Szelki dla kota – jakie wybrać by były bezpieczne?

Szelki dla kota to zdecydowanie najlepsza opcja, jeżeli planujesz wychodzić ze swoim zwierzakiem na spacery. Chronią jego klatkę piersiową i kręgosłup przed drobnymi oraz poważnymi urazami układu kostnego, gdy zwierzak szarpie oraz zapewniają mu bezpieczeństwo podczas poruszania się po chodniku czy ulicy.

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić szelki dla małego kota, czy takiego większej rasy, dorosłego lub kocięcia, ważne jest, by były one dopasowane, wygodne i komfortowe dla zwierzaka. Jak więc wybrać właściwy model? Zacznij od określenia rozmiaru odpowiedniego dla twojego pupila. Zmierz obwód kota w miejscach, w których będą znajdować się obręcze szelek, czyli na końcu szyi, nad łopatkami oraz nad przednimi łapkami.

Nieodpowiednio dobrane szelki mogą skutkować ucieczką kota poprzez wyślizgnięcie się albo szkodą na jego zdrowiu, a także będą dla niego zwyczajnie niewygodne, ponieważ mogą krępować jego ruchy. Nie mogą być więc ani za duże, ani za małe. Równie ważny jest materiał, z którego wykonany jest gadżet. Dobierz go do rodzaju sierści kota tak, by nie obcierał (ani jej, ani skóry), był odpowiednio miękki i jednocześnie wytrzymały. Zwróć także uwagę, czy szelki nie mają po wewnętrznej stronie ostrych przeszyć, czy kantów, które mogłyby zranić pupila.

 

TRIXIE Szelki + Smycz dla kota CAT SHADOW 27-46cm / 10mm / 1,2m

 

Rodzaje szelek – jakie wybrać?

Na rynku dostępne są szelki złożone z dwóch obręczy połączonych jednym paskiem, zapinane na solidny metalowy lub plastikowy zatrzask (np. CATSHADOW marki TRIXIE) lub modele przypominające ubranko (np. szelki dla kota Hedo). Druga opcja jest dla zwierzaka zwykle nieco bardziej komfortowa, a przy okazji bezpieczniejsza, szczególnie w przypadku ruchliwych kociaków, które dopiero uczą się korzystania z tego rozwiązania i usiłują wyswobodzić się z szelek. Taka uprząż pozwala rozłożyć ciężar równomiernie, a także nie uciska i nie poddusza kota, co może dziać się w przypadku szelek z dwoma obręczami.

Jakie szelki dla kota będą zatem najlepsze? Poza rozmiarem i rodzajem warto też wybierać modele wyposażone w odblaskowe elementy, które zwiększą widoczność zwierzaka po zmroku. Można też dokupić do nich coś świecącego bądź odblaskowego, co sprawi, że maluch na smyczy będzie widoczny dla poruszających się po ulicy pojazdów.  

Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia. Można wybierać spośród wariantów na klamerki lub zatrzaski, które są zazwyczaj solidniejsze oraz wygodniejsze. Nie powinny one znajdować się na brzuchu kota – lepiej wybrać model z zapięciem na grzbiecie.

 

TRIXIE Szelki + Smycz dla kota ODBLASKOWE 22-42cm / 10mm / 1,2m

 

Szelki dla kota – jak poprawnie je założyć?

Choć szelki dla kota nie są skomplikowane w zakładaniu pod względem konstrukcyjnym, to nienauczone jeszcze korzystania z nich zwierzaki mogą stawiać opór. Kocia natura sprawia, że nie każdy pupil będzie zainteresowany „towarzystwem” jakichkolwiek nieznanych mu akcesoriów o obcym zapachu. Warto więc przed pierwszą próbą założenia szelek oswoić kota z nowym przedmiotem, np. podrzucając mu je do legowiska, by mógł na spokojnie „zbadać” obiekt.

Pod żadnym pozorem nie zakładaj pupilowi szelek na siłę, ponieważ zniechęci to kota do dalszego korzystania z uprzęży. Takie działanie może go na dobre zrazić do noszenia szelek czy chodzenia na smyczy. Kiedy więc zwierzak oswoi się z przedmiotem, spróbuj ubrać go w sposób delikatny, a w przypadku powodzenia – koniecznie nagrodzić ulubionym przysmakiem. Powtórz zabieg kilka razy, nim wyjdziecie na spacer. Pamiętaj, nigdy nie każ czworonoga, a jedynie nagradzaj za postępy.

Wiesz już, jakie szelki dla kota wybrać oraz jak oswoić go z ich obecnością – pora więc założyć je zwierzakowi. Zakładanie produktu jest dość intuicyjne. W przypadku tradycyjnych szelek zapnij węższą część na klatce piersiowej kota, a szerszą na dalszej części jego ciała tak, by łączący obie pętelki pasek przebiegał wzdłuż kręgosłupa pupila. W przypadku szelek przypominających ubranka włóż łapki kota w wyznaczone otwory.

By zapewnić kotu swobodę, pod założone szelki powinno się być w stanie włożyć 1-2 palce. Zyskasz wtedy pewność, że szelki nie są ani za luźne, ani za ciasne. Jest to o tyle ważne, że w opcji pierwszej zwierzak może wydostać się z szelek i uciec, a w drugiej odczuwać mocny dyskomfort i odmówić wspólnego spaceru. Pamiętaj także o bardzo dokładnym zapięciu wszystkich wymagających tego elementów.

 

TRIXIE Szelki + Smycz dla kota ODBLASKOWE 18-35cm / 10mm / 1,2m

 

Jak prowadzić kota na smyczy w szelkach?

Chodzenie z kotem może być proste i przyjemne, pod warunkiem, że pupil nauczy się chodzić w sposób, który jednocześnie będzie dla niego wygodny oraz spełni oczekiwania opiekuna. Najprościej jest zacząć uczyć zwierzaka „sztuki chodzenia”, kiedy jest jeszcze kocięciem. Nie jest to jednak warunek, ponieważ starsze koty również da się tego nauczyć. Wystarczy cierpliwość i zaangażowanie.

A jakie szelki wybrać dla małego kota? 

Przede wszystkim wygodne i maksymalnie bezpieczne, czyli najlepiej te przypominające ubranko. Kiedy już kociak oswoi się z nowym gadżetem, możecie zacząć naukę.

Treningi zacznij w cichym, spokojnym miejscu, w którym kot nie będzie się bać i nie zaskoczą go żadne nagłe dźwięki. Dobrze też, by w okolicy nie było krzewów i innych rozpraszających pupila miejsc, w których, jeszcze niedoświadczony, może się zaplątać.

Reszta polega już na samym spacerowaniu, za które, kiedy dobrze idzie, należy nagradzać zwierzaka. Dzięki temu skojarzy on spacer z czymś przyjemnym. Gdy nauka przyniesie efekty, możecie przechadzać się do woli, jednak pamiętaj o bezpieczeństwie, czyli trzymaniu kota z dala od jeżdżących samochodów, studzienek czy innych zwierząt, które mogłyby go zaatakować, lub na które mruczek mógłby chcieć zapolować.

 

Szelki ze smyczą dla kota / Psa — zielone, rozmiar S Hedo

 

Więcej artykułów znajdziesz w zakładce Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock