Przy składaniu aplikacji w odpowiedzi na oferty pracy coraz więcej osób decyduje się na usunięcie z CV zdjęcia. W wielu krajach zachodnich jest to standard – zdjęcia dołącza się wyłącznie w przypadku zawodów, które wymagają określonej aparycji. Bez wątpienia lepiej jest zupełnie pozbyć się fotografii z curriculum, jeśli dysponujesz tylko zdjęciami nieprofesjonalnymi. Selfie raczej nie zrobi dobrego wrażenia nawet w „luźniejszych” branżach. Inaczej jest natomiast w przypadku zdjęć biznesowych. Jeśli decydujesz się na uwzględnienie w CV fotografii, portret biznesowy jest jedynym słusznym wyborem. Dobrze wykonany może zwiększyć twoje szanse na bycie zauważonym.

 

Aparaty fotograficzne

 

Zdjęcia biznesowe to świetne narzędzie do kreowania profesjonalnego wizerunku. Jeśli zależy ci na rozwoju kariery i chcesz zdobyć lepszą rozpoznawalność online, bez sesji tego typu się nie obędzie. Nie znaczy to, że musisz w tym celu odwiedzić studio fotograficzne lub umówić się na sesję w terenie z profesjonalnym fotografem. Dzięki poniższym wskazówkom wykonasz świetny portret biznesowy – zarówno samemu sobie, jak i innym.

Jak zrobić portret biznesowy?

Zdjęcia biznesowe zazwyczaj wykonuje się w seriach, wypróbowując różne pozy i kadrowania. Zacznijmy od samej aranżacji kadru. Co powinno się w nim znaleźć? Wiele zależy od branży, w której obraca się dana osoba. Jeśli to środowisko korporacyjne, sesja w business parku, w otoczeniu metalu, szkła i nowoczesnej architektury będzie znakomitym wyborem. Osobom prowadzącym własne biznesy najlepiej oczywiście zrobić zdjęcia na tle własnych produktów czy miejsca, w którym pracują na co dzień.

 

Aparat CANON EOS 80D Body

 

Przed wykonaniem zdjęć biznesowych, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami:

  • na potrzeby jakich dokumentów lub kanałów komunikacji wykonywane jest zdjęcie (CV, profil LinkedIn, strona wizytówka, fanpage) – każda z tych okoliczności wymaga nieco innego podejścia, zwłaszcza w kontekście formatów;
  • jaki cel ma spełniać zdjęcie (kreowanie profesjonalnego wizerunku, uzupełnienie CV, uzupełnienie stopki, publikacja na stronie firmy, itd.);
  • jaka jest grupa docelowa (rekruterzy, potencjalni klienci B2B, potencjalni klienci indywidualni, czytelnicy itd.).

 

Aparat CANON EOS 250D Body

 

Fotografia biznesowa w kilku krokach – jak zrobić dobre zdjęcie?

Uporządkuj kadr

Kadr należy skomponować w taki sposób, aby na pierwszy plan wysuwała się fotografowana osoba. Reszta może być delikatnie rozmyta, aby uwaga skupiała się „głównym bohaterze”. Wszelkie mocne detale należy wykluczyć, aby nie konkurowały z fotografowaną osobą. Ważna jest również harmonia barwna. Oczywiście zdjęcie biznesowe nie powinno być krzykliwe, jednak wiele zależy od twoich preferencji. Możesz postawić na sporą dozę bieli i szarości, ale też pastele czy odcienie błękitu.

 

Lustrzanka NIKON D7500 Body

 

Przed zrobieniem zdjęcia upewnij się, że w kadrze nie zostaną uchwycone żadne niepożądane elementy. Latarnie uliczne, kosze na śmieci, przypadkowi przechodnie – ukryjesz je, odpowiednio kadrując zdjęcie i stosując małą głębię ostrości.

Fotografia biznesowa już dawno „wyszła” z atelier – obecnie bardzo powszechne są zdjęcia tego typu wykonywane na zewnątrz. Jeśli jednak nie masz w pobliżu odpowiednich lokalizacji, można wykonać je również wewnątrz, choć wymagać będzie to właściwego doświetlenia. Unikaj w takim przypadku wzorzystego tła, odwracającego uwagę od fotografowanej osoby. Najlepszym wyborem będzie neutralna, biała czy beżowa ściana.

 

Lustrzanka NIKON D7500 + 18-140 VR

 

Dobierz outfit

Fotografia biznesowa nie musi – a nawet nie powinna – wymagać od ciebie dress code'u. Nie musisz przecież zakładać garnituru czy garsonki, aby prezentować się profesjonalnie. Wręcz przeciwnie – czasem ubranie się w ten sposób na sesję może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, sprawiając, że wyglądasz zbyt sztywno.

 

Moda

 

W co więc ubrać się do zdjęcia biznesowego? Neutralna koszula, czarny golf, marynarka, zakrywająca dekolt sukienka – taka garderoba sprawdzi się idealnie. Czego unikać? Przede wszystkim ciężkiej biżuterii oraz mocnego makijażu. Pamiętaj, że na zdjęciu widoczne będą najmniejsze zagniecenia, dlatego warto zadbać o dokładne przeprasowanie odzieży przed sesją.

Dopasuj obiektyw

Ujęcie w poziomie, do piersi, to standardowe rozwiązanie przy robieniu zdjęć biznesowych. Do takich fotografii przyda się standardowy obiektyw o długości ogniskowej 50-70 mm, który gwarantuje dość szeroki kąt widzenia i małą głębię ostrości. Dzięki niemu wykonasz piękny portret z rozmyciem tła, kierując całą uwagę na modela czy modelkę.

 

Obiektyw NIKON 50mm f/1.8G Nikkor

 

Zbyt krótkie ogniskowe (poniżej 59 mm) mogą zaburzyć proporcje twarzy, a zbyt długie wymagają oddalenia się od modela, co może utrudnić przekazywanie wskazówek i instrukcji.

 

Fujinon XF 23 mm f/2.0 R WR

 

Zadbaj o naturalność

Nie próbuj być tym, kim nie jesteś. W biznesie liczy się autentyczność. Na nikim nie zrobi wrażenia zdjęcie, na którym wyraźnie czujesz się niekomfortowo i nieswojo. Zakładanie rąk i robienie poważnych min często wygląda karykaturalnie. Jeśli to ty jesteś fotografem, zrób wszystko, aby osoba po drugiej stronie obiektywu poczuła się swobodnie.

Zadbaj o oświetlenie

Dramatyczne cienie mogą ciekawie wyrzeźbić twarz, ale na zdjęciach biznesowych raczej nie są pożądane. Najlepiej oświetlić twarz frontalnie, zamiast od boku, korzystając z mobilnych lamp błyskowych czy też oświetlenia ciągłego, o ile robisz zdjęcia w studiu.

 

Softbox studyjny + lampa + 4 x żarówka 85W + statyw MASSA

 

Dobrze zrobione zdjęcia biznesowe mogą być twoją przepustką do sukcesu lub pomóc ci w jego ugruntowaniu. Skorzystaj z naszych wskazówek, a efekt przejdzie twoje oczekiwania!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock