Co to jest Android TV? 

Android TV jest jednym z systemów operacyjnych stosowanych w „inteligentnych” telewizorach, czyli modelach Smart TV. Należy do Google’a i jest częścią rodziny systemów Android, wśród których zdecydowanie najbardziej popularne są te na smartfony, dalej tablety, netbooki, a nawet czytniki ebooków czy smartwatche. Wersja TV została odpowiednio przystosowana do obsługi telewizorów i odpowiada, ujmując w największym uproszczeniu, za całe ich cyfrowe wnętrze.

Jednym z powodów, dla których telewizory z Android TV są tak chętnie wybierane, jest bez wątpienia wysoka kompatybilność wszystkich sprzętów od Google’a. Jeżeli posiadasz więc inne urządzenia z tej androidowej rodziny, wówczas masz możliwość stworzenia całej ich sieci, wygodnie łącząc jedno z drugim. Nie oznacza to jednak, że właściciele np. iPhone’ów nie będą mogli sparować ich z telewizorem na Androidzie! Tutaj również występuje taka opcja, jednak parowanie urządzeń tego samego producenta zawsze okazuje się najbardziej komfortowe i funkcjonalne. Po co jest Android w telewizorze?

 

Telewizor ALLVIEW Smart TV

 

Co daje Android w telewizorze? 

Wiesz już, co to jest Android TV, informacja ta nie wyjaśnia jednak, w jakim celu jest on wykorzystywany przy programowaniu telewizorów. Systemy operacyjne mają na celu maksymalnie łatwe zarządzanie sprzętem, dotyczy to wszystkich urządzeń, które je mają, w tym komputerów. Stanowią prawdziwe cyfrowe centrum dowodzenia, pozwalając ci obsługiwać twoje urządzenie bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu elektroniki, informatyki czy programowania. To dzięki nim po uruchomieniu ustawień telewizora widzisz przejrzyste menu zamiast, np. wydających polecenie zer i jedynek.

Android w telewizorze ma przede wszystkim sprawić, by przeglądanie kanałów, pobieranie i uruchamianie aplikacji czy korzystanie z przeglądarki było maksymalnie intuicyjne. Dzisiejsze urządzenia tego typu to przecież już nie tylko telewizja, ale również platformy streamingowe, takie jak YouTube, Netflix czy HBO GO czy wspomniana wcześniej możliwość parowania telewizora np. ze smartfonem. Polega na przewodowym lub bezprzewodowym (przez Wi-Fi albo Bluetooth) połączeniu obu sprzętów, dzięki czemu możesz np. wyświetlać na dużym ekranie zdjęcia i filmy znajdujące się w galerii twojego telefonu czy przekazywać pulpit z laptopa, przenosząc prezentację na wyświetlacz telewizora.

 

Telewizor Sharp 43BL2EA 43'' 4K UHD Android TV HDR

 

Czym różni się Android TV od Androida ze smartfonów? 

Każdy system operacyjny ma swój specyficzny wygląd, który powtarza się na urządzeniach tych samych marek. Wszystkie Samsungi S20 z Androidem w identycznej wersji mają więc tożsame wnętrze i system ten rozpozna każdy właściciel takowego smartfona. Mogłoby się wydawać, że taki sam będzie stosowany w przypadku telewizorów, tutaj należy jednak spodziewać się pewnej różnicy w wyglądzie oraz funkcjonalności. Ma to oczywiście związek z różnicą w wielkości ekranów oraz ogólnym przeznaczeniem sprzętu.

Android TV od wersji smartfonowej różni się oprawą graficzną oraz dostępnymi opcjami. Jest jeszcze bardziej minimalistyczny i przejrzysty, ma bowiem ułatwiać użytkownikowi dotarcie do najważniejszych ustawień czy funkcji. Tym, co łączy obie wersje systemu, bez wątpienia jest intuicyjność oraz łatwa obsługa.

W związku z tym masz pewność, że chcąc przejrzeć długą listę dostępnych kanałów lub znaleźć odpowiednią aplikację, nie będziesz musiał długo szukać. Przeciwnie, czasami wystarczy użycie zaledwie jednego guzika na pilocie, poszczególne modele mają bowiem dodatkowe przyciski takie jak np. Netflix.

 

TV Toshiba 43UA2063DG 4K UHD Smart Android [H]

 

Jaki telewizor z Androidem warto wybrać? 

O tym, jaki telewizor z Androidem warto wybrać, decyduje kilka podstawowych parametrów. Koniecznie zapoznaj się z nimi przed zakupem konkretnego modelu:

  • Przekątna ekranu – wyrażana w calach. Wybór jest naprawdę szeroki, to bowiem od zaledwie około 30 do nawet ponad 80’’.
  • Rozdzielczość telewizora – HD, Full HD, 4K Ultra HD i 8K: w tym przypadku również możliwości jest wiele. Przyjmuje się, że im wyższa, tym lepiej, świadczy bowiem o większej szczegółowości, a tym samym jakości, obrazu.
  • Dokładne wymiary – koniecznie zmierz posiadaną obecnie szafkę RTV lub miejsce na ścianie przeznaczone do powieszenia nowego telewizora. Sprawdź wysokość, szerokość i długość wolnej przestrzeni, tak, by interesujący cię model na pewno się zmieścił, po czym porównaj te wartości z wymiarami telewizora podanymi w danych technicznych.
  • Rodzaj matrycy – LCD, LED, OLED lub QLED. Różnic między nimi jest sporo, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami skupiającymi się właśnie na tych parametrach: „Jaki telewizor LED wybrać?”, „Co to znaczy telewizor QLED?” oraz „Jaki telewizor wybrać, LED czy OLED?”.
  • Klasa energetyczna – im bardziej energooszczędny model, tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska oraz większe oszczędności związane z poborem prądu. Najbardziej efektywne są modele o klasie zbliżonej do symbolu A.
  • Kształt ekranu – prosty lub zakrzywiony: tutaj wybór uzależniony jest w stu procentach od twoich osobistych preferencji.

Przed zakupem warto porównać ze sobą co najmniej kilka modeli, które mieszczących się w twoim budżecie, porównując opisane parametry – dzięki temu zyskasz pewność, że kupujesz najlepszy.

 

Telewizor, TCL, 32S615 Smart Android 32", srebrny

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock