Przy wędrowaniu po górach można wybierać wyłącznie płaskie szlaki spacerowe, a dopiero po jakimś czasie spróbować tych bardziej wymagających. Trzeba jednak przygotować się również na większy wysiłek. Wspinaczka to wspaniała aktywność, która umożliwia rozwój wielu partii mięśni oraz wydolności organizmu, jednak w początkowych etapach niełatwo w pełni się nią cieszyć. Nawet osobom uznającym się za względnie sprawne może czasem brakować tchu przy pokonywaniu sporych stromych odcinków. A wtedy rozglądanie się wokół i docenianie piękna krajobrazów schodzi na drugi plan…

Jak chodzić po górach i się nie zmęczyć? Jest na to kilka sposobów!

#1 Przygotuj się na trekking i wyrób sobie kondycję

Nie ma lepszej metody niż zadbanie wcześniej o odpowiednią kondycję. Wystarczy rozpocząć regularne treningi kilka miesięcy przed sezonem wspinaczkowym. Wcale nie muszą być bardzo intensywne – chodzi o stopniowe budowanie kondycji. Jogging, bieganie na bieżni czy korzystanie z orbitreka, jazda na rowerze – aktywność tego rodzaju przyniesie zauważalne efekty podczas treningu już po kilku tygodniach.

 

Urbogym, Bieżnia elektryczna, V660MS, czarny, 161x129x75 cm

 

#2 Zmniejsz obciążenie na swoich plecach

Im cięższy jest twój plecak, tym trudniej będzie zdobywać górskie szczyty. Warto ostrożnie wybierać ekwipunek i dbać o to, by znalazły się wśród niego wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy. Zastanów się, czego naprawdę możesz potrzebować. Zoptymalizuj listę ubrań, tak aby nie nosić ze sobą niepotrzebnych warstw – ciężkich swetrów czy dodatkowych kurtek.

 

High Peak, Plecak, Index 30100, czarny, 20L

 

#3 Zwracaj uwagę na to, jak oddychasz

Często zapominamy, jak ważne przy wysiłku jest odpowiednie oddychanie. Jeśli oddychasz zbyt płytko i szybko, możesz sobie zaszkodzić i odczuwać większe zmęczenie. Nie należy brać również zbyt szybkich i głębokich oddechów, co z kolei powoduje hiperwentylację i może prowadzić do zawrotów głowy oraz innych nieprzyjemnych objawów. Spróbuj przede wszystkim uspokoić oddech i skoordynować go z wykonywanymi ruchami. Od razu poczujesz przypływ sił.

#4 Pamiętaj o nawadnianiu

To bardzo ważne zwłaszcza latem, ale nie tylko – wysiłek fizyczny zawsze generuje wzmożone zapotrzebowanie na wodę. Miej jej zapas przy sobie na szlaku. Najlepiej zabrać ze sobą butelkę wielorazową, którą możesz wielokrotnie napełniać i która zatrzymuje przyjemny chłód płynów. Popularnym rozwiązaniem jest butelka z filtrem węglowym, która dodatkowo oczyszcza wodę.

 

Butelki filtrujące

 

#5 Zainwestuj w podporę – na przykład kijki

Gdy chodzisz z podporami, częściowo odciążasz organizm. Dlatego mogą się one okazać świetnym rozwiązaniem dla osób stawiających pierwsze kroki w górskim trekkingu. Pamiętaj, że aby metoda ta przynosiła efekty, należy nauczyć się, w jaki sposób używać kijków właściwie. Przy korzystaniu z nich w odpowiedni sposób, część siły do wspinania się czerpiesz z rąk, zamiast obciążać wyłącznie nogi.

 

Campus Stetin Trekking Poles Cu0703321218 Unisex Kijki Trekkingowe Czarne

 

#6 Unikaj odpoczynku na siedząco

Gdy czujesz zmęczenie, prawdopodobnie jedyne, o czym marzysz, to usiąść – ale to błąd! Przypomnij sobie, jak trudno jest wstać po takim odpoczynku. Podczas górskich wędrówek najlepiej odpoczywać na stojąco, aby uniknąć tego spadku energii. Aby odzyskać siły i wyrównać oddech, najlepiej pochylić się, oprzeć o kolana i ze zwieszoną głową w dół poczekać, aż wszystko wróci do normy.

#7 Uważaj, jak chodzisz!

Trekking górski to nie tylko wspinaczka, ale również schodzenie ze szczytów. Wiele osób uznaje je za znacznie bardziej męczące, niż wchodzenie pod górę. Niewątpliwie przy schodzeniu należy jeszcze bardziej uważać pod nogi – wystarczy drobne osunięcie, czy śliski kamień, by doszło do kontuzji. Ale to nie wszystko! Schodzenie może bardzo obciążać kolana, dlatego podczas zejścia należy dbać o lekkie uginanie nóg zamiast trzymanie ich prosto. W ten sposób możesz oczywiście dorobić się zakwasów w łydkach i udach, ale unikniesz kontuzji kolan, które bywają naprawdę uciążliwe.

Przy wspinaniu się zwracaj uwagę na stawianie stopy na śródstopiu – dzięki temu unikniesz bólu i odcisków, a także polepszysz stabilność swoich kroków.

 

Compeed, nawilżające plastry na odcisku, 1,7x5,7 cm, 6 sztuk

 

#8 Dobierz odpowiednie buty do trekkingu

Jeśli na trekking wybierzesz płaskie trampki czy adidasy, które ślizgają się na każdym kamieniu i nie gwarantują odpowiedniej przyczepności, będziesz bardziej męczyć się przy chodzeniu. Wszystko dlatego, że wkładasz więcej energii w utrzymywanie się na danej płaszczyźnie.

Jeśli wybierzesz buty trekkingowe, możesz liczyć na większy komfort i usztywnienie, które pozwoli zapobiec ewentualnym skręceniom i zwichnięciom. Solidna podeszwa to również podstawa – zapewni ci komfort nawet na mniej równych powierzchniach.

 

 Buty turystyczne

 

#9 Nie ignoruj własnych możliwości

Warto mieć świadomość tego, jakiemu poziomowi trudności możesz sprostać, i mierzyć siły na zamiary. Jeśli wiesz, że wciąż brakuje ci formy, wybierz lekki trekking dla początkujących na szlakach łatwych lub średnich. Unikaj czerwonych lub czarnych szlaków, które mogą okazać się dla ciebie za trudne. Dzięki temu spędzisz czas aktywnie, ale jednocześnie będziesz cieszyć się bliskością natury.

Jeśli wprowadzisz w życie powyższe wskazówki, możesz sprawić, że trekking upłynie w przyjemnej atmosferze, zamiast stanowić katorgę. Warto stawiać sobie wyzwania – jednak nie kosztem zdrowia ani bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym podczas przygotowywania się do drogi. Odpowiednio dobrany ubiór, buty i akcesoria sprawią, że wspinaczka będzie jeszcze przyjemniejsza.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock