ver: 0.33

Ebooki

Czym są ebooki i w jakich występują formatach?
Ebook to elektroniczna wersja książki, w wielu aspektach przypominająca wersję drukowaną ‒ posiada okładkę, spis treści, akapity itp. Ebooka możesz kartkować strona po stronie lub wyszukiwać interesujące Cię zagadnienia.
Ebooki dostępne są w empik.com w trzech najpopularniejszych formatach:

  • Ebook PDF to książka w formacie PDF, którą przeczytasz po pobraniu na dowolne urządzenie elektroniczne wyposażone w czytnik PDF (np. Adobe Reader). Rozmieszczenie tekstu oraz elementów na stronie sprawia, że format ten najlepiej sprawdza się w urządzeniach wyposażonych w duże ekrany.
  • Ebook EPUB jest uznawany za najlepszy format na e-czytniki. Tekst można elastycznie dostosować do wielkości ekranu oraz swobodnie powiększać i pomniejszać czcionkę. Czytanie EPUB-a na e-czytniku w technologii e-ink (wygląda zawsze tak samo, niezależnie od kąta obserwacji i oświetlenia) jest komfortowe, łatwe i nie męczy wzroku. Książkę w formacie EPUB możesz czytać na e-czytniku oraz, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji, na tablecie, smartphonie i komputerze.
  • Ebook MOBI jest formatem przystosowanym do czytników Kindle.

Jak pobrać i czytać ebooki?

W opisie zagadnień związanych z ebookami będziemy używać następujących pojęć:

eBIBLIOTEKA ‒ to miejsce w "Twoim koncie", gdzie przechowywane są zakupione przez Ciebie ebooki. Masz do nich dostęp z każdego miejsca na świecie, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Nie przeznaczasz czasu i energii na przechowywanie i zabezpieczanie swoich mediów cyfrowych ‒ robimy to dla Ciebie.

Watermark ‒ to usługa polegająca na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika.
Watermark jest rozwiązaniem wygodnym i preferowanym przez Klientów, z uwagi na brak konieczności stosowania specjalnych programów do odczytywania zakupionych plików oraz możliwość dowolnego ich odczytywania na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format. Nie ma również ograniczeń odnośnie liczby licencji oraz możliwości przenoszenia plików między urządzeniami.
Unikatowa licencja transakcyjna umożliwia monitorowanie i rozpoznawanie plików w przypadku nieuprawnionego ich użytkowania, czyli przede wszystkim zamieszczenia książki w Internecie. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków jak m.in. Stanza czy Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.

Adobe DRM ‒ jest to systemem ochrony praw autorskich stworzonym przez firmę Adobe. Standard ten jest obecnie obsługiwany przez większość dostępnych e-czytników. Czytanie ebooków zabezpieczonych Adobe DRM jest możliwe po zainstalowaniu darmowej aplikacji Adobe Digital Editions. Aplikacja musi zostać zarejestrowana dla konkretnego konta Adobe ID (również zakładanego przez użytkownika – jest to proces jednorazowy i bezpłatny).

Jak czytać e-booki zabezpieczone Adobe DRM?

1. Utwórz identyfikator Adobe ID. Aby to zrobić wejdź na stronę firmy Adobe i załóż konto. Po poprawnej weryfikacji, podany adres e-mail stanie się numerem identyfikacyjnym – Adobe ID.

2. Zainstaluj Adobe Digital Editions. Program możesz pobrać ze strony Adobe.

3. Autoryzuj komputer. Po pierwszym otwarciu programu zostaniesz poproszony o podanie Identyfikatora ID, czyli przypisanego adresu e-mail oraz hasła. Autoryzacja jest czynnością jednorazową ‒ po jej wykonaniu nie będziesz musiał jej powtarzać.

Po wykonaniu powyższych czynności będziesz mógł poprawnie otwierać ebooki zabezpieczone Adobe DRM. Aby to zrobić:
a) Pobierz swoją książkę z "Mojej Biblioteki" . Na dysku zapisze się ona jako plik w formacie ACSM.
b) Otwórz plik ACSM w Adobe Digital Editions. Jeśli plik nie jest jeszcze skojarzony z programem Adobe Digital Editions, przenieś go za pomocą myszy z dysku i umieść w tym programie lub skorzystaj z opcji "Otwórz w".

(program automatycznie pobierze plik PDF z naszego serwera i zapisze go na Twoim dysku, jednocześnie przypisując mu Twoje Adobe ID).

E-czytnik
Aby przenieść ebooka na czytnik, należy podłączyć urządzenie do komputera i otworzyć program Adobe Digital Editions. Program rozpozna urządzenie i przypisze je do Adobe ID użytkownika.
Możliwe, że samo urządzenie posiada wbudowany sposób autoryzacji Adobe ID i łączność z Internetem. W takiej sytuacji nie jest konieczne podłączanie go do komputera w celu autoryzacji. Po zdalnej autoryzacji, można pobierać ebooki z biblioteki bezpośrednio na urządzenie, lub przenosić je za pomocą np. kabla USB.
PAMIĘTAJ: Jeden czytnik może być przypisany do jednego konta Adobe ID, a jedno konto może posiadać przypisanych 6 czytników (+1 za każdy rok posiadania Adobe ID).

UWAGA!
Sugerujemy, aby aktywacji i autoryzacji dokonać zaraz po instalacji. W przeciwnym wypadku wszystkie zabezpieczone ebooki przypisane do komputera przed autoryzacją, zostaną po autoryzacji utracone.
Pobranie Ebooka na komputer, który nie posiada zarejestrowanego dla konkretnego Adobe ID programu Adobe Digital Editions, spowoduje że ebook zostanie przypisany na stałe do tego jednego komputera. W ten sposób utracisz możliwości, jakie daje licencja (tj. otwieranie ebooka na 6-ciu urządzeniach przypisanych do jednego Adobe ID). Proces ten jest nieodwracalny (Adobe ID jest na stałe zakodowane w ebooku).
To samo dotyczy urządzeń przenośnych – również muszą mieć przypisane Twoje Adobe ID, aby móc na nich czytać pobranego ebooka. Miejsce w którym dokonuje się przypisania zależy od urządzenia – można o nim przeczytać w dostarczonej instrukcji.

Skąd pobrać darmowe ebooki?

Po zalogowaniu się na Twoje Konto, będziesz mógł pobrać darmowe ebooki z klasyką literatury ze strony ebook.empik.com/klasyka. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

do góry