Telewizor LED – co to dokładnie jest? 

Telewizory LED to nowocześniejsza wersja urządzeń z matrycą LCD. Telewizory LCD są wyposażone w ciekłokrystaliczny ekran, za którego pracę odpowiadają między innymi ciekłe kryształy, filtr kolorów oraz polaryzatory. W ogromnym skrócie, technologia polaryzacji światła, w połączeniu ze wspomnianymi ciekłymi kryształami, przekazuje do filtrów barw właściwą dawkę odpowiednio ukierunkowanych wiązek światła, czego efektem jest wyświetlanie kolorowych pikseli, układających się w klatki.

Wpływ światła jest kluczowym elementem działania telewizorów z matrycą LCD. Taką właśnie rolę odrywają dziś LED-y, czyli diody LED. Wcześniej, w pierwszych „elcedekach”, za podświetlenie odpowiadały świetlówki, a więc lampy CCFL, zdecydowanie większe od diod, co tylko zwiększało grubość ekranu. LCD z CCFL były również cięższe i pobierały więcej energii.

Znacznie mniejsze diody LED występowały początkowo w formie tzw. Edge LED, czyli w wersji krawędziowej. Oznacza to, iż producenci umieszczali je na krawędziach panelu – czasami tylko na dole, czasem po bokach lub dookoła ekranu. Takie rozwiązanie miało spory minus; światło nie rozkładało się równomiernie – przy krawędziach wyświetlacz był wyraźnie jaśniejszy. Z czasem producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując telewizory LED Direct (LED RGB, Full LED, nazewnictwo uzależnione od marki) charakteryzujące się wyposażeniem w panel w całości pokryty diodami.

 

Toshiba Telewizor LED 32 cale 32LA2063DG

 

Dziś możesz kupić telewizor LED w dwóch wersjach: znacznie tańszej, krawędziowej, czyli Edge LED, lub nieco droższej, ale z wyższą jakością obrazu, Direct LED. W obu przypadkach będziesz mieć do czynienia z matrycą LCD podświetlaną diodami LED.

Jaki telewizor LED wybrać? 

Niewątpliwą zaletą telewizorów LED jest fakt, że są dostępne w naprawdę wielu rozmiarach. Bez problemu znajdziesz zarówno model 24-calowy, jak i 86-calowy. W kwestii rozdzielczości  wybór też jest całkiem spory: możesz kupić model HD, Full HD oraz 4K Ultra HD. Jaki telewizor LED wybrać, by cieszyć się najwyższą jakością obrazu?

Najlepsze telewizory LED: przekątna 

Nie ma konkretnej metody na wyliczenie dokładnej optymalnej przekątnej, wielkość ekranu jest bowiem uzależniona między innymi od rozdzielczości, a tę oblicza się osobno. Za najbardziej ogólny wskaźnik przyjmuje się jednak, iż na każdy 1 cal przypada około 1,5 cm odległości telewizora od kanapy czy łóżka. Jeżeli więc wpadł ci w oko ekran o przekątnej 60 cali, to w teorii wystarczy, że zostanie zamontowany 90 cm od widza. Dokładną, optymalną odległość można jednak policzyć dopiero po uwzględnieniu rozdzielczości.

Najlepsze telewizory LED: rozdzielczość 

W tym przypadku ponownie liczy się odległość ekranu od zestawu wypoczynkowego, ale wyliczana dodatkowo na podstawie wybranej przekątnej wyświetlacza. Załóż wstępnie wielkości, które cię interesują i na tej podstawie dowiesz się, czy szacunki były trafne:

  • HD – ok. 4,2 cm na 1 cal telewizora. Jeżeli więc zainteresował cię model 50-calowy w rozdzielczości HD, to musisz ustawić go minimum 210 cm od kanapy.
  • Full HD – pomiar jest taki sam jak w przypadku HD, czyli ponownie przypada 4,2 cm na 1 cal telewizora.
  • 4K UHD – na 1 cal ekranu wystarczy już tylko 2,1 cm odległości. Zakładając więc, że chcesz kupić telewizor 50-calowy, możesz ustawić go w odległości 105 cm, czyli dokładnie połowie krótszej.

 

Według ogólnej zasady przyjmuje się zatem, że im wyższa rozdzielczość telewizora, tym lepiej. Skutkuje znacznie lepszą jakością wyświetlanego obrazu (więcej pikseli oznacza ich gęstsze skupienie, czyli mniejszy rozmiar każdego pojedynczego, co przekłada się na wyższą szczegółowość i realizm obrazu), oraz z większym zakresem możliwości, dotyczących ustawienia urządzenia.

 

Philips Telewizor LED 32 cale 32PFS6855/12 SMART

 

Najlepsze telewizory LED: klasa energetyczna 

To nie wszystkie parametry, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Najlepsze telewizory LED to też te najbardziej energooszczędne, czyli o klasie energetycznej maksymalnie zbliżonej do symbolu A. Będą pobierać mniej prądu, co oznacza oszczędności w płaceniu rachunków, przy jednoczesnej redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Zwróć też uwagę na to czy interesujący cię model jest telewizorem typu Smart TV. Będzie tak w przypadku zdecydowanej większości współczesnych sprzętów, dla pewności zerknij jednak w specyfikacje. To istotne, gdy planujesz np. korzystać na dużym ekranie z platform streamingowych (YouTube, Netflix, HBO GO czy Ipla), łączyć się z Wi-Fi albo Bluetooth lub przekazywać pulpit z telefonu bądź laptopa.

 

Toshiba Telewizor LED 32cale 32LA3B63DG

 

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock