakresie. Poza tym warto wybrać stuptuty, które są regulowane pod względem szerokości, dzięki czemu lepiej je dopasujesz do szerokości łydki. To z kolei zagwarantuje, że akcesorium do obuwia turystycznego będzie dobrze spełniać swoja ochronną rolę. Jest to również gwarancja wygody podczas uprawiania zarówno sportów zimowych, jak i trekkingu w deszczu.

Szukając odpowiedniego dla siebie modelu, sprawdź różne rodzaje produktów i wybierz ten, który zapewni ci najlepszą ochronę. Różne rodzaje stuptutów i inne akcesoria niezbędne do wyprawy w góry oraz uprawiania sportów, znajdziesz w naszym asortymencie!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock